TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İzmirli Çerkesler sürgünde yitirdikleri atalarını andı

İzmirli Çerkes’ler, 21 Mayıs 1864 Büyük Çerkes Sürgün ve Soykırımının 60.yıldönümünde, Karadeniz’in soğuk sularında hayatlarını kaybeden atalarını hüzünle andı.

Haber Giriş Tarihi: 21.05.2024 15:33
Haber Güncellenme Tarihi: 21.05.2024 16:23
Kaynak: HABER MERKEZİ
İzmirli Çerkesler sürgünde yitirdikleri atalarını andı

İzmirli Çerkes’ler, 21 Mayıs 1864 Büyük Çerkes Sürgün ve Soykırımının 60.yıldönümünde, Karadeniz’in soğuk sularında hayatlarını kaybeden atalarını hüzünle andı. İzmir Kafkas Kültür ve Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği ile Abhazya Dernekleri üyeleri ve diğer dernekler Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde toplanarak bir basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasını okuyan İzmir Abhaz Kültür Derneği Başkanı Faruk Sanatçı, “21 Mayıs 1864’te vatan topraklarından koparılan ve Karadeniz’in azgın sularına sürülerek karaya ulaşamayan atalarımın vahim durumu Büyük Çerkes Sürgünü olarak adlandırılmıştır. Zamanın Çarlık Dönemi yönetimini kınıyor, Karadeniz’de yok edilen atalarımızı rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhları şad olsun” dedi.

Çerkeslerden oluşan topluluk ellerinde Türk ve Kafkasya bayrakları, “Unutmadık, unutturmayacağız” yazılı pankartlar eşliğinde yürüyerek Kordonboyu’na çıktı. Deniz kenarına giden grup burada denize çelenk ve karanfiller bıraktı, ardından da atalarının anısına saygı duruşunda bulundu.

21 Mayıs 1864 yılında Büyük Çerkes sürgün ve soykırımı yaşandı. Bir buçuk milyonu aşkın Çerkes, vatanlarından başta Türkiye, Ürdün, Suriye, Balkanlar gibi bölgeler olmak üzere, dünyanın çeşitli yerlerine sürgün edildi. Çerkeslerin büyük kısmı da Osmanlı topraklarına sürgün edildi. Çoğunluğu Kafkasya’dan teknelere bindirilerek Karadeniz’e bırakılan çoluk çocuk, yaşlı ve genç çerkeslerden birçoğu boğularak hayatlarını kaybetti.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.