banner18

banner3

İzmir’in ilçelerinde Cumhuriyet coşkusu gece de sürdü

İzmir’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının coşkusu, kentin bütün ilçelerinde gece boyunca devam ederken, kutlamalara binlerce vatandaş katıldı.

İZMİR 30.10.2021, 10:42
İzmir’in ilçelerinde Cumhuriyet coşkusu gece de sürdü

İzmir’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının coşkusu, kentin bütün ilçelerinde gece boyunca devam ederken, kutlamalara binlerce vatandaş katıldı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 98. yılı, İzmir’in tüm ilçelerinde coşkuyla kutlandı. Selçuk ilçesinde Cumhuriyetin Işıkları Çocuk Korteji düzenlendi. Atatürk anıtı önünde toplanan çocuklar; doktor, itfaiyeci, hakim, polis, asker gibi farklı meslek gruplarının üniformalarını giyerek, ellerinde dövizlerle kent sokaklarında yürüdü. Cumhuriyetin Işıkları kortejine; Selçuk Gençlik Bandosu, Selçuk Belediyesinin çalışanları ve çocukların aileleri eşlik etti. Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel de, çocuklarla birlikte yürüdü.

İstasyon Meydanı’nda sona eren kortejin ardından Selçuk Belediyesi çalışanları, hazırlanan koreografi ile 1923 yazdı. Koreografinin yanı sıra Cumhuriyetin Işıkları kortejine katılan çocukların balonlarını gökyüzüne bırakmasıyla da, İstasyon Meydanı’nda unutulmaz görüntüler oluştu.

Başkan Filiz Ceritoğlu Sengel, “Bu sene Cumhuriyet Bayramı’nın 98. Yıl dönümü olduğu için geleceğin ışıkları olan çocukların ön safhada yer almasını istedik; çünkü biliyoruz ki; cumhuriyetin ikinci yüzyılında bu çocuklar geleceğe çok büyük adımlarla ve emin adımlarla demokrasi şölenini yaşayarak ve cumhuriyetten asla vazgeçmeden devam edecekler. Ve bunların mimarı da eğer biz büyükler olabilirsek ne mutlu bize” dedi.

Aliağa’da coşkulu Cumhuriyet kutlaması

Aliağa Belediyesi de, binlerce vatandaşı bir araya getirerek fener alayı düzenledi. Bayrak ve meşalelerle yürüyen Aliağalılar, Cumhuriyet coşkusunu doyasıya yaşadı. Kutlamalar kapsamında kentin dört bir tarafını dev Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle donatıldı.

Aliağa’yı kırmızı beyaz bir görünüme kavuşturan coşkulu kalabalık, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar ile birlikte ellerinde meşaleler, pankartlar ve bayraklarla; İstiklal Caddesi, Hükümet Caddesi güzargahından kortej halinde Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. Aliağa Belediyesi bandosunun Cumhuriyet Marşları eşliğinde gerçekleşen kortejde binlerce Aliağalının yanı sıra belediye kurum müdürleri, belediye meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, STK’lar, motosikletli ve bisikletli gruplar, taraftar gurupları ile Aliağaspor FK futbolcuları yer aldı.

98. yıla özel 98 kişi zeybek oynadı

Yürüyüş esnasında pencere ve balkonlara çıkan vatandaşlar, Cumhuriyet coşkusuna alkış tutarak ve ellerindeki Türk bayraklarıyla ortak oldu. Cumhuriyet’in 98. yılına özel olarak 98 kişinin Atatürk anıtı önünde gerçekleştirdiği zeybek gösterisi de, izleyenlerden büyük alkış aldı.

Cumhuriyet Meydanı’nda davet üzerine sahneye gelen Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar da, Cumhuriyet Bayramı’nın coşkusunu hep birlikte yaşıyoruz. Cumhuriyeti kuran ve bizlere armağan eden Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve şükranla anıyorum. Uzun süredir pandemiyle mücadele ediyoruz. Pandemi sürecinde, evde kaldığımız dönemde özgürce dolaşmanın, özgürce yaşamanın ne kadar kıymetli olduğunu anladık. Özgürlük o kadar kıymetli ki o özgürlüğün temeli Cumhuriyettir. Cumhuriyet olduğu için özgürüz. Bu yüzden Cumhuriyetimize sahip çıkmalı hep birlikte yaşatmalıyız. Özgürlüğümüz için daima Cumhuriyet demeliyiz” dedi.

Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, yaptığı konuşmanın ardından kendisiyle harmandalı oynamak isteyen bir vatandaşın isteğini kırmadı. Başkan Serkan Acar’ın 78 yaşındaki Hatice Uygun ile karşılıklı oynadığı harmandalı alandaki binlerce kişiden büyük alkış aldı.

Fener alayının Cumhuriyet Meydanı’na varmasıyla birlikte coşku zirveye ulaştı. Fener alayının ardından sahne alan Türk Pop müziğinin sevilen grubu MFÖ, en güzel parçalarını on binler için seslendirdi.

Balçova Cumhuriyet coşkusu

Balçova’da ulusal bayramların coşkuyla kutlanması geleneği, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında da bozulmadı. Balçova Belediyesi tarafından düzenlenen Cumhuriyet Kortejine binlerce vatandaş katıldı. Ata ve Sakarya Caddeleri boyunca 190 metre uzunluktaki Türk bayrağı ve Atatürk posterini taşıyan vatandaşlar, bir yandan da marşlar söyledi. Korteji balkonlarından izleyenlerde Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya’nın öncülük ettiği korteji alkış ve çiçeklerle selamladı.

İzmir Ekonomi Üniversitesine kadar yürüyen vatandaşlar burada da, sanatçı Ege’nin verdiği konser ile Cumhuriyet coşkusunu doyasıya yaşadı. Konserin sonunda çocuklarla birlikte sahneye çıkarak vatandaşların bayramını kutlayan Başkan Fatma Çalkaya, “Bugünü sadece kutlamakla kalmayacağız. Cumhuriyeti yaşayacağız ve yaşatmaya devam edeceğiz. Bunu çocuklarımıza borçluyuz” diye konuştu.

Buca’da Cumhuriyet’in 98’inci yılına özel gece

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “en büyük eserim” dediği Türkiye Cumhuriyetinin 98. kuruluş yıl dönümünde Buca Belediyesi, Kültür ve Sanat Merkezinde resepsiyon düzenlendi. Resepsiyonda konukları Belediye Başkanı Erhan Kılıç, eşi Zuhal Kılıç ile beraber karşıladı.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün özel fotoğraflarından hazırlanmış sergiyi gezen davetliler, vals, tango, zeybek gösterisi ve Türk sanat müziği konseriyle Cumhuriyet Bayramı coşkusunu doyasıya yaşadı.

Resepsiyonun açılış konuşmasını gerçekleştiren Başkan Erhan Kılıç, Cumhuriyeti yeni nesillerle birlikte aynı kararlılıkta yaşatacaklarını söyledi. 19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlayan milli mücadele öyküsünün, büyük bedellerle 29 Ekim 1923’te

Cumhuriyet ile taçlandığını ifade eden Başkan Kılıç, şöyle dedi:

“Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir. Cumhuriyet sadece halkın kendisini yönettiği bir sistem değil, aynı zamanda sosyal yaşamda eşitliktir, refahtır, medeniyetin olmazsa olmazıdır. Bugün çok uzaklara değil, ülkemizin yakın komşularına baktığımızda Cumhuriyet rejiminin olmadığı topraklarda maalesef hala gözyaşı, kan ve kargaşanın hâkim olduğu gerçeğini görüyoruz. Oysa Cumhuriyet, kimsenin inanç ve değerlerinden ötürü ötekileştirilmediği; herkesin özgürce düşüncelerini dile getirebildiği; kadınların öldürülmediği; çocukların yatağa aç girmediği; adaletin herkes için olduğu aydınlık bir ülkenin teminatıdır.”

Cumhuriyet meşalesi binlerin coşkusuyla Bayraklı’yı aydınlattı

Cumhuriyet’in ilanının 98’inci yılı kutlama etkinlikleri, Bayraklı’da binlerce vatandaşın katılımıyla büyük coşkuya dönüştü. Cengizhan Mahallesi’ndeki Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal Yaşam Parkı’nda toplanan 7’den 70’e binlerce yurttaş, ellerindeki Türk bayrakları, Atatürk fotoğrafları ve meşalelerle Şehit Ümit Boz Spor Tesisi’ne kadar yürüdü. Etkinliğe Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, eşi Aylin Sandal, CHP İzmir il Başkan Yardımcısı Çetin Özdemir, CHP Bayraklı İlçe Başkanı Pınar Susmuş, ilçe yöneticileri, İYİ Parti İlçe Başkanı Erdinç Çobanoğlu, meclis üyeleri, muhtarlar, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve binlerce ilçe sakini katıldı. Etkinlikte Bayraklı Belediyesi jimnastik takımı, bale kursiyerleri ve zeybek ekibinin gösterileri ile Karya Müzik grubunun dinletisi tribünleri dolduran ilçe sakinlerinin beğenisini kazandı.

Bayraklı’da Cumhuriyet coşkusu hafta boyunca düzenlenen çeşitli etkinliklerle de binlerce çocuğu ve genci spor etkinliklerinde bir araya getirdi. Etkinliklerin sonunda başarılı olan takım ve sporculara kupa ve madalya verildi.

Büyük coşkuyla gerçekleşen ve ilçe sakinlerinin de evlerinden, arabalarından, dükkanlarından alkışlarla destek verip, renk kattığı fener alayı sonrası Şehit Ümit Boz Spor Tesisi’nde düzenlenen törende konuşan Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, “Tepeden tırnağa Cumhuriyet coşkusunun tüm sokaklara dağıldığı, Atatürk değerlerine sahip çıkan bir Bayraklı’da bundan sonra da yolumuza devam edeceğiz” dedi.

Başkan Sandal, “Bugün bir defa daha manevi mirasımıza sahip çıktık, ulu önderimizin bize emanet ettiği Cumhuriyetimize sahip çıktık. Öyle bir noktaya geldik ki; Harvard’a giden çocuklarımız var. Balede, atletizmde, güreşte, yüzmede, tekvandoda dünya şampiyonları olan, başarılar elde eden çocuklarımız var. Yeni kreşlerimizde Cumhuriyete inanan minik çocuklarımızın da yetişmesiyle ilgili önümüzdeki eğitim döneminden itibaren birçok mahallemizde kreşlerimizi hayata geçirmiş olacağız. Sizden bir tek isteğim var; bu kenti inşa ederken; el ele, kol kola, kimseyi ötekileştirmeden, kimseyi yok saymadan, gönül gönüle verip Cumhuriyetin anlamını buradan İzmir’e, İzmir’den Türkiye’ye ve dünyanın dört bir yanına Bayraklı aracılığıyla yaymak için bize yardımcı olmanızı, destek olmanızı ve güç vermenizi istiyorum. Bugün kortejimiz belki de İzmir’in en güzel kortejlerinden biriydi. Bize inananlar, umut bağlayanlar evlerinin balkonlarındaki yurttaşlarımız, kadınlarımız, çocuklarımız, esnafımız ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle alkışlarla selam verdiler. Buradan son bir kez daha haykırıyorum; bizim kırmızı çizgimiz Bayraklı, bu vatanın bölünmez bütünlüğü ve Mustafa Kemal Atatürk’tür” diye konuştu.

Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 30 Kasım 2021
İmsak 06:35
Güneş 08:02
Öğle 13:05
İkindi 15:37
Akşam 17:58
Yatsı 19:20
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 14 36
2. Konyaspor 14 26
3. Hatayspor 14 26
4. Fenerbahçe 14 24
5. Alanyaspor 14 24
6. Başakşehir 14 22
7. Karagümrük 14 22
8. Galatasaray 14 22
9. Adana Demirspor 14 20
10. Beşiktaş 14 20
11. Antalyaspor 14 18
12. Gaziantep FK 14 18
13. Altay 14 17
14. Sivasspor 14 16
15. Giresunspor 14 16
16. Kayserispor 14 16
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 14 13
18. Göztepe 14 11
19. Kasımpaşa 14 10
20. Rizespor 14 10
Takımlar O P
1. Ümraniye 13 27
2. Ankaragücü 14 27
3. Eyüpspor 14 27
4. Bandırmaspor 13 25
5. Erzurumspor 12 25
6. İstanbulspor 13 20
7. Tuzlaspor 12 20
8. Kocaelispor 13 20
9. Samsunspor 13 19
10. Adanaspor 14 18
11. Menemenspor 13 17
12. Gençlerbirliği 13 17
13. Boluspor 13 16
14. Denizlispor 13 15
15. Bursaspor 13 14
16. Manisa FK 14 14
17. Ankara Keçiörengücü 13 13
18. Altınordu 14 13
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Chelsea 13 30
2. Man City 13 29
3. Liverpool 13 28
4. West Ham 13 23
5. Arsenal 13 23
6. Wolverhampton 13 20
7. Tottenham 12 19
8. M. United 13 18
9. Brighton 13 18
10. Leicester City 13 18
11. Crystal Palace 13 16
12. Brentford 13 16
13. Aston Villa 13 16
14. Everton 13 15
15. Southampton 13 14
16. Watford 13 13
17. Leeds United 13 12
18. Burnley 12 9
19. Norwich City 13 9
20. Newcastle 13 6
Takımlar O P
1. Real Madrid 14 33
2. Atletico Madrid 14 29
3. Real Sociedad 15 29
4. Sevilla 14 28
5. Real Betis 15 27
6. Rayo Vallecano 15 24
7. Barcelona 14 23
8. Athletic Bilbao 14 20
9. Espanyol 15 20
10. Osasuna 15 20
11. Valencia 15 19
12. Villarreal 14 16
13. Celta de Vigo 15 16
14. Mallorca 15 16
15. Deportivo Alaves 14 14
16. Granada 14 12
17. Elche 15 12
18. Cádiz 15 12
19. Getafe 15 10
20. Levante 15 7