TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İzmir Uluslararası Kruvaziyer Hatları Birliği’ne üye oldu

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin kruvaziyer turizmi potansiyelini arttırmak için önemli bir adım daha atarak Uluslararası Kruvaziyer Hatları Birliği’ne (CLIA) üye oldu

Haber Giriş Tarihi: 05.02.2024 11:56
Haber Güncellenme Tarihi: 05.02.2024 11:56
Kaynak: BÜLTEN
İzmir Uluslararası Kruvaziyer Hatları Birliği’ne üye oldu

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin kruvaziyer turizmi potansiyelini arttırmak amacıyla önemli bir adım atarak Uluslararası Kruvaziyer Hatları Birliği'ne (CLIA) üye oldu. Bu üyelik sayesinde İzmir, kruvaziyer turizminde karar verici olan kruvaziyer firmaları, limanlar ve destinasyonların yer aldığı uluslararası bir ağa dâhil oldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, birlik üyeliğinin turizm alanında İzmir’in prestijini daha da artıracağını belirtti.

İZMİR TURİZMDE DÜNYA KENTİ HALİNE GELECEK

İzmir’i turizmde bir dünya kenti haline getirmek için birçok önemli adım attıklarını ve çalışmalarının meyvelerini almaya başladıklarını ifade eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer; “6 yıl aradan sonra kente yeniden kruvaziyer gemilerinin gelmesini sağladık ve Uluslararası Sürdürülebilir Turizm Konseyi ve Dünya Turizm Kentleri Federasyonu olmak üzere uluslararası ağlara üye olduk. Ev sahipliği yaptığımız uluslararası etkinlikler, turizm alanında aldığımız ödüller ile kentimizin adını dünyaya duyurduk. Şimdi bir önemli adım daha atıyoruz. Uluslararası Kruvaziyer Hatları Birliği’ne üye olmamız turizm alanında İzmir’in yıldızını daha da parlatacak” dedi.

YILDA 30 MİLYON YOLCU

Uluslararası Kruvaziyer Hatları Birliği (CLIA), Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa, Asya ve Güneydoğu Asya Adaları'nı temsil eden dünyanın en büyük gemi seyahati endüstrisi ticaret birliği olma özelliğini taşıyor. Seyahat acenteleri, global kruvaziyer firmaları, pazarlama iştirakleri ile her geçen yıl büyüyerek hizmet vermeye devam ediyor. 55’ten fazla kruvaziyer hattının üye olduğu CLIA, küresel yolcu kapasitesinin yüzde 95’ini temsil ediyor. Kruvaziyer şirketlerinin ana tedarikçileri ve ortakları olan 350'den fazla yönetici ortağı olan CLIA, limanlar ve destinasyonlar, gemi geliştirme, tedarikçiler ve iş hizmetleri de dâhil olmak üzere, gemi yolculuğunun başarılı bir şekilde yürütülmesinde önemli bir rol oynuyor.  CLIA yılda 30 milyon yolcuya hizmet veriyor.

KRUVAZİYER TURİZMİ İÇİN YAPILANLAR

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kruvaziyer turizmini desteklemek amacıyla çeşitli önlemler aldı ve karşılama etkinlikleri düzenledi. İzmir Limanında bando ve zeybek gösterileriyle karşılama ve uğurlama törenleri düzenlendi. Limanda bulunan Turizm Bilgilendirme Ofisi'nde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Büyükşehir Turizm Şube Müdürlüğü personeli tarafından turistlere şehir haritası ve bilgilendirici broşürler dağıtıldı. Ayrıca, kent için yürüyüş rotalarında düzenlemeler yapılarak İngilizce ve Almanca olarak hazırlanan broşürler turistlere ücretsiz sunuldu. Limanda ücretsiz internet hizmeti de sağlandı.

İzmir Limanına 2022'de 29 kruvaziyer ve 47 bin 424 turist, 2023'te 31 kruvaziyer ve 38 bin 494 turist gelirken, 2024 için ise 72 kruvaziyer rezervasyonu yapıldı.

Kaynak: BÜLTEN

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.