TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İzmir’e 25 yeni kan: İzmir’in 30 ilçesinin 25'ini, yeni belediye başkanları yönetecek

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde İzmir'in belediye başkanları belirlendi. Resmi olmayan sonuçlara göre İzmir'in 30 ilçesinin 25'ini, yeni belediye başkanları yönetecek

Haber Giriş Tarihi: 01.04.2024 10:21
Haber Güncellenme Tarihi: 01.04.2024 10:40
Kaynak: İHA
İzmir’e 25 yeni kan: İzmir’in 30 ilçesinin 25'ini, yeni belediye başkanları yönetecek

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara göre İzmir'in 25 ilçesini, yeni belediye başkan adayları kazandı. Aliağa'da MHP'li Serkan Acar, Dikili'de CHP'li Adil Kırgöz, Karaburun'da CHP'li İlkay Girgin Erdoğan, Menemen'de AK Parti'li Aydın Pehlivan, Seferihisar'da CHP'li İsmail Yetişkin ve Selçuk'ta CHP'li Filiz Ceritoğlu Sengel 5 yıllık görevlerine devam ederken, 25 ilçe yeni belediye başkanları tarafından yönetilecek.

İlçelerde seçimlerde ipi göğüsleyen yeni başkanlar ise şu şekilde oluştu:

Bayındır Belediye Başkanı CHP'li Davut Sakarsu kimdir?

1971 doğumlu olan Davut Sakarsu, Bayındır'da başladığı öğrenim hayatını Tire Endüstri Meslek Lisesi'nde tamamladı. Bayındır Şoförler Odası Başkanlığı ve Bergama Ticaret Odası 2. Meslek Komitesi Üyeliği yaptı. 2004 yılında parti üyeliği ile siyasi hayatına başlayan ve 2008 yılında İlçe Yönetim Kurulu üyeliği yapan Sakarsu 2023 yılına kadar birçok farklı sivil toplum kuruluşunda görev aldı. Sakarsu, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Bornova Belediye CHP'li Ömer Eşki kimdir?

1986'da doğan Ömer Eşki, lisans eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi Tekstil Mühendisliğinde tamamladı. Eşki, Yaşar Üniversitesinde Enerji Hukuku ve Ege Üniversitesinde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisans eğitimi aldı. 

Siyasi hayatına 2005 yılında CHP Bornova Gençlik Kolları’nda başlayan Eşki, 2006-2007 yıllarında CHP İzmir İl Gençlik Kolları Sekreterliği, 2007-2010 yılları arasında da CHP Bornova Gençlik Başkanlığı yaptı. Birleşik Kamu-İş’e bağlı Tüm Yerel-Sen Sendikası'nda 2021-2023 yılları arasında şube başkanlığı görevinde bulunan Eşki, evli ve bir çocuk babasıdır. 

Çeşme Belediye Başkanı CHP'li Lal Denizli kimdir?

Teknik direktör Mustafa Denizli'nin kızı olan Lal Denizli, 1991'de İstanbul'da doğdu. Lycee Françaiş Pierre Loti D’İstanbul mezunu olan Denizli, Bilgi Üniversitesi'nde Siyaset Bilimi Lisansı ve Hukuk yan dalı ile lisans eğitimini tamamlayıp aynı üniversitenin Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde yüksek lisansına devam etti.

Lal Denizli’nin siyasi kariyeri ise Cumhuriyet Halk Partisi'nde çeşitli kademelerde görev alarak başladı. Partide gençlik kollarından seçim saha koordinasyon alanlarına kadar birçok görevde yer alan ve bekar olan Lal Denizli, Fransızca, İngilizce ve İspanyolca bilmektedir.

Foça Belediye Başkanı CHP'li Saniye Bora Fıçı kimdir?

Saniye Bora Fıçı, 1967 yılında İzmir'in Foça ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimlerini Foça ve Menemen’de tamamladı. 2000 yılında Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'ni kurdu. 2009 yılında İzmir Ticaret Odası Meclis Üyeliği’ne seçildi. 2004 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’ne katılan ve 2020-2023 döneminde İl Başkan Yardımcılığı görevini üstlenen Saniye Bora Fıçı, evli ve 2 çocuk annesidir.

Karşıyaka Belediye Başkanı CHP'li Yıldız İşçimenler Ünsal kimdir?

1967'de İzmir'de doğan Behice Yıldız İşçimenler Ünsal, Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Bölümünden mezun oldu. Uluslararası işletmecilik alanında yüksek lisans derecesi bulunan Ünsal,  Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü de tamamladı. Ege Bölgesi Sanayi Odası'nda meclis üyeliği ve İzmir Ticaret Odası’nda yöneticilik görevlerinde bulunan Ünsal, Ege Bölgesi Sanayi Odasının yönetiminde yer aldı. Ünsal, 27. dönem milletvekili seçimlerinde İYİ Parti'den İzmir 2.Bölge 5. sıra adayı oldu. Ege Çağdaş Eğitim Vakfının yönetim kurulu başkanlığını ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Vakfı yönetim kurulu üyeliğini yürüten Ünsal evli ve 2 çocuk annesidir.

Kemalpaşa Belediye Başkanı CHP'li Mehmet Türkmen kimdir?

1962 doğumlu olan Mehmet Türkmen, 1990-1999 yılları arasında ticaretle uğraştı. Üniversite mezunu olan Türkmen, 1999 ile 2009 yılları arasında Ulucak Belediye Başkanlığı yaptı. 2014-2023 yılları arasında Kemalpaşa Belediye Başkan Yardımcılığı ve meclis üyeliği görevlerini yapan Türkmen, evli ve iki çocuk babasıdır.

Kınık Belediye Başkanı CHP'li Sema Bodur kimdir?

İzmir’in Kınık ilçesinde 1966'da doğan Sema Bodur, ilk, orta ve lise öğrenimini doğup büyüdüğü ilçede tamamladı. Sema Bodur, 1991 yılında İzmir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nde memuriyete başladı. Bir süre antrenörlük ve kulüp yöneticiliği de yapan Bodur, evli ve 1 çocuk annesidir. 

Kiraz Belediye Başkanı CHP'li Nasuh Coşkun kimdir?

Nasuh Coşkun, 1976 yılında Kiraz'ın Yenişehir Mahallesi'nde doğdu. İlköğretimi Yenişehir köy okulunda okuduktan sonra Kiraz Ortaokulu ve Kiraz Mesleki Eğitim Merkezi'nde öğrenim görüp Kiraz Sanayi Sitesi'nde kaportacı olarak işe başlayan Coşkun, 1996 yılında askerlik görevimi tamamladı.  2010 yılında Esnaf Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu üyesi olan Coşkun, 2018 yılında Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanlığına seçildi. Coşkun, evli ve iki çocuk babasıdır.

Ödemiş Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Turan kimdir?

Mustafa Turan, 2 Kasım 1975'te Ödemiş-Konaklı’da doğdu. İlk ve orta dereceli eğitimini Konaklı’da, lise eğitimini Ovakent’te tamamlayan Turan, tarım faaliyetlerinin yanı sıra Konaklı Belde Belediyesi Meclis Üyeliği, 2019-2023 yılları arası Ödemiş Belediye Meclisi Üyeliği, Ödemiş Belediye Başkanvekilliği ve parti içerisindeki birçok farklı alanda çeşitli görevlerde bulundu.

Turan, 2019-2023 yılları arasında Ödemişspor Kulübü ikinci başkanlığını yaptı.

Tire Belediye Başkanı CHP'li Hayati Okuroğlu kimdir?

22 Ağustos 1985'de Tire’de doğan Hayati Okuroğlu, Dumlupınar Üniversitesi'nde ithalat- ihracat, Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi'nde işletme, Ege Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi'nde iktisat ile Anadolu Üniversitesi'nde yerel yönetimler bölümlerini bitirdi. Okuroğlu, CHP Tire Gençlik Kolları Başkanlığı, CHP'de Gençlik Kollarından Sorumlu İlçe Başkan Yardımcılığı, CHP Parti Okulu Eğitmenliği, İYİ Parti Tire İlçe Başkanlığı ve Millet İttifakı Seçim Koordinasyon Başkanlığı gibi görevlerde bulundu.

Okuroğlu, Ege Üniversitesi Tire Meslek Yüksek Okulu bünyesinde öğretim görevlisi olarak mesleki alanında eğitim verdi.

Torbalı Belediye Başkanı CHP'li Övünç Demir kimdir?

Övünç Demir, 1984 tarihinde dünyaya geldi. Lisans eğitimini Koç Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik  Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde tamamlayan Demir, gençlik yıllarından bu yana CHP siyaseti içinde yer aldı. Demir, 2021-2023 yılları arasında Torbalı İlçe Başkanlığı görevini yürüttü. Gençlik Kolları’nda başlayan siyasi yaşamı boyunca il delegeliği ve kurultay delegeliği sorumluluklarını üstlenen Övünç Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Urla Belediye Başkanı CHP'li Selçuk Balkan kimdir?

Selçuk Balkan, 1984'te Urla'da doğdu. Lisans ve yüksek lisans eğitimini İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mimarlık Fakültesi'nde tamamlayan Balkan, 2010-2016 yılları arasında TMMOB Mimarlar Odası Urla temsilciliğini yaptı. Yüksek Mimar olan ve 2010 yılında üye olduğu Cumhuriyet Halk Partisi'nde iki dönem meclis üyeliği, imar komisyon başkanlığı ve divan katipliği görevlerini yapan Balkan, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Beydağ Belediye Başkanı CHP'li Şakir Başaran kimdir?

Şakir Başaran, 1979 yılında dünyaya geldi. Lisans eğitimini Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde tamamlayan ve Beydağ'da veterinerlik yapan Başaran, 2019 yılında Cumhuriyet Halk Partisi'nde meclis üyesi olarak siyaset hayatına başladı. Başaran, 2019'da Beydağ CHP İlçe Başkanlığı görevini yürüttü. Şakir Başaran, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Buca Belediye Başkanı CHP'li Görkem Duman kimdir?

27 Haziran 1988 tarihinde İzmir Buca'da doğdu. Anadolu Üniversitesi, İşletme Bölümü ve Dokuz Eylül Üniversitesi, Mimarlık Bölümü mezunu olan Görkem Duman üniversite eğitimi sürecinde aile şirketinde inşaat faaliyetlerinde çalışarak deneyim kazandı. Mimarlık eğitimini tamamladıktan sonra kendi mimarlık ofisini açarak serbest meslek hayatına adım attı. 2018 yılında Cumhuriyet Halk Partisi'ne üye olarak siyasi kariyerine başladı. 2020-2023 yılları arasında CHP İl Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi.

Konak Belediye Başkanı CHP'li Nilüfer Çınar Mutlu kimdir?

Nilüfer Çınarlı Mutlu, 18 Ekim 1968 tarihinde Yunanistan mübadili bir ailenin kızı olarak Tire'de doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü mezunu olan Mutlu, üniversite eğitimini tamamladıktan sonra mimari proje ve uygulama alanında çalışmalar yürüttü. Mimarlar Odası İzmir Şubesi'nde Ege Mimarlık Dergisi yayın sekreterliği de dahil olmak üzere çeşitli görevlerde bulundu.

2000 ile 2019 yılları arasında Mimarlar Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi olarak aktif görev aldı. Aynı zamanda İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokrasisinde de görev alan Mutlu, İzmir Mimarlık Merkezi binasının satın alınarak restore edilmesi ve İzmir'in mimarlık ortamına ve kent kültür hayatına kazandırılması çalışmalarında önemli bir rol oynadı.

Nilüfer Çınarlı Mutlu'nun çalışmaları, dirençli kentlerin oluşturulması, sağlıklı ve örnek bir kentsel dönüşümün gerçekleştirilmesi, barınma sorunlarının çözülmesi, kent yoksulluğunun giderilmesi, sürdürülebilir yaşamın kalıcı hale getirilmesi, yenilenebilir enerji kaynaklarının yaygınlaştırılması, doğal çevrenin korunması, sürdürülebilirlik mimarlığının geliştirilmesi ve enerji etkin yapılaşmanın teşvik edilmesi gibi alanlarda bilinmektedir.

Menderes Belediye Başkanı CHP'li İlkay Çiçek kimdir?

1986 yılında doğan İlkay Çiçek, lisans eğitimini Eskişehir Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkiler Bölümü'nde sürdürüyor. 2013 yılında Cumhuriyet Halk Partisi'ne üye olan Çiçek, 2019 yılı seçimlerinde Menderes Cüneytbey Mahallesi muhtarı oldu. 2020-2022 arası Menderes Kent Konseyi Kurucu Başkanlığı görevinde de bulunan İlkay Çiçek, Muhtarlar Dernek Başkanlığı görevinde bulundu. İlkay Çiçek evli ve iki çocuk babasıdır.

Balçova Belediye Başkanı CHP'li Onur Yiğit kimdir?

İzmir'de 1984'te doğan Onur Yiğit, Celal Bayar Üniversitesi İşletme Bölümü'nden mezun oldu. Yiğit, İzmir 1. bölgede yer alan birçok özel sağlık kuruluşunda, kurucu üyelik ve yöneticilik yaptı. 2002 yılında CHP'ye üye olarak siyasi hayatına başlayan Yiğit, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi ve Büyükşehir Meclisi Encümeni olarak görev yaptı. İngilizce bilen Onur Yiğit, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Çiğli Belediye Başkanı CHP'li Onur Emrah Yıldız

Çiğli Belediye Başkan adayı olarak gösterilen Onur Emrah Yıldız, gözlerini dünyaya 1986 yılında İzmir’in Çiğli ilçesinde açtı. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini İzmir'de tamamladı. Üniversite eğitimi için Sivas'a giden Onur Emrah Yıldız, burada Çevre Mühendisliği üzerine eğitim aldı.

İnşaat sektöründeki kariyerine aile şirketinde yönetici olarak başlayan Yıldız, 2009-2012 yılları arasında Çiğli'deki çeşitli mahallelerde konut inşa projelerine liderlik yaptı. Kamu hizmetine olan katkıları 2012 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde başladı. 2019 yılında Dereler Bakım ve Körfez Tarama Şube Müdürü olarak atandı ve 2021 yılında metropol ilçelerden sorumlu Kanalizasyon Dairesi Başkanlığı görevine getirildi.

İnşaat sektöründeki profesyonel deneyimine, 2009 ile 2012 yılları arasında aile şirketinde yönetici olarak görev yaptığı dönemde kazanan Onur Emrah Yıldız, Çiğli ilçesinin çeşitli mahallelerinde konut inşa projelerine liderlik etti. Bu süreçte, kapsamlı yönetim becerilerini kullanarak, kaliteli ve sürdürülebilir konutları hayata geçirerek sektörde adından söz ettirdi. Yaptığı projelerle hem bölgesel kalkınmaya katkı sağladı hem de inşaat sektöründeki uzmanlığını artırdı.

Gaziemir Belediye Başkanı CHP'li Ünal Işık kimdir?

İzmir'de 1965'te doğan Ünal Işık, lisans eğitimini Anadolu Üniversitesi'nde muhasebe ve iş idaresi üzerine tamamladı. Serbest muhasebecilik ve mali müşavirlik yapan Işık, 2014 yılında Gaziemir Belediye Meclis Üyesi olarak aktif siyasete başladı. İki dönem meclis üyeliği, CHP grup başkan vekilliği, CHP grup sözcülüğü, plan bütçe komisyon üyeliği ve encümen üyeliği görevlerini üstlendi. Ünal Işık, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Narlıdere Belediye Başkanı CHP'li Erman Uzun kimdir?

10 Aralık 1991, İzmir doğumlu olan Erman Uzun, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun oldu. Erman Uzun, Cumhuriyet Halk Partisi'nde ilçe kongre delegelikleri, iki dönem Narlıdere

Gençlik Kolları Yöneticiliği görevlerinde bulunmuş, 2019 yılında yapılan Mahalli İdareler Seçimleri'nde Belediye Meclis Üyeliği yapmıştır. Meclis üyeliği sürecince, dört yıl boyunca Belediye Meclisi’nde CHP Grup Sözcüsü olarak görev almıştır.  Turizm sektöründe iş yaşantısına devam etmektedir. İzmir Sanayici ve İş İnsanları Derneği (İZSİAD) üyesidir. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

Güzelbahçe Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Günay kimdir?

Mustafa Günay, Güzelbahçe ilçesine uzun yıllar hizmet etmiş ve özellikle bu bölgede tanınmış bir isimdir. Üç dönem boyunca Güzelbahçe Belediye Başkan Yardımcılığı görevini başarıyla yürüten Mustafa Günay, daha önce Urla'da aday adaylığı için de gündeme geldi. Ancak sonunda CHP'nin Güzelbahçe Belediye Başkan adayı olarak seçildi.

Karabağlar Belediye Başkanı CHP'li Helil Kınay kimdir?

1977 yılında Uşak’ta doğan Helil Kınay, lisans ve yüksek lisans eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü'nde tamamladı. Helil Kınay, 23 yıl boyunca kamuda, kamu ve çevre yönetimi politikaları, mevzuatı, bürokrasisi, kurumsal iletişimi ve organizasyonları ile proje çalışmalarında görev aldı. Aktif siyasete CHP'de başlayan Helil Kınay, CHP İzmir 28. Dönem milletvekili adayı oldu. Helil Kınay, evli ve 2 çocuk annesidir. 

Bayraklı Belediye Başkanı CHP'li İrfan Önal kimdir?

İrfan Önal, 1985'te İzmir'de doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü mezunu olan Önal, siyasi hayata 2005 yılında CHP Bornova İlçe Gençlik Kolları'nda başladı. 2014'te CHP Parti Meclisi Üyesi seçilen Önal, aynı zamanda Bayraklı Belediyesinde Encümen üyeliği, Meclis Başkan Vekilliği, Büyükşehir Belediyesi’nde İmar Komisyon Başkanlığı görevlerinde bulundu. 

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.