TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İzmir'de öğrencilerin yaratıcılığı ve sanatın gücü sergide buluştu

Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü üçüncü sınıf öğrencileri, Grafik Tasarım dersi kapsamında hazırladıkları "PLAY Albüm Kapağı Sergisi" ile müzik ve tasarım tutkunlarını buluşturdu

Haber Giriş Tarihi: 18.04.2024 11:05
Haber Güncellenme Tarihi: 18.04.2024 11:05
Kaynak: BÜLTEN
İzmir'de öğrencilerin yaratıcılığı ve sanatın gücü sergide buluştu

Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü üçüncü sınıf öğrencilerinin, Grafik Tasarım dersi çerçevesinde hazırladıkları "PLAY Albüm Kapağı Sergisi", müzik ve tasarım tutkunlarıyla buluştu. Sergi, Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ekin Boztaş'ın rehberliğinde gerçekleştirildi ve genç sanatçılar tarafından popüler albüm ve single kapaklarının çağdaş bir bakış açısıyla yeniden yorumlandığı bir platform sundu. Sergi, izleyicilere nostaljik bir yolculuk sunmanın yanı sıra modern sanatın güncel yansımalarını da sergiledi.

Serginin açılışına EÜ Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Betül Meydan, Güzel Sanatlar Bölüm Başkanı Prof. Dr. Merih Tekin Bender, EÜ Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Avşar Ardıç, Doç. Dr. Alev Ateş Çobanoğlu, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Betül Meydan: Buradaki eserleri müziğin ve görsel sanatların birleşimi olarak görüyorum

EÜ Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Betül Meydan, serginin açılışında şunları dile getirdi:

"Kendini ifade etmenin birçok yolu var. Biz akademide yazıyı kullanıyoruz, görsel sanatlar da görsellik ön plana çıkıyor. Buradaki eserleri müziğin ve görsel sanatların birleşimi olarak görüyorum. Müzikten yola çıkarak bir görselleştirme var. Her eserde yaratıcılığı görmekteyiz. Özgün eserler için hepinizi tebrik ediyorum. 'PLAY' sergisini keyifle gezeceğiz. Hepinize teşekkürler, emeğinize sağlık."

Güzel Sanatlar Bölüm Başkanı Prof. Dr. Merih Tekin Bender, “Bu yıl atölye sergilerimizin ikincisini yapmaktayız, albüm kapağı sergisi olan ‘Play’ çok keyifli ve gezmeye değer bir sergi. Hocamızın ve öğrencilerimizin emeklerini kutlarım” dedi.

Ekin Boztaş: Öğrencilerimiz özgün işlere imza attılar

Sergiyi düzenleyen Doç. Dr. Ekin Boztaş, “Sergide yer alan albüm kapaklarının hiçbiri, gerçek hayatta müzik marketlerinde bulunan albüm kapakları değil. Öğrencilerimizin kendi eserleri. Öğrencilerin kendi dinledikleri ve sevdikleri albümlerden oluşmakta. Albüm kapağını özgün bir şekilde tasarlarken hikâyesi, özellikleri ve içindeki parçalara göre tasarladılar.  Kendi hisleri ve yaratıcılıkları doğrultusunda eşi benzeri olmayan özgün işler çıkarttılar. Albümler için tasarımları yaparken ne düşündükleri, albüm kapakları üzerindeki metinlerde yer almakta. Sergi konseptimizde bir ses unsuru da var. Bu ses unsuru sergide kullanılan 40 farklı albümün içerisinde mikslenerek yapılmıştır. Tarzdan tarza değişen müzikler var. Katılımlarınızdan dolayı teşekkür ederiz” dedi.

Aleyna Nur Canlı: Tasarımın gücünü hissettirmek istiyoruz

Grafik Tasarımı 3’ncü sınıf öğrencisi Aleyna Nur Canlı, “Bu sergi bizim için uzun bir yolculuğun ürünüdür. Grafik tasarımı dersimizin çalışma konularından biri olan albüm kapağı tasarımı kavramının değerini öğrenirken, sanatın ve estetiğin yardımıyla tasarımın gücünü bir kez daha görmüş olduk. Her birimiz kendi bakış açımızı, yaratıcılığımızı ve derslerimizden edindiğimiz kişisel deneyimlerimizi çalışmalarımıza yansıttık.  Ortaya çıkan tasarımlar bizim için sadece birer tasarım değil aynı zamanda hikâyelerin ifadesidir. Çünkü bu çalışmaları gerçekleştirirken albümlerin hikâyelerinden de yola çıktık. Sergimiz sadece görsel deneyim değil aynı zamanda bir tasarım aracıdır. Tasarımlarımızla izleyicileri etkileyip düşündürürken bir yandan da tasarımın gücünü hissettirmek istiyoruz. Bu süreçte emeği geçen herkese teşekkür ederiz” dedi.

“PLAY” sergisi EÜ Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Sergi Salonunda 2 Mayıs’a kadar müzik ve tasarım meraklılarına açık olacak.

Kaynak: BÜLTEN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.