TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İzmir'de kadının gücü: Keten Atölyesi, klasik Türk müziği ile buluştu!

Üç yıl önce Kültürpark Rotary Kulübü ve Döngü Kooperatifi iş birliğiyle başlatılan "Ketenden Şeyler" Atölyesi için İzmir Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde düzenlenen bir konser düzenlendi

Haber Giriş Tarihi: 13.05.2024 09:31
Haber Güncellenme Tarihi: 13.05.2024 09:31
Kaynak: BÜLTEN
İzmir'de kadının gücü: Keten Atölyesi, klasik Türk müziği ile buluştu!

Üç yıl önce başlatılan "Ketenden Şeyler" Atölyesi, Kültürpark Rotary Kulübü ve Döngü Kooperatifi iş birliğiyle hayata geçirildi ve İzmir Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde düzenlenen bir konserle desteklendi. Bu projenin amacı, kırsaldaki kadınlara istihdam sağlamak ve keten üretimine destek olmaktı. Bu yılın organizasyonunda ise "Avusturya Liseliler Kartçınar Klasik Türk Müziği Korosu", kadınlara yönelik özel bir performans sergiledi. Proje, Tire Kahrat Köyü'nde sürdürülen çalışmaların bir parçası olarak kırsal kesimde kadınlara iş fırsatları sunmak ve keten üretimini sürdürülebilir hale getirmek için yola çıkmıştı. Konserde, şef Prof. Dr. Sıtkı Anlam Altay yönetimindeki koro sanatçıları, seçkin klasik Türk müziği eserlerini büyük bir başarıyla seslendirdiler.

İzmir eserinde yer aldılar

Konseri İzmir Vali Yardımcısı Hikmet Dengeşik, Rotary Kulüpleri üyeleri, İzmirli Klasik Türk Sanat Müziği besteci ve yorumcuları ile seçkin bir izleyici topluluğu izledi. Kahrat Muhtarı Mehmet Kuray Kuru ve Ketenden Şeyler Atölyesinde verilmeye başlanan eğitimlere katılan bir grup kadın da davetli olarak salondaydı. Konserin son bölümünde şefin daveti ile Döngü Kooperatifi ortakları ve Kültürpark Rotary Kulübü üyeleri de koroya katılarak, iki İzmir eserinin icrasında yer aldılar.

Döngü Kooperatifi liderliğinde Tire Kahrat Köyünde devam eden keten tarımını yaygınlaştırma  ve Kahrat Keten Atölyesi kurma  çalışmalarına destek vermek üzere; İstanbul'dan özel olarak gelerek sahneye çıkan Avusturya Liseliler Kartçınar Klasik Türk Müziği Korosu sanatçıları ve değerli Şef Prof.Dr. Sıtkı Anlam Altay’ın yanısıra Konser organizasyonunu destekleyen Kültürpark Rotary Kulübü üyeleri ve salonunu açan Adnan Saygun Sanat Merkezi yönetimi sanatla güzel, örnek bir dayanışma ve katkı sundu. Üç yıl önce Kahrat Köyü’nde başlatılan bu projenin bu yıl geldiği noktaya değinen Kültürpark Rotary Kulübü Başkanı Özer Öztürk ve Döngü Kooperatifi Başkanı Zeynep Derece kadınlara her alanda destek olan herkese çok teşekkür etti.

İstanbul’dan konser için gelen Avusturya Liseliler Kartçınar Klasik Türk Müziği Korosu sanatçılarını; Kültürpark Rotary Klübüve Döngü Kooperatifi kahvaltıda ağırlayarak bir dostluk köprüsü oluşturdular.

Kaynak: BÜLTEN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.