TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İzmir’de bugün hava nasıl olacak? 29 Mayıs İzmir günlük hava durumu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, günlük hava durumu tahminlerini duyurdu. Yeni haftanın bugünü için İzmir'de hava nasıl şekillenecek? Yağmur yağacak mı yoksa güneşli bir gün mü bizi bekliyor olacak? Sıcaklıklar yükselecek mi yoksa mevcut seviyelerde mi kalacak? İşte, İzmir'in bugünkü hava durumu tahmini...

Haber Giriş Tarihi: 29.05.2024 09:49
Haber Güncellenme Tarihi: 29.05.2024 09:49
Kaynak: HABER MERKEZİ
İzmir’de bugün hava nasıl olacak? 29 Mayıs İzmir günlük hava durumu

İzmir'de yaşayanlar, bugünkü hava koşullarına uygun olarak dışarı çıkarken güneşten korunmaya özen göstermeli ve nemin etkilerini dikkate almalı. Güncel hava durumu bilgilerine erişmek için Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün resmi kanallarını takip etmekte fayda var. Peki, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün güncel verilerine göre, İzmir'de bugün hava nasıl olacak?

Saat 09.00 ile 12.00 saatleri arasında İzmir'de az bulutlu bir hava etkili olacak. Hava sıcaklığı 24 derece olmakla birlikte hissedilen sıcaklık da 24 derece olacak. Nem oranı ise yüzde 49 olacak. Rüzgar kuzeybatı yönünden esecek.

12.00 ile 15.00 saatleri arasında parçalı bulutlu bir hava görünecek olup, hava sıcaklığı 27 dereceye yükselecek. Hissedilen sıcaklık ise 27 derece olacak. Nem oranı ise yüzde 46 olacak. Rüzgar kuzeybatı yönünden esecek.

Saat 15.00 ile 18.00 saatleri arasında parçalı bulutlu bir hava görünecek olup, hava sıcaklığı 26 dereceye düşecek. Hissedilen sıcaklık da 26 derece olacak. Nem oranı ise yüzde 44 olacak. Rüzgar kuzeybatı yönünden esecek.

Saat 18.00 ile 21.00’da ise hava sıcaklığı 22 derece olacak. Hissedilen sıcaklık ise 22 derece olacak. Akşam saatlerinde nem oranı yüzde 60 olarak kaydedilecek. Rüzgar kuzeybatı yönünden esecek.

Gece saatlerinde ise saat 21.00 ile 24.00 arasında hava sıcaklığı 21 derece olacak. Hissedilen sıcaklık da 21 derece olacak. Nem oranı ise yüzde 65 olarak kaydedilecek. Rüzgar kuzeydoğu yönünden esecek.

İLKBAHAR NEDİR?

İlkbahar, doğa döngüsünde kış ile yaz arasındaki mevsimdir ve Kuzey yarım kürede Mart ile Haziran arasını kapsar. Bu mevsimde ağaçlar çiçek açar ve hava sıcaklığı yükselir. Karların erimesi ve bol yağışlar nedeniyle su yatakları dolup taşar.

Özellikle ilkbaharda, yerel hava depresyonları sonucu Kırk İkindi olarak bilinen ani sağanak yağışlar görülür. Bu yağışlarla birlikte şiddetli gök gürültüsü, yıldırım, dolu ve sel felaketleri de yaşanabilir. Bu durum bazen çiftçilere zarar verebilir.

İnsanlar üzerinde ise sağlık açısından olumsuz etkilere neden olabilir. İlkbaharın getirdiği yorgunluk ve halsizlik durumuna tıp dilinde "bahar yorgunluğu" adı verilir.

İLKBAHAR MEVSİMİNİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Mevsimler, kendilerine özgü özelliklerine bağlı olarak yaklaştıklarını veya geldiklerini hissettirirler. Her mevsimin kendine özgü nitelikleri vardır ve bu nitelikler, mevsimler arasındaki farklılıkları ortaya koyar.

•             Kuzey yarım kürede, ilkbahar 21 Mart ile 21 Haziran arasında yer alır.

•             İlkbahar aylarında çiçekler açmaya başlar ve doğanın uyanışı görülür.

•             Hava sıcaklığı yavaş yavaş artar, kışın soğuğundan çıkılır.

•             Karların erimesiyle birlikte sulama ve su kaynaklarına yeniden canlanma yaşanır.

•             Bol miktarda yağış görülür, toprağın sulanması ve bitkilerin büyümesi desteklenir.

•             Dereler, göller ve barajlar gibi su yatakları önemli ölçüde dolup taşar.

İlkbahar, diğer mevsimler gibi üç aylık bir dönemi kapsar ve bu süre içinde yukarıdaki özellikler gözlemlenebilir.

İLKBAHAR MEVSİMİNDE HANGİ AYLAR VAR?

İlkbahar mevsimi genellikle üç aylık bir dönemi kapsar. Özellikle Kuzey yarım kürede değerlendirildiğinde, bu dönem 21 Mart ile 21 Haziran arasında yer alır. Ay bazında düşünüldüğünde ise, Mart, Nisan ve Mayıs ayları genellikle İlkbahar mevsimini temsil eder. Ancak, son yıllarda iklim değişikliği etkisiyle, Haziran ayının da yavaş yavaş İlkbahar mevsimine doğru kaymaya başladığı gözlemlenmektedir.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.