TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İzmir'de bisiklet yolu tartışması: Vatandaşlar tepkili

İzmir Konak ilçesinde bisiklet yolunun kaldırılması protesto edildi. BUGEP, bisiklet yollarının yeniden düzenlenmesini talep etti. Kararın planlara ve stratejilere aykırı olduğu belirtildi. İzmir'de bisiklet kullanıcılarının tepkisi sürüyor.

Haber Giriş Tarihi: 04.06.2024 00:15
Haber Güncellenme Tarihi: 04.06.2024 00:15
Kaynak: AA
İzmir'de bisiklet yolu tartışması: Vatandaşlar tepkili

İzmir'in Konak ilçesinde iki bisiklet yolunun kaldırılması kararı, bisiklet kullanıcılarının tepkisine neden oldu. Vasıf Çınar Bulvarı'nda bir araya gelen vatandaşlar, bisikletlerini kaldırılan yol üzerine park ederek protesto gerçekleştirdi.

Bisikletli Ulaşımı Geliştirme Derneği (BUGEP) öncülüğünde toplanan grup, "Trafikte biz de varız" yazılı pankartlar açarak, motorlu araç trafiğine uygun hale getirilen yolların yeniden bisiklet yolu olarak düzenlenmesini talep etti.

Grup adına konuşan BUGEP Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Onur Diktaş, motorlu araç kullanımını azaltacak uygulamaların sağlık başta olmak üzere pek çok sorunun çözümüne katkı sağladığını vurguladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) 15 Mayıs'ta aldığı kararla Şehit Nevres ve Vasıf Çınar bulvarlarındaki bisiklet yollarının kaldırıldığını belirten Diktaş, bu kararın birçok plan ve strateji ile çeliştiğini ifade etti.

Diktaş, "UKOME Komisyonunca verilen bu karar, Büyükşehir Meclisi tarafından onaylı Ulaşım Ana Planı kararlarına, enerji verimliliği yönetmeliğine, çevre planları ve eylem planlarına aykırıdır. AB finansmanı ile halen yürütülmekte olan Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Projesi stratejileri ile de ters düşen bu karar, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının bisiklet stratejisiyle de çatışmaktadır," diyerek, kaldırılan iki bisiklet yolunun yeniden oluşturulmasını talep ettiklerini belirtti.

Grup, açıklamanın ardından olaysız bir şekilde dağıldı. İzmir'deki bisiklet yolu düzenlemesi hem bisiklet kullanıcılarının hem de çevre dostu ulaşım savunucularının tepkisine yol açmış durumda. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bu talepleri nasıl karşılayacağı ve gelecekteki ulaşım planlarının nasıl şekilleneceği merak konusu.

Kaynak: AA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.