TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İhale çıkmazı sona mı eriyor? Bakanlıktan Eşrefpaşa desteği

Geçtiğimiz günlerde ek hizmet binası yapımı için çıkılan ihaleye hiçbir firmanın girmemesiyle kapatılacağı gündeme gelen İzmir Büyükşehir Belediyesi işletmesinde bulunan Eşrefpaşa Hastanesi konusu meclis gündemine geldi. Oturumda konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Hakan Yıldız, bakanlığın süre desteğinde bulunmaya hazır olduğunu söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 13.05.2024 19:26
Haber Güncellenme Tarihi: 13.05.2024 19:26
Kaynak: TENZİLE AŞÇI
İhale çıkmazı sona mı eriyor? Bakanlıktan Eşrefpaşa desteği

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Mayıs ayı Olağan Meclis Toplantısı birinci bileşimi İzmir büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay idaresinde gerçekleştirildi.

Toplantıda, AK Parti’den geçtiğimiz günlerde ihaleye hiçbir firmanın katılmaması nedeniyle yapım süreci çıkmaza giren ve kapatılacağı iddiaları gündeme gelen Eşrefpaşa Hastanesi ek hizmet binasına ilişkin destek adımı geldi.

ÖRNEKKÖY SORUNU MECLİS GÜNDEMİNDE

Oturumda, ayrıca İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İZBETON aracılığıyla Örnekköy’de gerçekleştirdiği ancak geçtiğimiz günlerde inşaatların durduğu iddialarıyla gündeme gelen Örnekköy 4. Etap Kentsel Dönüşüm Projesi gündeme geldi.

İZBETON’un “S.S. İş İnsanları Örnekköy Konut Yapı Kooperatifi” ile anlaşma imzaladığı kentsel dönüşüm projesinin teslim süresinin üzerinden 10 ay geçtiği ancak tamamlanmadığı, inşaatların durdurulduğu iddia edilmişti.

Yaka City projesinin tamamlanması için kooperatif yönetiminin 468 milyon lira gerektiğini ve üyelerden örneğin 2+1 proje giren ve 968 bin lira ödemesi gereken bir yatırımcı ekstra yaklaşık 1 milyon 100 bin lira daha ek ödenek istediği ve bu şekilde inşaatların yüzde 70’inin tamamlanacağını söylediği ifade edilmişti.

Öte yandan; projede yaşanan aksamalara ilişkin AK Parti’den AK Parti Grup Başkanvekili Hakan Yıldız ve AK Partili Meclis Üyesi Uğur İnan Atmaca tarafından Meclis’e önerge verildi. Önerge kapsamında yaşanan aksaklılar ve inşaatın mevcut durumu ile ruhsat mağduriyetine ilişkin bilgi istendi.

TUGAY

TUGAY: KOMİSYONA HAVALESİNDEN ÖNCE BİZ İNCELEYELİM

Önergenin okunmasının ardından konuşan Başkan Tugay, “Bu konu zaten gündemimizde Şu anda zaten devam eden incelemeler var. Arkadaşlarımız kooperatif yöneticileriyleler de görüşüyor. Hukuki prosedürler var. Komisyona havalesinden önce biz inceleyelim isterim” dedi.

YILDIZ: EN AZINDAN SORU ÖNERGESİ OLARAK DEĞERLENDİRİLSİN

Tugay’ın ardından söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Yıldız, “Nitelik bakımından soru önergesi olarak da değerlendirilebilir. En azından soru önergesi şeklinde tarafınızdan cevaplandırılasını isteriz. Bir sıkıntı var ve bu sıkıntının bir an önce çözüme kavuşturulmasını istiyoruz” diye konuştu.

yıldız

ATMACA: 1 MİLYONUN ÜZERİNDE BİR MEBLAĞ İSTENİYOR

Yıldız’ın ardından konuşan AK Partili Meclis Üyesi Atmaca ise yaşanan mağduriyetin büyük olduğunun altını çizerek “Önergede de belirttiğimiz gibi bu bölgede ciddi anlamda mağduriyet yaşanmakta. Vatandaşlarımız bize ulaşarak sıkıntılarını dile getiriler. 1 milyonun üzerinde bir meblağ isteniyor. Ciddi bir mağduriyet söz konusu. Konunun bir an önce değerlendirip tarafımıza bilgi verilmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

TUGAY: ONLAR KESİNLİKLE TEMİNATIMIZ ALTINDA

Yeniden söz alarak tapular konusunda teminat veren Tugay, şunları söyledi; “İki ayrı boyut var orada. Birinde İzBB’nin kentsel dönüşüm uygulaması çerçevesinde tapularının alındığı vatandaşlar. Onlar kesinlikle teminatımız altında ve bir mağduriyet olmayacak. Diğer yanında kooperatifle anlaşan vatandaşlar var. Onun detaylı incelenmesi yapılıyor ben şu anda bir yorumda bulunmayayım. Detaylı inceleme sonrasında size bilgi verelim. Bunu soru önergesi olarak alıyorum.”

AK PARTİ’DEN EŞREFPAŞA DESTEĞİ

Gündem maddelerinin görüşülmesi öncesinde söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Hakan Yıldız, Eşrefpaşa Hastanesi’ne ek bina yapılması için çıkılan ancak hiçbir firmanın katılmadığı ihaleyi hatırlattı. Hastanenin ek binasının yapımı için verilen süre Ağustos 2024’te sona ererken AK Parti’den destek adımı geldi.

Sürenin uzatılması için bakanlığın destek olacağını belirten Yıldız, “Türkiye’nin tek belediye hastanesine sahip iliz. Eşrefpaşa Hastanesi belediye tarafından yönetilen tek hastane. Geçtiğimiz iki yıl içinde bu hastanemiz hasar almıştı depremde ve riskli yapı ilan edilmiştir. Yeni bir bina yapılması hususu gündeme gelmişti. Ancak ihaleye katılım olmadığı gündeme geldi. Ağustos 2024’te süre doluyor. Biz AK Parti Grubu olarak başta Genel Başkan Yardımcımız Hamza Dağ olmak üzere oldukça duyarlıyız. Bakanlık sürecinin uzatılması konusunda elimizden ne geliyorsa yapacağı. Dediğim gibi 606 kapsamında olması nedeniyle belediye iştiraklerimizden herhangi biri tarafından bir protokol yapılabileceğini ya da bir ihale sürecine girecekseniz oybirliği yapacağımızı belirtiyoruz. İster iştirak ister yeni bir ihale. Ben bakanlığımızın süreyi uzatma konusunda olumlu bir tavır içerisinde olacağını belirtmek isterim” dedi.

TUGAY: SORUNU BÜYÜK ORANDA ÇÖZECEKTİR

Süre uzatımının sorunları büyük oranda çözeceğini belirten Tugay, “Tavrınız için teşekkür ediyorum. Bu bizden önce başlayan bir süre. Birkaç aksamalar olmuş. İhaleye başvuru olmadı. Bunun biraz da gözden kaçmış bir durum olduğunu düşünüyoruz. Hastanemiz bizim için değerli. Hizmetleri devam edecektir. Daha da aktif olarak, hizmet yoğunluğunu artırarak hizmet verecektir. Bizim bu konuda irademiz net. Biz süre uzatımı talep etmiştik bakanlıktan. Bu konudaki tavrınızı şu anda öğrendim ve teşekkür ediyorum. Bu konu zaten sorunu büyük oranda çözecektir. En kısa sürede hastanenin ihalesi yapılacaktır” ifadelerini kullandı.

Kaynak: TENZİLE AŞÇI

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.