TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İBB’deki işten çıkarmalar CHP İzmir’e sıçradı

İBB’nin işten çıkardığı işçiler CHP İzmir İl Başkanlığı önünde eylem yaparak, işe geri alınmayı talep ettiler

Haber Giriş Tarihi: 05.06.2024 17:16
Haber Güncellenme Tarihi: 05.06.2024 17:16
Kaynak: BERKAY ERDEN
İBB’deki işten çıkarmalar CHP İzmir’e sıçradı

İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB)’nin işten çıkardıkları işçiler Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Başkanlığı önünde eylem yaptı. İşçiler il binası önünde basın açıklaması gerçekleştirirken daha sonra da 15 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirdi. İşçiler perşembe günü eylemlerine İzmir Fuar’ında devam edeceklerini açıkladı. İşçiler işe alınmamaları durumunda tüm İzmir’de eylem yapacaklarını ifade etti. İBB’nin işten çıkardığı işçilerden Süheyla Konuk, basın metninini okudu. 

15'inci gün 

Eylemlerinin 15. gününde mücadeleye devam çağrısı yapan Konuk, “Biz İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren İZDOĞA ve İZENERJİ şirketlerinde çalışan işçiler olarak, haksız şekilde işten çıkarıldık. İşimizi geri kazanmak için başlattığımız mücadelenin bugün 15. günündeyiz. Çok uzun süren mülakat süreçlerinin ardından, mülakatlarımız tamamlandıktan sonra da işe başlamak için uzun süre bekletildikten sonra iş başı yapabildik. Geçtiğimiz hafta Kıbrıs Şehitleri’nden seslendik derdimizi anlatmaya çalıştık. Bir kez daha buradan, CHP İzmir il başkanlığı önünden sesleniyoruz: ne İzmir halkını ne de biz işçileri mağdur etmeye kimsenin hakkı yok. Belediye hizmetlerinin düzgün, aksamadan, yeterli şekilde yapılması da insanca şartlarda mesleklerimizi yapmak da bizim ortak derdimiz. İzmir'i belediye hizmetlerinden mahrum etmeye de bizleri işsizlik ve yoksulluğa mahkûm etmeye de kimsenin hakkı yok!” dedi.

Siyasette emkçiler ezildi

Konuk, belediyede çalışan işçilerin birçok zorlu şartlar altında çalıştığını belirtirken, 31 Mart Yerel Seçimlerindeki CHP’nin aday belirlemede iç siyasetinde emekçilerin ezildiğini ifade ederek, şunları söyledi:

“İşimize son verilen süreci meşrulaştırmak için kullanılan bazı ifadeler ne yazık ki kamuoyunu yanıltıyor. Halkçı, sosyal demokrat Partinin bir Belediyesi'nin kendi emekçilerini karalaması, haksız yere işten çıkarmaları aklamak için bizler hakkında kara propaganda yapması en hafif deyimle AK Parti belediyelerinin pratiklerini aratmayacak düzeydedir. Bizler bankamatik memuru ya da fazlalık personel değiliz. Ekonomik kriz koşullarında hasbelkader belediyede çalışmaya başlamış, hayatımızla ilgili bütün planımızı bunun üzerinden yapmış, çalıştığımız süre içinde de işimizi layıkıyla yapmış emekçileriz. Hepimiz işimizin başındayken alelacele işten atıldığımıza dair bilgi aldık. Kimimiz sınıfta öğrencileriyle dersteydi, kimimiz katı atıkta çöp ayrıştırıyordu, kimimiz sırtında yük taşıyordu. Çalıştığımız birimlerde eksik personelle çalışıyorduk, bir çoğumuz çalıştığı şu kısa zamanda bile fazla mesai yapmak zorunda bırakıldık. Buradan bir daha sesleniyoruz, Siyasi figürlerin kendi aralarındaki hırslarına, ihtiraslarına ve politik oyunlarına bizleri kurban edemezsiniz. Buna izin vermeyeceğiz.! Hepimizin hikayesi farklı ortak noktamız haklılığımız. Biz hakkımız olanı istiyoruz, seçimlerde aday belirleme süreçleri de buralarda yaşanan kişisel kavgalar da biz emekçilerin gündemi değil, eski yönetimle yeni yönetim arasında yaşanan siyasi çekişmelerde olan biz emekçilere oluyor.”

Aylarca, yıllarca işe alınmayı bekledik

CHP İzmir il başkanlığı önünden İZSU Genel Müdürü Gürkan Erdoğan ve İZENERJİ Genel Müdürü Ali Ercan Türkoğlu'na seslenen Konuk, “Bizler aylarca, yıllarca işe alınmayı bekledik. Çalıştığımız süre boyunca ise işimizi dürüstçe ve özverili şekilde yerine getirdik. Eğer tasarruf istiyorsanız biz işçileri işten çıkarmak yerine makam araçlarına, ihalelere, boşa giden kaynaklara gözünüzü dikin bizim işimize değil! Buradan Cemil Tugay’a ve CHP yönetimine sesleniyoruz: Bu haksızlığa dur demek iki dudağınız arasından çıkan bir sözcüğe bakar. Biz hakkımızın bilincindeyiz, bir araya geldiğimizde güçlü olduğumuzun farkındayız. Yalnızca hakkımızı istiyoruz. Tüm yurttaşların hak ettiği gibi insanca şartlarda çalışıp yaşamımızı kazanmak istiyoruz. Ve uyarıyoruz: Hakkımız olanı, işimizi alana kadar hiçbir yere gitmeyeceğiz! Eğer bizleri muhatap almamaya, taleplerimizi karışılamamaya devam ederseniz eylemlerimizin biçimlerini değiştirecek, İzmir halkına sesimizi duyurmak ve kendimizi anlatmak için bütün İzmir'i eylem alanına dönüştüreceğiz” dedi. 

Kaynak: MUHABİR BERKAY ERDEN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.