TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

‘Gönül makamına terfi edeceğim’ dedi: Soyer yeni dönemde ulusal siyaset mesajı verdi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, görev süresinin son meclisinde yaptığı konuşmayla meclise ve İzmir halkına veda etti. Soyer, konuşmasında yeni dönemde ulusal siyaset mesajı verdi

Haber Giriş Tarihi: 15.03.2024 19:31
Haber Güncellenme Tarihi: 15.03.2024 19:31
Kaynak: TENZİLE AŞÇI
‘Gönül makamına terfi edeceğim’ dedi: Soyer yeni dönemde ulusal siyaset mesajı verdi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2019-2024 yönetim dönemi ve Mart ayı son meclis toplantısı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer idaresinde gerçekleştirildi.

2019-2024 dönem meclis üyelerinin veda konuşması yaptığı oturumda, Başkan Soyer de son kez meclise seslenerek önemli açıklamalarda bulundu.

GÖNÜL MAKAMINA TERFİ EDECEĞİM

‘Gönül makamı’ vurgusu yapan Soyer, “Bugün Türkiye'nin birçok yerinde son meclisler yapılıyor. Ben hiç birinde bu kadar büyük bir uyumun ve son toplantısında bu kadar güzel sözlerin söylendiğini düşünmüyorum. İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisinde bu konuşmaları yapan her birinize bir İzmirli olarak çok teşekkür ediyorum bu duyguyu yaşattığınız için. Bu Türkiye'ye demokrasi dersidir, örnek bir meclistir. Bu gurur benim tüm sülaleme de, sizlere de yeter. 31 Mart 2019’da yüzde 58 oyla seçilen bir Belediye Başkanı olarak bu şehir için canla, başla, aşkla çalışmaya başladım. 5 yıllık görev sürem boyunca, ‘Aşkla İzmir’ demekten hiç vazgeçmedim. Bu şehre duyduğumuz aşkla, seçim beyannamemizde yer alan 165 projemizi yüzde 87'lik bir rekor bir oranda tamamladık. Üzerine 15 büyük proje ekledik. Bunu, hep birlikte başardık. İki hafta sonra, bu makamı bırakarak İzmirlilerin bana verdiği ömürlük gönül makamına terfi edeceğim. İzmir’in her siyasetçiye bahşetmediği bu gönül makamı, benim için en büyük ödüldür” dedi.

İZMİR’İN 50 YILINI TEMİNAT ALTINA ALDIK

Yönetim süresi boyunca birçok sorunla mücadele ettiklerinin altını çizen Soyer, hayata geçirilen projelerden bazılarını hatırlatarak “Son 5 yılda İzmir belediyecilik tarihinin en zor dönemlerinden birini yaşadık. Maliyetler her geçen gün katlanarak artarken, ekonomik kriz ve yoksulluk derinleşirken ve İzmir 40 verip 1 almaya devam ederken biz asla mazeret üretmedik. Yokluğu toklukla mayaladık, icraat ürettik. Bunu yaparken kısa yollara sapmadık. İzmir’i rant peşinde koşanlara peşkeş çekmedik. Uluslararası alanda sahip olduğumuz itibar ve İzmir duruşuyla, uluslararası finans kuruluşlarından 1 milyar Euro’nun üzerinde finansmanı İzmir’e getirdik. Her yıl bütçemizin yüzde 40’ını yatırımlara, İzmir’i daha da ileriye taşıyacak vizyon projelerimize ayırdık. İzmir'in 50 yıllık kangren olmuş sorunlarında çok büyük yollar kat ettik ve gelecek 50 yılını teminat altına aldık.  Yazık ki yolumuza taş koyan dahili ve harici bedhahlarımız oldu. Biz ya bir yol bulduk ya da bir yol açtık! Bir kere yaptık tam yaptık. İzmir’i altından başlayarak yeniden inşa etmek için yalnızca 5 yılda, etkisi 5 dönem sürecek olan devrim niteliğinde projeleri İzmir’e kazandırdık” dedi.

İNANMAK İSTİYORUM Kİ…

Bir sonraki yönetime de mesaj veren Soyer, “Doğaldır ki, önümüzdeki dönemin belediye başkanı yeni bir ekip kuracak ve şehrimiz için yeni projeler geliştirecek. Bu, siyasetin tabiatı gereği heyecanlı ve değerli bir süreçtir. Sıraladığım stratejik işlerin hız kesmeden devam etmesi gerekiyor… İnanmak istiyorum ki bizden sonraki yönetim, 5 yıl boyunca ilmek ilmek ördüğümüz bütün bu mirasa sahip çıkar. Çalışmalarımızı, Belediyemizin kurumsal birikimini devralarak daha da ileriye taşır. Çünkü bunlar bizim projelerimiz değil. İzmir’in projeleridir. Şehrimizdeki 4 buçuk milyonun iradesidir.”

TÜRKİYE’NİN EN DEMOKRATİK MECLİSİ OLDU

Meclis üyelerine de teşekkürlerini sunan Soyer, ‘örnek meclis’ vurgusu yaparak “5 yıllık görev sürem boyunca benim en önemli rehberlerimden biri İzmirlilerin oylarıyla seçilmiş olan bu meclis oldu. Sizlerle birlikte İzmir’e hizmet etmekten ve sizlerle bir arada bulunmaktan her zaman onur duydum. Duymaya da devam edeceğim. Çünkü bu çatı, İzmir’in yerel yönetim demokrasisinin çatısıdır. Bu Meclis, İzmir halkının sesidir. Elbette fikir ayrılıklarımız ve tartışmalarımız oldu. Gün geldi birbirimizi yorduk.  Fakat koşullar ne olursa olsun bizi bir araya getiren temel değerlere daima sahip çıktık. Hepimiz daima demokrasiden yana olduk. İşte bu yüzden gün geldi, çok zor kararları hep birlikte aldık. Omuz omuza çalıştık. Kısacası, farklılıklarımızın bizi birbirimizden ayıran değil, zenginleştiren unsurlar olduğunu anladık. Bu meclis muhtemelen Türkiye’nin en demokratik meclisi oldu. O nedenle her birimiz bu dönem kapanırken bunu başarmış olmanın huzuru ve gururu içindeyiz. Bu başarı, bu meclis üyelerinin her birinin kolektif çabasıyla ve ortak akılla şekillenmiştir. O nedenle bir ortak başarı hikâyesine dönüştü. Bence meclisimizin en büyük başarısı budur” ifadelerini kullandı.

BUNDAN SONRA SATHIMIZ TÜM TÜRKİYE’DİR

Konuşmasının sonunda siyasal hayatına ulusalda devam edeceği mesajını veren Soyer, şunları söyledi; “Halkımız her seçimde biz siyasetçileri beş yılda bir yeniden sınar, ancak o sınav seçildikten sonra da bitmez. Biz, her sabah uyandığımızda kendimizi vicdanımızla sınarız. Demokrasinin öteki adı ortak akıl, sıfatı dürüstlük, fiili ise çalışmaktır.  Bunlardan biri bile eksikse, bir siyasetçinin vicdanı sızlar, sızlamalıdır. Demokrasiye ve onun değerlerine ömrünü adamış bir kardeşiniz olarak, her gün kendimi bu ilkelerle sınamaktan asla vazgeçmedim. Bundan sonra da vazgeçmeyeceğim. Bugün bu meclisteki son konuşmamı yaparken buradan vicdanım rahat bir şekilde ayrılıyorum. Görevimiz sona erse de, İzmir’de ektiğimiz her bir tohumun takipçisi olmaya, mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Bugüne kadarki hattımız İzmir Büyükşehir Belediyesi’ydi. Bundan sonra sathımız, sine-i millettir. Tüm Türkiye’dir. Cumhuriyetimizin yeni yüzyılında, Türkiye’yi demokrasiyle taçlandırma mücadelemize devam edeceğiz. Çünkü biz bu mecliste mensubu olduğumuz siyasi partiler kadar milletin kayıtsız şartsız egemenliğini de temsil ediyoruz. Cumhuriyet halkımızın bize emanetidir. 86 milyon el ele, omuz omuza, büyük bir coşku ve kararlılıkla yürümeye ve o emanete sahip çıkmaya devam edeceğiz.”

Kaynak: TENZİLE AŞÇI

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.