TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Filiz Ceritoğlu Sengel: Belediye mali anlamda en güçlü dönemde

Selçuk Belediyesi'nin nisan ayı meclis toplantısının ikinci oturumunda, 2023 yılı faaliyet raporunu sunan Başkan Filiz Ceritoğlu Sengel, artan enflasyon ve yükselen maliyetlere rağmen belediyenin mali anlamda en güçlü dönemini yaşadığını belirtti

Haber Giriş Tarihi: 18.04.2024 10:48
Haber Güncellenme Tarihi: 18.04.2024 10:48
Kaynak: İHA
Filiz Ceritoğlu Sengel: Belediye mali anlamda en güçlü dönemde

Selçuk Belediyesi'nin nisan ayı meclis toplantısının ikinci birleşiminde, Başkan Filiz Ceritoğlu Sengel, 2023 yılı faaliyet raporunun sunumunu gerçekleştirdi. Yükselen enflasyon ve artan maliyetlere rağmen belediyenin mali anlamda en güçlü dönemini yaşadığını belirten Başkan Sengel, belediyenin finansal sağlığını korumak ve hizmet kalitesini artırmak için alınan tedbirleri de aktardı. Ayrıca, 2023 Yılı Başkanlık Faaliyet Raporu meclis tarafından görüşülerek kabul edildi.

Başkan Sengel, belediye işletmelerine dair faaliyet raporlarında yer alan verilerin oluşturulmasında çalışan personel giderlerinin ilgili müdürlüklerin hanelerinde yer aldığına dikkat çekti. Geçmiş dönemlerde İşletme ve İştirakler Müdürlüğü'ne bağlı işletmelerde çalışan belediye personelinin giderlerinin farklı müdürlüklerde gösterilmesinden dolayı işletmelere dair gerçek bir tablonun ortaya çıkmadığını belirten Başkan Sengel, "2019'dan itibaren hangi personelin hangi müdürlükte çalıştığını belirleyerek, maliyetlerini ilgili müdürlüklerin hanesine kaydediyoruz" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Filiz Ceritoğlu Sengel: Satışlar yüzde 90 arttı

Pamucak Restoran’ın satışlarında bir önceki yıla göre yüzde 90,81 oranında artış olduğunu kaydeden Başkan Filiz Ceritoğlu Sengel; “Satış fiyatlarımız encümen tarafından belirlenmiş olup herkesin rahat bir şekilde belediye işletmelerinden yararlanmasını esas alıyoruz. Pamucak Restoran’ı Filiz Ceritoğlu Sengel faaliyete geçirmedi. Ama Filiz Ceritoğlu Sengel ve bir önceki dönemdeki meclis üyelerinin kararlarıyla birlikte bu işletme tanınır hale geldi. Pamucak Restoran’ın satışlarında yüzde 90,81 oranında bir artış var. İşletmenin kar-zarar analizinde zarar görünme sebebi ise EYT’den yararlanan çalışma arkadaşlarımızın emeklilik tazminatlarının da bütün işletmelerimizdeki çalışma arkadaşlarımızın giderleri gibi bu tabloda yer almasıdır. Burada bir yıl içinde enflasyonun geldiği noktaya dikkatinizi çekmek isterim” diye konuştu.

Ceritoğlu Sengel: Fiyatları makul seviyede tutuyoruz

Filiz Başkan, Carpouza Kafe'de diğer işletmelerde olduğu gibi sosyal belediyecilik anlayışı gereği fiyatların makul bir seviyede tutulduğunu belirtti. Carpouza Kafe'nin satışlarında bir önceki yıla göre yüzde 72,27 oranında bir artış olduğunu ifade eden Başkan, bu artışa rağmen kafenin zararının artan işçilik giderlerine rağmen fiyatların makul seviyede tutulmasından kaynaklandığını söyledi. Ayrıca, Pamucak Büfe ve Pamucak'taki market satışlarında da dönemi karla kapattıklarını dile getirdi.

Sengel: Otoparklarda kar edildi

İşletme ve İştirakler Müdürlüğü’ne bağlı faaliyet gösteren Deppo Efes’te artan elektrik maliyetlerine karşın dönemin karla kapatıldığına dikkat çeken Filiz Ceritoğlu Sengel;  “Deppo Efes’te elektrik fiyatlarının çok artmış olmasına rağmen randımanlı olarak çalıştırılması sebebiyle geçen sene itibariyle de satışlar yüzde 75,15 arttı ve karla dönemi kapattık. Otoparklarda hepsinin bir önceki yıla göre yüzde 119,50 artış var. Bu gerçekten önemli çünkü geçen sene turizm sezonu gerçekten verimli geçti” dedi.

Vadesi gelmiş borç yok

Selçuk Belediyesinin mali disiplinin sağlanması açısından tarihinin en iyi dönemini yaşadığını belirten Filiz Başkan, belediyenin borcuyla ilgili tartışmalara da son noktayı koydu.  Belediyenin ilgili kamu kurumları tarafından gerçekçi bir şekilde denetlendiğine dikkat çeken Başkan Filiz Ceritoğlu Sengel; “180 milyon borcumuz var. Borcumuzun yüzde 85’i çok uzun yıllardır ödenmeyen sigorta borcu ki bir kısmını yapılandırdık. Vergi borcumuzun hepsini 2019 yılında yapılandırmıştık. O yüzden Efes Selçuk Belediyesi’nin gururla söyleyebilirim ki, vergisel anlamda belediye bünyesinde yapılandırılmamış, vadesi gelmiş herhangi bir borcu yoktur. Bir de piyasa borcumuz noktasında geçmiş dönemlerde mal vermek istemeyen esnaf ile sorunsuz çalışıyor, ödemelerini düzenli yapıyoruz. Bu güçlü mali tablo sadece Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel’in değil bu mali disipline ayak uydurabilme noktasında benimle birlikte yol alan çalışma arkadaşlarımındır. Her birine çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Selçuk Belediyesinin borcunun geçen yıllara oranla azaldığını dolar kuru üzerinden anlatan Filiz Başkan; “30 Mart 2014 tarihi itibariyle Selçuk Belediyesi’nin borcu dolar bazlı olarak 7.321.311,78 dolar, 31 Mart 2019 tarihi itibariyle 11.897.613,53 dolar borcu varmış. Efes Selçuk Belediyesi’nin 31 Mart 2024 itibariyle 5.574.609,84 dolar borcumuz var. Benimle birlikte aynı ekonomik öngörüye sahip olan Mali İşler Müdürlüğü’ne, İşletme ve İştirakler Müdürlüğü’ne ve bütün çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.