TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

ESHOT bütçesi Meclis’in kantarında: Akaryakıt ve elektrikli otobüs çıkmazı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı Olağan Meclis Toplantısı son bileşiminde ESHOT Genel Müdürlüğü’nün 2024 bütçesi görüşüldü. Oturumda, akaryakıt artışları, ulaşım ücretleri ve elektrikli otobüs konuları fikir ayrılıklarına neden oldu

Haber Giriş Tarihi: 29.11.2023 19:02
Haber Güncellenme Tarihi:
Kaynak: Haber Merkezi
ilksesgazetesi.com
ESHOT bütçesi Meclis’in kantarında: Akaryakıt ve elektrikli otobüs çıkmazı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı Olağan Meclis Toplantısı 7. Bileşimi Meclis Birinci Başkan Vekili Mustafa Özuslu idaresinde gerçekleştirildi.

Kasım ayı meclis ve bütçe maratonunun sonunda ESHOT Genel Müdürlüğü’nün 2024 Mali Yılı Bütçe Tasarısı’nın görüşüldüğü oturumda bütçenin kullanımı, girdi maliyetleri ve vaatlerle yatırımlar konuları fikir ayrılıklarına neden oldu.

Oturumda, akaryakıt fiyatları üzerine CHP ve AK Parti arasında atışmalar yaşanırken elektrikli otobüs konusuna dikkat çekildi. Oturumda ayrıca AK Parti grubundan ulaşım ücretlerine ilişkin sert eleştiriler yapıldı.

ESHOT'un 2024 yılı için hazırlanan 11 milyar 290 milyonluk bütçesi AK Parti ve MHP'nin 'ret' oylarına karşılık CHP ve İYİ Parti'nin 'evet' oyları ile oyçokluğuyla kabul edildi.

KÖKLÜ: BİNİŞLERİN ARTMASI VE ZAM FAYDA SAĞLAMADI

ESHOT’un bütçesi ve yatırım programına ilişkin genel bilgi veren Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı CHP’li Meclis Üyesi Bülent Köklü, “2023 yılı Eylül ayı itibariyle gerçekleşen ekonomik parametrelere bakacak olursak… Ülkede enflasyon ve döviz kurunda meydana gelen artışlar, asgari ücret zamlarıyla personel ücretlerindeki artışlar, akaryakıt, yedek parça ve diğer kalemlerde çok yüksek artışları da beraberinde getirdi. ESHOT’un en büyük gider kalemlerinden olan akaryakıtın fiyatı yüzde 115 artmıştır. Sizce bu ekonominin büyüdüğünün mü yoksa araçların tanklarının büyüdüğünün göstergesi midir? Ayrıca ülkedeki ekonomik duruma bağlı olarak kentte indirimli binişleri artmıştır. Yani tam binişler yüzde 24 azalmıştır. Yolcu sayısındaki artış ve fiyatlara yapılan yüzde 48’lik artış mali giderler katkı koyamamıştır. 2024 yılında ESHOT Genel Müdürlüğü’nün gider bütçesi, 11 milyar 290 milyon, 8 milyar 890 milyon gelir ve 2 milyon 440 milyonluk da açık teklif edilmiştir. ESHOT, İzmir’deki toplu ulaşımın yüzde 48’ini gerçekleştirmesine rağmen hasılat payı yüzde 41’de kalmıştır. Ayrıca Büyükşehir, mevcut ekonomideki artışları da ESHOT ücretlerine yansıtmamıştır. Performans programımızda ağırlık yatırımlardadır. 2024 yılında 400’ü elektrikli olmak üzere 600 araç alınması öngörülüyor. ESHOT’un bütçesinin yüzde 70’i Büyükşehir tarafından karşılanıyor. Yani hasılatlar sadece giderlerin yüzde 30’unu karşılıyor. Bu kapsamda bir kişinin yaklaşık maliyeti 16,81 lira. Konu para ve ekonomi olunca ne kadar genel siyaset konuşmayalım desek de üzerinde durmak gerekiyor. Bu konu öyle bir hale geldi ki… Koskoca bir devletle İzBB’nin yapacaklarının kıyasına geldi. İzmir hak ettiği payı almıyor. Şunu söylemek gerekir… Akaryakıt maliyetlerindeki artışlarda ‘Neden elektrikli otobüs alınmıyor’ deniliyor. Bunun için elektrikli araçların fiyatlarının normal otobüslerden 4-5 kat daha fazla olmaması gerekiyor. Ülke ekonomisinden bağımsız düşünemeyeceğimiz İzBB ve bağlı kuruluşları kötü gidişattan olumsuz yönde etkilenmiş ve etkilenmeye de devam edecektir” dedi.

gamze gül çamur1

ÇAMUR: AKARYAKITA GÖRE ZAM YAPSAYDIK BİNİŞLER 45 LİRA OLURDU

CHP Grubu adına bütçe konuşması yapan CHP Grup Sözcüsü Gamze Gül Çamur, ülkedeki ekonomik krizin ESHOT’a özellikle gelir gider dengesinde büyük bir yük olduğunun altını çizerek  “80 yıllık ESHOT, kentimizde toplu ulaşım hizmetinin amiral gemisidir. Filosunu ve hizmetlerini sürekli yeniliyor ve geliştiriyor. 4 bin 766 personel bin 700 otobüsü ile kentlilere hizmet veriyor. ESHOT otobüslerinin yaptığı günlük seferleri her gün dünyanın çevresini defalarca dolaşıyor. Ayrıca 2050 için sıfır karbon hedefi koyduk. Yapacaklarımız için 2024 mali yılında mali kaynak ihtiyacımız 12 milyar 900 milyon lira. Ancak bu gelire sahip değiliz. 2024 mali yılı gelirlerimiz 8 milyar 890 milyon. Ama biz mali krize rağmen yine bu gelirle idare edeceğiz. Hem yatırım yapacağız hem de hizmet üreteceğiz. Bütün bunları bütçemizi kendimizin belirleme hakkının elimizden alınması gibi. Merkezi iktidar belediyelerin ulaşımını UKOME’ye bağladı. Yani bütçemizi kendimiz belirleyemiyoruz. Kendimizin belirlemediği bir bütçeyi oylayacağız. Eğer ki biz motorine gelen zamma göre ücret tarifesini belirleseydik binişlerin 45 lira olması gerekiyordu. Ancak 13 lira. İşte bu da ESHOT’un ne kadar fedakarlıkla çalıştığını gösteriyor.  2019 yılında bin 518 liraya doluyordu. 2023 Kasım ayında 15 bin 206 liraya dolduruluyor. Yani 2019 nisanda yüzde 207 artan bir maliyet var. Ülkedeki ekonomik krizden her kurum gibi etkilenen ESHOT, tüm bu olumsuzluklara rağmen vatandaşımıza en iyi hizmeti sunmaya devam etmektedir. Toplumsal cinsiyet eşitliği kapsamında kadın şoför istihdamını önemsiyoruz. 29 olan kadın şoför sayımız bugün itibariyle 170 oldu. Bu sayının 2024 yılında 200’lere ve ilerleyen dönemlerde neredeyse erkeklerle yarışacak seviyeye çıkarılmasını hedefliyoruz. Bütçe ve yatırımlar konusunda daha iyisi olabilirdi. Biz hep daha iyisini hedefliyoruz. Sosyal devlet anlayışıyla toplu ulaşım ücretsiz olsa, bazı vergiler alınmasa, UKOME’nin yapısı değiştirilmese bütçemiz farklı olabilirdi. O açık olmazdı, ESHOT yüksek meblağları sübvanse etmek zorunda kalmazdı. Ancak bunlar hayal. Gerçeklerde ise giderler yüzde 500 oranında artarken gelirleri ise düştü. Biz buna rağmen tasarruf odaklı bir bütçe hazırladık” diye konuştu.

hakan yıldız1

YILDIZ: 2019’DA 300 MİLYON, BUGÜN 320 MİLYON MAZOT ALINABİLİYOR

CHP grubu tarafından yapılan ‘akaryakıt’ eleştirilerine oran-orantı üzerinden yanıt vererek konuşmasına başlayan AK Parti Grubu adına bütçe konuşmasını yapan AK Parti Grup Sözcüsü Hakan Yıldız, “Bugüne kadar grup olarak yaptığımız tüm eleştiriler İzmirlilerin yararına ve sorunların çözümüne faydalı olacak eleştirilerdi. Genel politika eleştirileri yapıldı ama burası İzmir’in meclisi. O yüzden İzmir’in sorunlarını konuşmalıyız. Akaryakıttaki yüzde 500’lük artış dendi. Siz akaryakıtta yüzde 500 artış olan bir değer değişikliğini ifade ederken kullandığınız bütçe yüzde 1000 artmış durumda. 2019 yılında ESHOT’un 2 milyarlık bütçesi vardı ve 300 milyon litre mazot alabilirken bugünkü bütçeyle 320 milyon litre mazot alabiliyor. Yani azalma yok, artış var. Yani bütün yorumları bu çerçeveden yapmalıyız. CHP hep içinde bulunduğumuz ekonomik koşullar gibi bahanelerle geliyor. Eğer ki başarı imkanlarla doğru orantılı olsaydı bugün gurur duyduğumuz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaptıkları olmazdı. Başarı, vizyonunuz, çalışmalarınız ve hedeflerinizle doğru orantılıdır” ifadelerini kullandı.

“ESHOT, ELEKTRİKLİ OTOBÜS İŞİNDE SINIFTA KALDI”

Yıldız, sıklıkla dile getirilen elektrikli otobüs konusuna da değinerek “2022 yılında ESHOT, 500 elektrikli araç alacaktı ama sadece 20 tane alabildik. 2023’te takviye edeceğiz diyoruz, ama o da yok. 2024’te de 400 var. Kitapçık bazında artış var. Elektrikli araçların yaklaşık 20 milyarlık yakıt tasarrufu, ayrıca güneş panelleriyle elde edilen elektrikle araçların yüzde 72’si karşılanıyor. Her yıl 25 araç alsaydık bugün o elektrikli araç sayısı 100 olurdu. O zaman da mazot tasarrufumuz 20 araçla 2 milyon litre olan mazot tasarrufumuz, 10 milyon litre olurdu. O zaman da bu halk size minnettar olurdu. Bu vizyon meselesidir. Bir hedef koyup onun için sistematik olarak kaynağınızdan aktarma yapardınız. En büyük gider kalemimiz olan akaryakıtla ilgili. ‘Çağın gerekliliklerini takip ediyoruz’ dedi Sayın Sözcü. Ama sadece takip ediyorsunuz. İcraata geçmelisiniz. Yani ESHOT, elektrikli otobüs işinde sınıfta kaldı. GES konusunda da sadece kitapçığa yazmanın ötesine gidemeyen bir ESHOT var” dedi.

“ENGELLİLER İÇİN KURDUĞUNUZ SİSTEMİ ENGELLİLER ŞİKAYET EDİYOR”

Engellilere yönelik çalışmalara parantez açan Yıldız, “22 Kasım’da Engelliler Derneği ‘Duraktayım’ uygulamasının çalışmaması üzerine dilekçe vermiş ESHOT’a. Sesli sistemin çalışmadığı, şoförün bilgilendirmeleri yapmaması ve yine birinin yardımına ihtiyaçları olması noktasında. Yani kurduğunuz, ödül aldığınız sistem çalışmıyor. Engelliler için kurduğunuz sistemi engelliler şikayet eder hale gelmiş” ifadelerini kullandı.

“ORTAYA KONULAN BİZE VİZYONSUZLUK HİKAYESİ VAR”

Genel bağlamda eleştiri de yapan Yıldız, şunları söyledi; “400 elektrikli araç alınacak dendi 2024 yılında. Ama bununla ilgili herhangi bir alım görüşmesine başlanmadı bile. Biz ESHOT konusunda ortaya konulan neredeyse her projeyi destekleme taraftarıyız. ESHOT’un İller Bankası’na otobüs alımıyla ilgili bir talebi olmuştu. 2024 kapsamındaki görüşmelerin devam ettiğini belirttiler. Yani Fransız Kalkınma Bankası’ndan fon alındığında Büyükşehir’in talepleri karşılık bulacak. Yani artık engellenme hikayelerini bir kenara bırakmamız lazım. Biz Cumhur İttifakı olarak hiçbir zaman ayrımcılığın tarafı olmadık. Ama maalesef şu ana kadar ortaya konulan bize vizyonsuzluk hikayesi var. Bu, İzBB’den başlayıp ESHOT’a uzanıyor. Bu, İzBB Başkanı Tunç Soyer ve onun yönetim eseridir. Biz eleştirilerimize yanıt vermenizi çok isterdik ama buna karşı geliştirdiğiniz bir yöntem var. ‘AK Parti bizi eleştir biz oradan merkezi hükümetin işlerine gireriz’ diyorsunuz. Ama bilin ki bunlara giriyorsanız o konudan sorulara yanıt vermekten çekinmeyen bir AK Parti var. Biz 20 yıllık hikayemizin içinde hiçbir zaman hükümet ayrımı yapmadık. Ama Tunç Soyer’in verdiği kitapçıkta ’20 yıldır yapılmayan altyapı çalışmalarını dönemimde yaptık’ demiş. Neden Aziz Kocaoğlu hiçbir şey yapmadı mı? ‘Girilmeyen yerlere girdik’ demiş. Neden Ahmet Piriştina girmemiş miydi? Tunç Soyer, yapılmayanları ifade edersem yapmadıklarımı yaptım sanırlar diye düşünüyor. Ama öyle görülmüyor. 4-5 ay sonra sandık geldiğinde de bu görülecek.”

ŞİMŞEK: İZMİRLİLERE BAHANELER ZİNCİRİ SUNULUYOR

MHP Grubu adına konuşan MHP Grup Başkanvekili Hakan Şimşek, vaatlerin yerine getirilmediğini belirterek “56 aydır burada mazeret dinledim. Eğer ki seçimlerde oy pusulasına bahane seçeneği eklesek bahanelerin yüksek oranda olduğu bir oylama olurdu. Programa alınan işlerin hiçbir şekilde ucu bucağı görünmüyor. Sürekli yapamamanın getirdiği bir bahane zinciri İzmirlilere sunuluyor. Biraz evvel şöyle düşündüm. 31 Mart’ta seçmenin önüne, seçmen kağıtları da bir bahane seçeneği sunsaydık herhalde İzBB’ye bahanelerin yüksek oranda olduğu bir oy çıkardı. 56 aydır hem ilçelerden hem de İzmir metropol içerisinden gelen sorunlarla ilgili herhangi bir meclis üyesi arkadaşımızın getirdiği önergeyi ya da sorunun çözümünü meclisr getirdiğinde evet yapacaktık ama şöyle bir durumla karşılaştık o yüzden olmadı ya da yapacağız edeceğiz programa alındı diyorlar. Programa alınan işlerin ucu bucağı görünmüyor ve bitmiyor. Sürekli yapamamanın getirdiği bir bahane zinciri İzmir halkına servis ediliyor. Dışarıdan biri Aliağa’daki gelişimi övgüyle anlatınca ben oradaki yönetici olarak elbette ki gurur duyuyorum. Bunu kendiniz anlatsanız bir ego algılanır, bir başkası anlatınca gurur kaynağı oluyor. Bütçe komisyonunda Aliağa Belediyesi’nin öncü misyonu yüklendiğini söylemiştim. Bunu isteyen kabul eder istemeyen etmez. Ama yaptıklarıyla aması fakatı olmayan, yaptığına odaklanan bir hizmet anlayışını İzmir’e, Ege’ye servis etmeye çalışan bir ilçe. Torbalı örneğinde Aliağa bahsedildi. En çok Aliağa konuşulmaya başlıyor. Aliağa’nın etraftaki sanayi kuruluşları Türkiye’nin ilk 10 sanayi kuruluşları arasında yer alıyor. Aliağa’dan toplanan ve merkezi hükümete giden vergilerin Büyükşehir yasası gereğince belli bir bölümü Büyükşehir’e geliyor. Büyükşehir’in Aliağa’ya toplanan vergiler oranında yatırım yapmadığını görüyoruz. Ben burada bunu hiç söylemedim. Niye yapmıyorsunuz demedim ki. Bazı arkadaşlar dillendiriyor ama bu bir gerçek. Meydanı yapacağız, yetkiyi verin yapalım dedim. Tramvay yapacağız dedim, yetkiyi verin yapalım dedim. 8,5 kilometrelik plan hazır. Finansmanını o günün şartlarına göre hazırladık. Yetkiyi verirseniz finansman şartlarını ona göre hazırlarız. Malum yerin arıtmasını devredin yapalım dedim ama ses yok. Hep yapacağız edeceğiz gelecekle ilgili Büyükşehir’in bahaneleri var. 31 Mart’ta seçmen bahane zarfını size atacak” dedi.

“ESHOT İSMİ DEĞİŞTİRİLSİN”

ESHOT isminin değiştirilmesi önerisinde de bulunan Şimşek, “Küçük dokunuşlar büyük değişikliklere sebep verir. Belki de ESHOT’un ismini büyük değişimlerin olması için değiştirebiliriz. Bunu bir öneri olarak getiriyorum. Kimsenin anlamadığı, hiçbir faaliyet alanını uygulamayan kurumun ismini değiştirmenin zamanı geldi diye düşünüyorum. Akıllı çözümlerden aynı şeyi anlamıyoruz. Akıllı çözüm olarak sunduğunuz uygulamaların vatandaşın derdine ne kadar çare olduğunu sorgulamıyorsunuz. Akıllı sinyalizasyonun şehir içi ulaşımda kullanılması lazım demiştim. İZUM’da var demiştiniz. Sevgili İzmirliler çoğunuz tanık olmuşsunuzdur; ben gece 00.00’da veya 00.02’de hala orda kırmızı ışıkta durmak zorunda kalıyorsam bu işin akıl veya izanla alakası yoktur. Geri kalan 2 tarafta da taşıt olmadığı halde kırmızı ışıkta bekliyorsam bu hangi akıllı çözümün ürünüdür? Sizin akıllı çözümden anladığınız nedir? Bunu yapmazsanız yakıtı bahane olarak İzmir halkına sunarsanız. Entegre bir ulaşım sistemini uygulamazsanız başka bahanelerle İzmir halkının karşısına çıkarsınız. Körüklü otobüsün trafiği nasıl etkilediğini düşünün. İzmir’in cebinden tükettiği akaryakıta ne kadar sebebiyet veriyorsunuz bunu da bir düşünün. Bunun bu kadar otobüs ağıya düşünmek zorunda. Bunları düşünmüyorsanız o zaman elinizden gelen bu bakarmış. Bunun ötesine geçemiyorsunuz kayıp olan bu zamanın İzmirliye telafisi imkansız. Daha fazlası elden gelebilir. Hiç azla yetinmeyen bir arkadaşınızım. Daha fazlası olması gerektiğini, İzmir halkına sunulması gerektiğini savunan bir arkadaşınızım… İzmir halkına umarım layık olduğu ulaşım hizmeti de gelir, layık olduğu bir yönetici de gelir” diye konuştu.

kemal sevinç1

SEVİNÇ: SÜREKLİ OLARAK KENDİNİ YENİLEYİP GELİŞTİRİYOR

İYİ Parti Grubu adına konuşan İYİ Parti Grup Başkanvekili Kemal Sevinç ise şunları söyledi; “1943’ten bugüne köklü bir geçmişe sahip olan ESHOT, kentimizde toplu ulaşımın amiral gemisi olarak başarılı bir şekilde görev yapıyor. ESHOT Genel Müdürlüğümüz hizmet kalitesini ve kendisini sürekli geliştirip yeniliyor. 2024 bütçemize grubumuzun oyu olumlu olacaktır.”

özgür hızal-2

HIZAL’DAN BARDAK VE SU METAFORU

Oturumda söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, su ve bardak metaforu üzerinden konuşma yaparak “Elimdeki bardakların biri İZSU, biri İzBB ve biri ESHOT. Elimde ayrıca Sayıştay raporu var. Pırıl pırıl ve beyaz. Doğruya doğru deriz. Bardağın dolu yanını da görürüz. Bardağın dolu yanını görmemiz ESHOT’ta daha kolay. Muhalefetin görevi, bardağın dolu yanına teşekkür etmenin yanında boş yanını da görüp onun dolmasını sağlamak. Maalesef ki Türkiye’de bir muhalefet, İzmir’de de iktidar sorunu var. İkisinin ortak noktası CHP. Biz doğrular ve gerçekler üzerinden siyaset yapacağız. ESHOT’un da daha iyi hizmet vermesi için bu eleştirileri yapıyoruz. Evet akaryakıt fiyatları, girdi fiyatları ve personel ücretleri arttı. Bunları biz de biliyoruz. AK Parti’nin yönettiği bazı belediyeler… Kahramanmaraş’ta ulaşım 7 lira, Konya’da 8 lira. Buralarda da akaryakıt fiyatları yüzde 300 arttı” dedi.

“UKOME OLMASA TEK BİNİŞİ 20 LİRA MI YAPACAKTINIZ?”

ESHOT’a Büyükşehir tarafından aktarılan paralara UKOME çıkışında bulunarak “UKOME’de hukuki bir tartışma var. Ama bazı gerçekleri ortadan kaldıramazsınız. Eğer UKOME olmasaydı İzBB, tek biniş fiyatını 20 lira mı yapacaktı? Bunu İzmirlilere anlatın. ‘UKOME’de hükümetin temsilcileri bizim tek biniş fiyatını 20 lira yapmamızı engellediler’ mi diyecektiniz? Yani konuyu başka yere taşıyarak gerçekleri saklayamazsınız. 2019 yılında da yüzde 50 para aktardınız ve o zaman bütün yetki sizdeydi. Aradan 4 yıl geçti yine aynı oranda para aktarıyorsunuz” dedi.

“BEN TUNÇ BEY’İN YERİNDE OLSAYDIM…”

Anlayış farkı noktasına vurgu yapan Hızal, “Aramızda bazı farklılıklar var. Murat Bey, ‘Çılgın projeler yapmayacağız’ demişti. Biz sizden ESHOT’ta yeni bir garaj alanı ve hizmet binası beklerdik. Bunlar çılgın projeler değil. Tabi öncelik farklı olunca… Ama mazeret oluşturma ve mazeretler üzerinden algı oluşturmada muhteşem başarılısınız. Mesela ben Tunç Bey’in yerinde olsaydım meteoroloji ve valiliğin tüm uyarılarına rağmen Cumartesi yaşanan o felakette Polonya’ya gitmezdim. Bugün adı İzBB Başkan adaylığında geçen Karşıyaka Belediye Başkanı da Karşıyaka’nın da felaketten etkilenmesine rağmen ortalarda yoktu. Konak Belediye Başkanı da yoktu. Aramızdaki anlayış farkı bu işte” diye konuştu.

“ÜCRETLİ YAPTIKTAN SONRA 120 DAKİKANIN ANLAMI YOK”

Ücretsiz aktarma konusunda bugüne kadar yaptığı eleştirileri de yineleyen Hızal, “Aktarma sisteminin güzel bir yanı vardı. Türkiye’ye örnek gösterilen bir sistemdi 90 dakika ücretsiz aktarma sistemi. Ama siz göreve geldiğinizde söz vermenize rağmen ücretli hale getirdiniz. Siz aktarmadan ücret aldığınızda aktarma süresinin 120 dakikaya çıkarmanızın bir anlamı yok” dedi.

murat aydın1

AYDIN: HİÇBİR ZORLUK BİZİ YAPMAK İSTEDİKLERİMİZDEN ALIKOYAMAZ

Bütçe görüşmelerinde son sözü alan CHP Grup Başkanvekili Murat Aydın, şunları söyledi; “Bütçe, gelir gider kalemlerinden oluşur. ESHOT'un en büyük gelir kaynağı olan bilet fiyatlarını idari kurula vermek açıkça halkın bütçe hakkının ihlalidir. Üstelik bu idari kurumun yapısını değiştirerek merkezi hükümetten gelen kişileri çoğunluğa koymak, yerinde yönetim ilkesini tümden ihlal etmektir. Her defasında söylediğimiz ekonomik sorunlar bizim yeni gördüğümüz şeyler değil. Biz, anlatmaya çalıştığımız şeylerle ülke ekonomisini batıran siyasi iktidarın yarattığı iklimle, neyle baş ettiğimiz, bunlara rağmen ne engeller aşarak ne işler yaptığımızı anlatmaya çalışıyoruz. Biz bunu anlatmak zorundayız. Çünkü biz buradaki tüm işleri bu ülkenin ekonomik sistemi içinde yapıyoruz. Zorlukları tarif etmek başka bir şey zorluklara rağmen bir şeyler yapabilmek başka bir şey. Türkiye’de otobüs yaş ortalaması 15.4. ESHOT’un otobüs yaş ortalaması 6.3. Bu, vaat edilenden fazla otobüs alınarak oldu. Bütün bunlar bu krize rağmen oldu. Yani hiçbir zorluk bizi yapmak istediklerimizden alıkoyamaz. Sadece yavaşlatır. Siz bütün bu çabayı görmezden gelemezsiniz.

ÜCRET TARİFELERİNDE KİLOMETRİK KIYAS

Ankara ve İstanbul Belediyelerin güzel elektrikli otobüs alındığı söylendi. Hepsi CHP’li başkanlar döneminde yapıldı. AK belediyelerce otobüs fiyatları söylendi. O Otobüsler kaç kilometre gidiyor? İzmir’de otobüs fiyatları kilometre başına 39 kuruş. Öğrenci biletinde 13 kuruş. İstanbul’da 95, Ankara’da 85 kuruş, AK Partili Ordu Belediyesi’nde 3 lira 23 kuruş.

HÜKÜMETİN BÜTÇESİ BELEDİYELERİN AKARYAKITINDAN ALDIĞI ÖTV’DEN BİLE VAZGEÇEMEYECEK DURUMDA

Bir meclis üyesi ‘dünyanın her yerinde toplu ulaşım idareler tarafından sübvanse edilir’ dedi. Dünya genelinde bu sübvanse yüzde 30’dur. Bizde bu sübvanse yüzde 70’e çıkıyor. Toplu ulaşım kamusal bir hizmettir ve Özel Tüketim Vergisi’ne tabi tutulamaz. Biz neden toplu ulaşım için kullandığımız akaryakıttan ÖTV veriyoruz? Hükümetin bütçesi belediyelerin akaryakıtından aldığı ÖTV’den bile vazgeçemeyecek durumda. İzBB’nin toplu ulaşımı uygun fiyatta tutmak için verdiği para, yaptığı bütün sosyal yardımdan daha yüksek.

DEVLET ÜCRETSİZ ULAŞIMLA İLGİLİ DÜZENLEME YAPMALI

Bence artık toplu ulaşımdan ücretsiz yararlanacakları doğru belirleyelim. Bugün asgari ücretliden, sabah kalkıp işine giden işçiden tam bilet alıyoruz. Devlet bununla ilgili bir düzenleme yapmalı. Bunu finanse etmeli, toplu ulaşım ücretsiz olmalı. Ama siz bunu belediyeden beklerseniz diğer hizmetlerini yapamaz. Sözün özü… İzBB ve CHP, hiçbir zaman azla yetinmez. Her zaman daha iyisinin peşinde.”

BU İÇERİK DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR- Kış lastiği zorunlu olan iller arasına İzmir dahil mi?

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.