TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

‘Ekoköy’ tartışmaları meclise sıçradı: Aykırı yapılara yıkım yolu!

İzmir’in Foça ilçesinde 510 metrekarelik alanda hayata geçirilen ve yargıya taşınan  “Ekoköy Ekolojik Turizm Projesi” İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de gündeme gelirken bölgede imara aykırı yapılar belirlendiği ve mühürleme işlemlerinin başlatılacağı ifade edildi

Haber Giriş Tarihi: 13.05.2024 20:35
Haber Güncellenme Tarihi: 13.05.2024 20:48
Kaynak: TENZİLE AŞÇI
‘Ekoköy’ tartışmaları meclise sıçradı: Aykırı yapılara yıkım yolu!

İzmir’in Foça ilçesinde bulunan Fevzi Çakmak Mahallesi’nde 510 dönüm arazi üzerinde kurulmak istenen “Ekoköy Ekolojik Turizm Projesi” İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’ne taşındı.

Şehir Plancıları Odası (ŞPO) ve Mimarlar Odası (MO) İzmir Şubelerinin yargıya taşıdığı projede geçtiğimiz aylarda “Çayır-mera” olarak bilinen alana kaçak villaların yapıldığı iddiaları gündeme gelmişti. Açılan davada Mimarlar Odası, İzmir Büyükşehir Belediyesinin, 1/25000   ölçekli çevre düzeni planında, 11 Nisan 2022 tarihli plan notlarında yapılan değişiklikle tarım arazilerinde “ekolojik tarım turizmi” adı altında yapılaşmaya olanak sağladığını ifade etmişti.

Öte yandan; konu bugün gerçekleştirilen İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’ne taşındı.

Gündem dışı konuşmalarda söz alan AK Partili Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe, Foça’daki ekolojik tarım bölgesinde yaşanan ‘kıyımı’ gündeme getirerek “Ekolojik tarım alanı adı altında İzmir’imizin her yanında korkunç katliamlar oluyor. Foça’da 510 dönümlük bir arazi… Burası güya sera oldu. Tamamen bir maden ocağını andıran bir görünüm var. Ben alanı görmenizi istiyorum. Gerçekten içler acısı. Orada başka bir sıkıntı daha var Oraya 4,5 kilometre yol yapılmış. Bu yolu yapan da İzBB. Buraya 250 adet süper lüks villalar yapılacak. Lütfen bu kıyıma dur deyin. Tarım alanına 520 villa! Ne bir üst ölçek planı ne de bir altyapısı var. Buraya villalar yapılacak. Buna bir dur deyin. İzBB’nin buna gücü var. İzmir’de iş adamları bu işin içinde. Esas canımı acıtan da o” dedi.

BALYELİ: İZNİ VEREN İL TARIM MÜDÜRLÜĞÜ

Boztepe’nin sözlerine yanıt veren CHP’li Meclis Üyesi Ahmet Cemil Balyeli, “Hüsnü Beyin dile getirdiği eko turizm alanı… Evet bu yaygınlaşacak. Ama bu izni veren İl Tarım Müdürlüğü. Marjinal tarım arazisi olan bölgelerde oluyor. Bu İl Tarım Müdürlüğü’ne başvuruda bulunuluyor ve müdürlükten çıkıyor izin. Yani bir müdahale edilecekse o da İl Tarım Müdürlüğü’dür” diye konuştu.

BOZTEPE: BAKANLIK SADECE GÖRÜŞ BİLDİRİYOR

Yeniden söz alan Boztepe, “Marjinal tarım arazisi deniliyor. Doğrudur. Evet İzni veren İl Tarım Müdürlüğü’dür. Ama bunları plana işleyen sensin. Yoksa burada Tarım Bakanlığı’nın hiçbir şeyi yok. Tarım Bakanlığı sadece görüş bildiriyor” ifadelerini kullandı.

FIÇI: İMARA AYKIRI YAPILAR TESPİT EDİLDİ

Son olarak söz alan Foça Belediye Başkanı Saniye Bora Fıçı, mühürleme işlemlerinin başlayacağını belirterek şunları söyledi; “Sayın Boztepe bizim meclisimizde verdiği önergenin sonucunu bekleyip tribünlere oynamasaydı bizim yapacağımız işlerin devamında ne olacağını kendisine bir sonraki mecliste belirtecektik. Yapılan incelemeler sonucunda imara aykırı bir takım yapılar olduğu tespit edildi. İlk etapta mühürleme işlemi yapılacak ve sonrasında sizleri bilgilendireceğiz.”

Kaynak: TENZİLE AŞÇI

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.