TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Ekmeksiz Tabiat Parkını da kapsıyordu: Seferihisar’da ‘konut’ gitti ‘ticaret’ geldi

İlk olarak geçtiğimiz yıllarda askıya çıkarılan ancak mahkeme kararıyla iptal edilen Ekmeksiz Tabiat Parkını da kapsayan Seferihisar Sığacık ve Batı Akarca Planlama Bölgesi 1. Derece ve 3. Derece arkeolojik SİT alanlarına ilişkin planlama sürecinde önemli bir gelişme yaşandı.

Haber Giriş Tarihi: 01.03.2024 15:54
Haber Güncellenme Tarihi: 01.03.2024 15:56
Kaynak: TENZİLE AŞÇI
Ekmeksiz Tabiat Parkını da kapsıyordu: Seferihisar’da ‘konut’ gitti ‘ticaret’ geldi

Geçtiğimiz yıllarda planları hazırlanarak askıya çıkarılan ve TMMOB Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi tarafından yargıya taşınan Seferihisar Sığacık ve Batı Akarca Planlama Bölgesi 1. Derece ve 3. Derece arkeolojik SİT alanlarına ilişkin öneli bir gelişme yaşandı.

Ekmeksiz Tabiat Parkı’nı da içine alan 814 hektarlık bölgeyi kapsayan alanda yeni parseller yapılaşmaya açıldığı Seferihisar Sığacık ve Batı Akarca Planlama Bölgesi 1. Derece ve 3. Derece arkeolojik SİT alanlarına ilişkin 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı daha önce de askıya çıkarılmış ancak TMMOB Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi tarafından açılan dava sonucunda mahkeme, bir önceki planları şehircilik ve plan ilkelerine ve kamu yararına aykırı bularak iptal etmişti.

Nüfus yoğunluğunu artıracak planların iptalinden sonra bölgeye ilişkin yeni revizyon planları hazırlanmış ve askıya çıkarılmıştı.

Öte yandan; askı süresinde planlara gelen itirazların değerlendirilmesi ve bazılarının uygun görülmesi üzerine planlar bir kez daha revize edildi. Yapılan düzenlemelerin ardından Sığacık ve Batı Akarca Planlama Bölgesi 1. Derece ve 3. Derece Arkeolojik Sit Alanlarına İlişkin 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı bir kez daha askıya çıkarıldı.

PLAN DETAYLARI…

Hazırlanan yeni planlarda toplamda 328 bin 215 metrekarelik alanda 5 alanda değişiklik yapıldı.

Hazırlanan plan raporudna planlama bölgesinin İzmir-Manisa Planlama Bölgesi 1/100 bin Ölçekli Çevre Düzeni Planı ve İzmir Büyükşehir Bütünü 1/25 bin Ölçekli Çevre Düzeni Planında  “Turizm Tesis Alanı” ve “Tercihli Kullanım Alanı”nda kaldığı belirtildi.

Yapılan değişiklikle birlikte tapu kayıtlarında tüzel kişiye ait olan planlama alanlarının birinde plan notu değişikliğine gidildi.

Yapılan değişiklikle birlikte kıyı kenar çizgisi hizasında bulunan alanın sahil şeridi içinde kalan ve kısmi yapılaşması olmayan parsellerin “Pansiyon Alanı” olarak belirlenen kararında değişikliğe gidilerek alanın kullanım kararı “Günübirlik Tesis Alanı”na dönüştürüldü. Dönüştürülen alanın toplam büyüklüğü ise 4 bin 656 metrekare oldu.

2 ve 3 numaralı plan değişikliği sahalarında ise konut alnına dönüştüürlmesi istenen planlama bölgesinde değişiklik yapıldı. Yapılan değişiklikle birlikte park alanında kalan plan bölgesinin bir kısmının kullanım kararı “Günübirlik Tesis Alanı”na dönüştürüldü kalan kışılar ise “Park” kullanımında bırakıldı.

GELİŞME KONUT ALANI GİTTİ TİCARET GELDİ

4 ve 5 numaralı değişiklik sahalarında da şahıs itirazı doğrultusunda değişiklik yapıldı. Toplamda 124 bin 335 metrekarelik alanı kaplayan alanda önemli değişiklik kaydedildiği görüldü.

1/1000 ölçekli Koruma İmar Planı’na yapılan itiraz doğrultusunda ilk planlarda “Gelişme Konut Alanı” kullanımında kalan bölgenin kullanım kararı “Turizm-Ticaret-Konut Alanı” olarak değiştirildi.

Yapılan değişiklikle bilirlikte 124 bin metrekarede 105 bin metrekare olan “Gelişme Konut Alanı”nın tamamı “Turizm-Ticaret-Konut Alanı” oldu.

15 bin 338 metrekare park ve yeşil alan ve 3 bin 766 metrekaresi de yol ve otopark kullanımına bırakıldı.

Kaynak: TENZİLE AŞÇI

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.