TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Egeli bilim ekibinden sürdürülebilir gelecek ve gıda üretimine katkı sunacak proje

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Genel Biyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Aşkım Hediye Çetinel’in yürütücülüğünü üstlendiği "AtPUB18 ve AtPUB19 U-BOX E3 Ubiquitin Ligazlarının, ABA-Teşvikli Stoma Kapanmasında NO ve H2S Sinyal Molekülleri ile Etkileşimi" başlıklı proje, TÜBİTAK-ARDEB 1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı kapsamında finanse edilmeye layık görüldü

Haber Giriş Tarihi: 01.04.2024 12:11
Haber Güncellenme Tarihi: 01.04.2024 12:11
Kaynak: BÜLTEN
Egeli bilim ekibinden sürdürülebilir gelecek ve gıda üretimine katkı sunacak proje

Ege Üniversitesi'nde yürütülen bilimsel çalışmalara destek veren TÜBİTAK tarafından finanse edilen bir proje, Rektör Prof. Dr. Necdet Budak'ın önderliğindeki üniversite yönetimi tarafından önemle karşılandı. Proje ekibi, başarıları dolayısıyla rektörün makamında tebrik edildi.

Rektör Budak, projenin başarısının üniversitenin araştırma ve bilim üretme ekosistemini daha da güçlendirdiğini belirtti. Üniversitenin öncü araştırma üniversitesi olarak TÜBİTAK'taki liderliğini sürdürdüğünü vurgulayan Budak, araştırmacıların bilimsel çalışmalarının ulusal ve uluslararası değerlendirme ve fonlama kuruluşları tarafından desteklendiğini ifade etti.

Özellikle Fen Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Aşkım Hediye Çetinel'in liderliğinde yürütülen proje için tebriklerini ileten Rektör Budak, üniversitenin bilim üretme vizyonu doğrultusunda nitelikli araştırmaların devam etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Prof. Dr. Aşkım Hediye Çetinel, hazırladıkları proje hakkında detaylı bilgi vererek şunları dile getirdi:

“Projemizin amacı; çevresel streslere karşı bitki savunmasında ve adaptasyonunda önemli bir rol oynayan sitoplazma ve çekirdekte aktif çalışarak hücre içi düzenleyici proteinlerin seviyelerini kontrol eden biyotik-abiyotik stresler sonucunda yanlış katlanmış veya hasar görmüş proteinleri tanıyan, parçalayan ve uzaklaştıran Ubiquitin/26S proteozom sisteminin (UPS) E3 ligazlarından biri olan Bitki U-Box [Plant U-box (PUB)] 18 ve 19 ligazlarının normal ve kuraklık stresi koşulları altında ABA-teşvikli stoma kapanmasında NO ve H2S sinyalizasyonunu nasıl etkilediği ilk defa araştırılacaktır. Ayrıca adı geçen E3 ligazların ABA tarafından uyarılan stoma hücrelerindeki sinyalizasyon bileşenleri üzerindeki olası rollerinin ilk defa ortaya konulacak olması da bilimsel açıdan oldukça ilgi çekicidir” diye konuştu.

Araştırmanın hem literatüre hem de ülkemizin 12. Kalkınma Planı’nda yer alan gelecekteki olası besin yetersizliği sorununun çözülebilmesine katkı sunacağını ifade eden Prof. Dr. Aşkım Hediye Çetinel, “Sürdürülebilir gelecek gıda üretimine dolayısıyla iklim değişikliğine dayanıklı mahsüllerin yetiştirilmesine katkı sağlamak için çevresel stres faktörlerinin bitki büyümesi ve savunma cevapları üzerindeki etkilerini anlamalıyız. Bu bağlamda araştırma sonuçlarımızın tarımda stres faktörlerine dayanıklı bitkilerin kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla yapılan çalışmalar ya da bitkilerin strese dayanıklılığını klasik ve biyoteknolojik yollarla artırılmasını hedefleyen diğer araştırmalar için temel oluşturacaktır. Diğer yandan araştırmadan elde edilen sonuçların tarımsal alanda uygulamaya yönelik çalışmalar için de temel oluşturabileceği kanısındayız” dedi.

Kaynak: BÜLTEN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.