TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Ege Üniversitesi'nde kreş kapatma kararına tepki: Kamu kreşleri ticarethane değil

Türk Eğitim Sendikası ve Türk Sağlık Sendikası tarafından bugün kamuya ait kreşlerin kapatılmasına ilişkin basın açıklaması gerçekleştirildi

Haber Giriş Tarihi: 10.07.2024 13:30
Haber Güncellenme Tarihi: 10.07.2024 13:30
Kaynak: MUHABİR MERVE AĞRIÇ
Ege Üniversitesi'nde kreş kapatma kararına tepki: Kamu kreşleri ticarethane değil

Muhabir- Merve Ağrıç/ Türk Eğitim Sendikası İzmir Üniversiteler Şube Başkanı Hüseyin Ormancı ve Türk Sağlık Sendika Başkanı Osman Ata’nın öncülüğünde bugün Ege Üniversitesi Anaokulu’nun önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Gerçekleşen basın açıklamasında, üniversite bünyesindeki kreşlerin kapatılma kararı dile getirildi. Açıklamada, kamu kreşlerinin kar-zarar hesabına göre kapatılmasının yanlış olduğu vurgulanarak, Ege Üniversitesi Rektörlüğü’nün kreşi kapatma kararının geri alınması talep edildi. Kreşlerin, çalışan anneler için bir zorunluluk olduğu belirtilerek, çocuklar üzerinden kar-zarar hesabı yapılmasının kabul edilemez olduğu ifade edildi.

KAMU KREŞLERİ BİR TİCARETHANE DEĞİLDİR

Rakamlar üzerinden kreşlerin kapatılmasının yanlış bir yaklaşım olduğu belirtilen basın açıklamasında, “Kamu çalışanı olarak görev yapan fedakâr annelerimiz için Üniversitelerimizin tamamında kreş açılmasını isterken ve bunun çalışanların aile hayatı, sosyal ve çalışma hayatları için bir zorunluluk olduğunu ısrarla vurgularken Ege Üniversitesi Rektörlüğü, üniversite bünyesindeki 0-6 yaş grubundaki çocuklara hizmet veren kreşin, Sayıştay denetiminde zarar ettiğinin tespit edildiği gerekçesiyle kapatılmasına karar vermiş ve Ailelere 31 Ağustos'ta kreş hizmetinin sonlandırılacağı bildirilmiştir. Öncelikle kamu kreşleri bir ticarethane değildir. Buralar kar-zarar hesabına göre yönetilemez.  Sayıştay bir usulsüzlük tespit etmedikten sonra rakamlar üzerinden yaptığı bir tespite bakılarak zarar ediyor kapatalım demek yanlış bir yaklaşımdır. Sayıştay’ın kar-zarar mantığına göre hareket edilecekse Sayıştay raporlarında üniversite hastanelerinin zarar ettiğini sürekli görüyoruz. Türkiye’de bir tane üniversite hastanesinin açık kalmaması lazım” ifadelerini kullandı.

ÇOCUKLAR ÜZERİNDEN KAR-ZARAR HESABI YAPILMASI KABUL EDİLEMEZ    

Ege Üniversitesi’nde çocuklar üzerinden kar ve zararın hesaplanmasının kabul edilemez olduğunu vurgulanan açıklamada, “Türkiye’nin en köklü yükseköğretim kurumlarından olan Ege Üniversitesi, ‘Araştırma Üniversitesi’ unvanına sahip, Türkiye’nin ilk Kurumsal Tam Akreditasyon Belgesini almış,  Öğrenci memnuniyetinde A Plus bir seviyede ve ‘Öğrencilerin Kariyer Gelişimini En Etkin Şekilde Destekleyen Üniversite’ ödülünü alan ilk ve tek üniversite olarak başarılarıyla yükseköğretim sistemimize örnek, öncü bir üniversite de çocuklar üzerinden kar-zarar hesabı yapılması kabul edilemez, Sayıştay raporu da buna bahane gösterilemez. Kreş bir ihtiyaçtır bizler tüm kamu kurumlarında sayılarının artmasını isterken elimizdeki mevcut kreşin kapatılmasına asla müsaade etmeyiz. Kamu yöneticilerinin öncelikli görevlerinden birisi çalışma hayatını kolaylaştırmak, hizmet üreten fedakâr kamu görevlileri için çalışmalar yapmaktır. Çalışanın hem aile hayatında hem de ekonomik olarak önemli değer olan kreşi kapatarak işleri zorlaştırmak değildir. Ekonomik krizin bu kadar derinleştiği ülkemizde, Üniversite çalışanlara bir darbe daha vurmanın peşinde olunmasın. Kreş kapatılması fikrinden tamamen vazgeçilmesi çalışanları ve ailelerini mağdur etmeyecek yollar aranmasını istiyoruz” sözlerine yer verdi.

Kaynak: MUHABİR MERVE AĞRIÇ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.