TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Ege Üniversitesi'nde akreditasyon atağı

Ege Üniversitesinde, akreditasyona yönelik çalışmalar hız kesmeden devam ediyor

Haber Giriş Tarihi: 05.02.2024 11:50
Haber Güncellenme Tarihi: 05.02.2024 11:54
Kaynak: BÜLTEN
Ege Üniversitesi'nde akreditasyon atağı

Ege Üniversitesi, Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından beş yıllık kurumsal tam akreditasyon alan ilk devlet üniversitesi olma özelliğini taşıyor. Bu başarıyı sürdürmek adına, Ege Üniversitesi Moda ve Tasarım Yüksekokulu'nun öncülüğünde, Türkiye'de Moda Tasarımı, Tekstil Tasarımı, Tekstil ve Moda Tasarımı bölümlerinin akreditasyonunu gerçekleştirebilmek amacıyla Moda Tasarımı/Tekstil Tasarımı/Tekstil ve Moda Tasarımı Eğitim Programları Akreditasyon Kurulu (MOTETAK) kuruldu. Bu kurul, Kasım 2023'te YÖKAK tarafından yetkilendirilerek Türkiye'de bu alanlardaki bölümlerin akreditasyon süreçlerini yönetme görevini üstlendi. MOTETAK, Tasarım ve Planlama Akreditasyon Derneği (TAPLAK) bünyesinde faaliyet gösteriyor ve Türkiye'de "Moda Tasarımı, Tekstil Tasarımı, Tekstil ve Moda Tasarımı" bölümlerinin akreditasyonunu gerçekleştirebilecek yetkiye sahip oldu.

Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, kalite ve akreditasyon çalışmalarına büyük önem verdiklerini vurgulayarak şu ifadeleri kullandı: “YÖKAK tarafından Türkiye’de ilk kez tam akreditasyon almaya hak kazanan üniversitemiz bünyesindeki tüm bölüm ve programlarımız, kalite ve akreditasyon çalışmalarına büyük bir özveri ile devam ediyor. Kaliteyi kültür haline getirdiğimiz üniversitemizde akreditasyon çalışmaları için tüm birimlerimiz yoğun çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu kapsamda akreditasyon çalışmalarıyla önemli bir adım atan Moda Tasarım Yüksekokulumuzu tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.”

“Akreditasyon, hem ihracat hem de iş gücümüzü artıracak”

Türkiye’de Moda Tasarımı, Tekstil Tasarımı,  Tekstil ve Moda Tasarımı bölümlerinin akredite olması ile ilgili yürütülen faaliyetleri ve akreditasyon sürecinin önemini aktaran EÜ Moda ve Tasarım Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ziynet Öndoğan, “Ülkemizde öncelikli sektörler arasında yer alan hazır giyim, tekstil ve deri sektörlerinde tasarım değeri yüksek moda ürünleriyle markalaşmaya odaklı lider ülkelerden biri olmasının önünü açabilmek için, Moda Tasarım, Tekstil Tasarım, Tekstil ve Moda Tasarım eğitiminde akreditasyon sürecinin başlatılması önemlidir. İlgili sektörlerde eğitimde akreditasyonun başlatılması ve yayılması, ülkemizin öncelikli hedefleri arasında yer alan uluslararasılaşma hedefine de önemli katkı sağlayacak. Bu konuyla ilgili çeşitli sektör kuruluşları tarafından tarafımıza gelen talepler doğrultusunda sözü edilen programların akreditasyonunun ivedilikle başlaması, Türkiye’nin öncelikli sektörleri arasında yer alan hazır giyim, tekstil ve deri sektörlerinde moda tasarımcılarının katkısıyla Türk markalarının bilinirliğinin artırılmasına, böylece ihracat gücümüzün ve sektördeki nitelikli insan kaynağı istihdamının yükselmesine olanak sağlayacak.  Akreditasyon sürecinin başlatılması özellikle gelişmiş ülkelerle eğitimde ortak dili kullanmamızın ve uluslararası ikili işbirliği anlaşmaları yapmamızın önünü açacak. Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak’ın çevik liderliğinde Moda ve Tasarım Yüksekokulu olarak akreditasyon başvurumuzu yaptık ve akreditasyon sürecimizde çalışmalarımızı yoğun ve özverili bir şekilde yürüterek sağlam adımlarla ilerlemeye devam ediyoruz” dedi.

Tasarım ve Planlama Akreditasyon Derneği (TAPLAK) yönetim kurulu üyeliği görevinin yanı sıra TAPLAK bünyesinde Türkiye’de Moda Tasarımı, Tekstil Tasarımı, Tekstil ve Moda Tasarımı bölümlerinin akreditasyonunu gerçekleştirebilmek için kurulan MOTETAK’ın başkanlığını da Prof. Dr. Ziynet Öndoğan üstleniyor.

Kaynak: BÜLTEN

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.