TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Ege Üniversitesi kreş ve anaokulu kapatma kararıyla tartışma yarattı: Özelleştirmeye karşı tepkiler büyüyor

Ege Üniversitesi, zarar ettiği gerekçesiyle personel için hizmet veren kreş ve anaokulunu kapattı. HEP SEN İzmir Şube Başkanı özelleştirme amacı taşıdığını belirtirken, Eğitim Sen ise kanuna ve Toplu İş Sözleşmesi'ne aykırı olduğunu vurguladı

Haber Giriş Tarihi: 09.07.2024 16:31
Haber Güncellenme Tarihi: 09.07.2024 16:39
Kaynak: HABER MERKEZİ
Ege Üniversitesi kreş ve anaokulu kapatma kararıyla tartışma yarattı: Özelleştirmeye karşı tepkiler büyüyor

Eski AK Parti milletvekili ve şu anki rektör Necdet Budak yönetimindeki Ege Üniversitesi, zarar ettiği gerekçesiyle personel için hizmet veren kreş ve anaokulunu kapattı. Bu karara, HEP SEN İzmir Şube Başkanı Kemal Yılmaz sert tepki göstererek, kapatma kararının özelleştirmenin yolunu açma amacı taşıdığını belirtti. Ayrıca, Eğitim Sen İzmir Üniversiteler Şubesi Başkanı Lülüfer Körükmez, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve Toplu İş Sözleşmesi'ne aykırı olduğunu vurgulayarak, “Tasarruf adı altında çocuklar ve kadınlar kurban ediliyor. Bu durum, AK Parti’nin başarısız ekonomik politikalarının bir sonucudur” dedi.

Yılmaz: Özelleştirme girişimlerine karşıyız

HEP SEN İzmir Şube Başkanı Kemal Yılmaz, Sayıştay raporlarına göre kreşin gelir-gider dengesini sağlayamadığını belirterek, "Üniversite, kamu hizmeti göz önünde bulundurularak kâr amacı gütmeyen bir kurum olmalıdır. Ancak alınan bu kararla birlikte 19 öğretmenimizin çalıştığı kreş hizmetinin kapatılması kabul edilemez" şeklinde konuştu ve tüm sendikaların bu karara karşı çıktığını ifade etti.

Körükmez: "Kanuna ve Toplu İş Sözleşmesi'ne aykırı

Cumhuriyet'ten Yusuf Körükmez'in aktardığına göre, Eğitim Sen İzmir Üniversiteler Şubesi Başkanı Lülüfer Körükmez ise, kreşin kadınların iş hayatına katılımı için vazgeçilmez olduğunu dile getirdi. "657 sayılı Kanun'a göre üniversite sosyal tesis kurabilir ve işçilerle yapılan Toplu İş Sözleşmesi gereği kreş hizmeti sunmak zorundadır. Türkiye'de kreş ihtiyacı cinsiyet eşitliği açısından büyük önem taşır. Ege Üniversitesi'nin bu hizmeti kâr etmediği için kapatması kabul edilemez" dedi.

Ekonomik politikaların kurbanları çocuklar ve kadınlar

Körükmez, kreşin kapatılmasının AK Parti iktidarının ekonomik politikalarının getirdiği bir nokta olduğunu belirterek, "Kreş hizmetleri gibi sosyal tesislerin kâr amacı gütmemesi gerektiğini unutmamalıyız. 'Tasarruf' adı altında çocuklar ve kadınlar mağdur edilmekte, bu da iktidarın ekonomik başarısızlıklarından kaynaklanmakta" ifadelerini kullandı.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.