TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Denizli, Marble İzmir Fuarı'nda 59 firmayla dikkat çekiyor

Marble İzmir Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı'nın 29.'su başladı, ve 20 Nisan 2024 tarihine kadar 4 gün boyunca devam edecek

Haber Giriş Tarihi: 18.04.2024 10:06
Haber Güncellenme Tarihi: 18.04.2024 10:12
Kaynak: İHA
Denizli, Marble İzmir Fuarı'nda 59 firmayla dikkat çekiyor

Denizli, antik döneme dayanan sektör deneyimi, çeşitli ve zengin rezervlere sahip olması, bol miktarda ham maddeye erişim imkanı, dinamik sektör yapısı ve kullanılan yeni teknolojileriyle dünya doğaltaş piyasasında önemli bir konuma sahiptir. İlimizin işlenmiş doğaltaş ürünleri özellikle ABD pazarında büyük ilgi görmektedir. Madencilik sektörünün toplam ihracat içindeki payı ise yaklaşık olarak yüzde 6 seviyelerindedir.

Hüseyin Memişoğlu: Uzun vadeli ve sağlam bir zemin

DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, açılış konuşmasında fuar organizasyonu ve doğal taş sektörü ihracat verileri hakkındaki görüşlerini paylaştı:

"Denizli İhracatçılar Birliği olarak, Ege Maden İhracatçıları Birliği ve Batı Akdeniz İhracatçıları Birliği'nin ortak standında fuara katılım sağladık. Fuarlar, firmaların pazarlama ve tanıtım faaliyetlerinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, fuarları potansiyel alıcılara ulaşmanın en etkili yolu olarak değerlendiriyorum. Yüz yüze temaslarla kurulan ilişkilerin uzun vadeli ve sağlam bir zeminde ilerlediğine inanıyorum. Bu sebeple, mevcut potansiyelimizi korumak ve sürdürülebilir ihracat artışı hedefimiz doğrultusunda iletişim ve tanıtım faaliyetlerimize hız kesmeden devam etmekteyiz."

Memişoğlu: Denizli ülke çapında zirvede yer alıyor

Doğaltaş sektörü ihracat verilerine de değinen Başkan Hüseyin Memişoğlu, “Türkiye geneli işlenmiş doğal taş ve blok mermer ihracatının 2023 yılı genelinde 1,9 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini görüyoruz. Geçtiğimiz 3,5 aylık dönemde ise 466 milyon değerinde ihracat kaydedildi. Denizli madencilik sektörü ihracatına baktığımızda 300’ün üzerinde firmanın 108 ülkeye yüzde 88,7 oranında işlenmiş doğal taş ihracatı yaptığını söyleyebiliriz. 2023 yılı genelinde Denizli’den 27,2 milyon dolar blok mermer ve 213 milyon dolar işlenmiş doğal taş olmak üzere toplamda 240 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleşti. İşlenmiş doğal taş ihracatında ilimiz ülke çapında zirvede yer alıyor. İlimizin doğal taş ihracatını ülke bazında değerlendirdiğimizde ise; işlenmiş doğal taş ihracatında ABD, Fransa, Avustralya, Romanya ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin blok mermer ihracatında Çin, Hindistan, Brezilya, Mısır ve Cezayir’in ön plana çıktığını görüyoruz. Doğaltaş makineleri sektörü sürdürülebilir ihracatına devam ediyor. Fuara katılan 17 firmamız doğaltaş makineleri ve diğer sektörlerde faaliyet gösteriyor. Doğaltaş makinelerinde 2023 yılında Denizli’den yüzde 36 artışla 6,6 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleşti. Doğaltaş makinelerinin ihracatı geçtiğimiz 3,5 aylık dönemde, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 38 oranında artışla 2,1 milyon dolara ulaştı. Sektörde Hollanda ve İsveç pazarlarına olan ihracatımız oldukça dikkat çekiyor” dedi.

Hüseyin Memişoğlu: Doğayla uyumlu üretimle sağlanabilir 

Doğaltaş sektöründe çevreyle uyumlu ve doğamıza sahip çıkan üretim hususunda firmaların farkındalık düzeyinin oldukça yüksek olduğunu belirten Başkan Hüseyin Memişoğlu, “Her ne kadar yapay kaplama malzemeleri son yıllarda hızla artsa da doğaltaşların dayanıklı materyaller olması sürdürülebilirlik konusunu her geçen gün daha da önemseyen tüketiciler için vazgeçilmez olmaya devam edecek. Biz de ülkemizin ve ilimizin sektörde gözbebeği olmasının sürmesi için tanıtım çalışmalarımızı planlıyoruz. Önümüzdeki Eylül ayında İtalya’nın Verona kentinde düzenlenen Marmomac Fuarı’nda da bir kez daha yerimizi alacağız. Fuar organizasyonu boyunca DENİB’de görevli çalışma arkadaşlarımız her türlü destek için sahada olacak. Fuarın şimdiden tüm firmalarımız için verimli geçmesini diliyorum.” diyerek sözlerine son verdi

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.