TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Dağ gençlerle buluştu: Ulaşımda ‘ücretsiz aktarmada’ el arttırdı

Art arda proje lansmanlarını gerçekleştiren Cumhur İttifakı’nın İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı AK Partili Hamza Dağ, Gençlik Lansmanı kapsamında gençlerle bir araya gelerek gençlere yönelik projelerini açıkladı. Dağ, İzmir’in tartışmalı konusu ‘ücretsiz aktarmada’ el artırarak yeni vaadini açıkladı

Haber Giriş Tarihi: 03.03.2024 19:27
Haber Güncellenme Tarihi: 03.03.2024 19:27
Kaynak: HABER MERKEZİ
Dağ gençlerle buluştu: Ulaşımda ‘ücretsiz aktarmada’ el arttırdı

TENZİLE AŞÇI - 31 Mart yerel seçimlerine 27 gün kala saha çalışmalarında vites artıran Cumhur İttifakı’nın İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı AK Partili Hamza Dağ, geçtiğimiz haftalarda başlattığı proje lansmanlarına bir yenisini daha ekledi.
Dağ, geçtiğimiz gün gerçekleştirdiği Tarım Lansmanı’nın ardından bugün gençlerle bir araya geldiği programda Gençlik Lansmanını gerçekleştirdi.
Gençlere yönelik projelerini tek tek açıklayan Dağ, gençlik projelerini 4 ana başlık altında topladı.
Dağ, art arda maddi destek vaatleri açıklarken ulaşımda 90 dakika ücretsiz aktarma uygulamasını bir adım öteye taşıyarak ‘aylık kart’ vaadini açıkladı.

AYNI DİLİ KONUŞUYORUZ

Gençlerin dilinden anlayan bir aday olduğunun altını çizerek konuşmasına başlayan Dağ, “Değerli genç kardeşlerim, her daim, istikbal sizlersiniz. Bu ülkenin bugününü yaşayan, yarınını inşa eden sizlersiniz. İzmir'i, Türkiye'yi omuzlarında yükseltecek olan, sizlersiniz. Bizlerin asli vazifesi, bu serüvende sizlere destek olmaktır. Bugün burada, yalnızca İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak değil aynı zamanda sizler gibi gençliğini İzmir'imizin sokaklarında geçirmiş bir ağabeyiniz olarak bulunuyorum. Elbette gençlerimizi yalnızca ortak tecrübelerle anlıyor, algılıyor değiliz.  Genç yaşta İzmir'de siyasete atılmış biri olarak, son 20 senemiz hep gençlerin içinde geçti. Dolayısıyla biz sizlerle aynı dili konuşabiliyoruz. Gençlerin nasıl bir İzmir istediğini, hangi imkanlara ihtiyacı olduğunu biz anlarız. İzmir'e milletvekili olarak hizmet ettiğimiz yıllar boyunca hep şehrimizin, insanımızın sorunlarını görme fırsatımız oldu.  Bu süreç boyunca, milletvekili olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek için var gücümüzle mücadele ettik.  Artık İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak karşınızdayım… İzmir’imiz için hayallerimizi birlikte gerçekleştireceğimiz yeni bir hikayenin başlangıcındayız” dedi.

BAZILARI –MIŞ GİBİ YAPAR BİZ YAPMAYACAĞIZ

Gençlere yönelik projelerini 4 ana başlık altında toplayan Dağ, “Bugün ‘İzmir'in gençleri için birlikte neler yapacağız?’ sorusunun cevaplarını sizlerle paylaşmak için toplandık. İzmir dinamik, üreten, sürekli gelişen, genç, zamanın ruhuna ayak uyduran, her alanda öncü bir şehir olmalıdır. Bunu başarabilmenin yolu gençlerimizi İzmir’in merkezine koymaktan geçer.  Bu nedenle biz, inşallah göreve geldiğimiz günden itibaren şehrimizi gençler için kolay yaşanabilir, kendilerini güvende hissettikleri, destek gördükleri ve karar mekanizmasında yer aldıkları bir kimliğe kavuşturacağız. Karar mekanizması konusunda –mış gibi yapılır. Ama biz öyle yapmayacağız. Biz belki az görüşeceğiz ama görüşüp iş yapacağız. Çok görüşüp iş yapmamaktansa az görüşüp iş yapmak daha önemli. Eğitimde, sosyal, kültürel faaliyetlerde, ulaşımda, sporda, bilişimde ve birçok alanda gençleri mutlu, yaşayan, dinamik bir İzmir'i hep birlikte inşa etmek için çalışacağız. Bu hedefe ulaşmamızı sağlayacak projelerimizi 4 ana başlıkta topladık. Bunlar…Gençlerimiz İçin Eğitim ve İstihdam Altyapısı, Kampüs, Gençlerimiz İçin Sosyal Altyapı ve Gençler İçin Sosyal İmkânlar” diye konuştu.

İZMİR’İ İNOVASYON MERKEZİ HALİNE GETİRİYORUZ

Eğitim ve İstihdam Altyapısı başlığını açıklayan Dağ, şunları söyledi; “Eşsiz İzmir’in sadece önümüzdeki 5 yılında değil, 10 yıllar boyunca eşsiz kalabilmesi için en büyük yatırımı istikbalimizin asıl sahibi olan gençlerimize yapacağız. Çeşitli alanlarda istihdam olanaklarını artıracağız. Artık bir genç, üniversiteyi bitirdikten sonra iş bulmak için başka şehirlere gitmek zorunda kalmayacak. Meydan Alsancak projesi içerisinde oluşturacağımız bilişim vadisi ile İzmir’i inovasyonun merkezi haline getiriyoruz. Bilişim vadisinde hizmete sunacağımız yazılım geliştirme, iş geliştirme, kuluçka, oyun ve animasyon geliştirme merkezleriyle çeşitli alanlarda girişimcilik faaliyeti yürüten yeni firmalara destek olacağız. Mekân planlamasında girişimcilere ofis, sekretarya, muhasebe destekleri sağlayacağız.  Vadi içerisinde oluşturacağımız ve yapılacak Ar-Ge faaliyetlerinde kullanılmak üzere laboratuvar ve makine ekipman parklarıyla girişimcilerin çalışmalarını kolaylaştıracağız.  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile müşterek bir şekilde girişimcilerin çeşitli muafiyet ve teşviklerden faydalanmasında öncü rol üstlenecek, girişimcilerimize danışmanlık ve Mentörlük hizmeti sağlayacağız. Meydan Alsancak’ta trafiği yer altına aldığımızda orada büyük bir alan çıkıyor. Oraya yapacağız. Ayrıca İYTE’ye entegre edeceğiz burayı.

İSTİHDAM OFİSLERİ KURULACAK

İstihdam ofisleriyle, yalnızca iş arayan ve işçi arayanları bir araya getirmekle kalmayacak, istihdam açığı bulunan alanlarda meslek kursları açarak iş arayan gençlerimiz gelişmelerine destek olacağız. Organize sanayi bölgelerimizde mesleki eğitim merkezleri kurarak, bölgelerdeki istihdam açığına yönelik işe giriş garantili meslek kursları oluşturacağız. Ayrıca girişimcilerimize ofis, malzeme ve muhasebe desteği sağlayacağımız “Yeni İşim, İlk Ofisim” projemizi hayata geçireceğiz.

GENÇLERE SERMAYE FONU VERİLECEK  

İzmir'imizi bir girişimcilik merkezi haline getirmek için İzmir Girişim Sermaye Fonu'nu kuracağız. Genç girişimcilerimiz fikirlerini gerçeğe dönüştürebilsin diye 150 bin lira geri ödemesiz finansal destek sağlayacağız. İzmir'imizin her köşesinde kuracağımız iş geliştirme merkezleriyle, küçük esnaflarımızın ve startuplarımızın kurumsallaşma ve markalaşmalarına öncülük edeceğiz. Oyun ve animasyon teknolojileri, yazılım geliştirme merkezleriyle gençlerimizi teknolojinin öncüleri yapmayı hedefliyoruz. Gençler üretimin merkezinde olacak, katma değer üretecek!

İZMİR BİLİM MERKEZİ KURULACAK

İzmir Bilim Merkezimiz… Farklı yaş grubu ve farklı birikime sahip bireyleri bilimle buluşturarak, teknoloji ve bilimi anlaşılabilir hale getirmeyi hedefliyoruz. Özellikle lise ve ortaokullarda okuyan gençlere bilimi ve teknoloji sevdirecek akademi ve atölyeler hayata geçirilecek.  Bilim merkezi sadece içeriğiyle değil, mimarisiyle, yeşil alanları ve kullanım amaçlarının çeşitliliğiyle de cazibe merkezi olma özelliğini taşıyacaktır.”

BAKANLIĞIN KYK YÜKÜNÜ ALACAĞIZ

Kampüs başlığında, öğrenciler için ekspres ESHOT hattı ve yurt müjdesi veren Dağ, “Şehrimizde bulunan 9 üniversitemizin ana kampüslerine yurtlardan ekspres ulaşım sağlayan ESHOT öğrenci hatları koyacağız. Benim öğrenciliğimde vardı. İnciraltı’nda Dokuzçeşmelik hattına gelirdi arkadaşlar. Buca’daydı. 270 numaraydı. Yine onu koyacağız. Böylece yurtlarda kalan kardeşlerimiz zaman kaybetmeden, konforlu bir şekilde okullarına varabilecekler. Eğitim kampüslerimizde başlatacağımız İzmir Büfe uygulamasıyla vize ve final dönemlerinde gece ders çalışan öğrencilere yönelik çay, kahve, çorba, gevrek ve boyoz ikramı sunacağız. Keşke bizim zamanımızda da olsaydı biz bunun ihtiyacını hissettiğimiz için şu an bunu yapıyoruz. Üniversitelerimize yakın bölgeler başta olmak üzere ihtiyaç olan bölgelerimizde Öğrenci Yurtları inşa ederek, genç kardeşlerimizin barınma ihtiyaçlarını önemli oranda karşılayacağız. Biz yıllarda şu sorunları yaşadık. Evet bu yurtlar bakanlığın görevi. Ama ülkenin her yerinde belediyeler yurt yapıp bakanlığa verir. Onun biz bu konuda Gençlik ve Spor Bakanlığımızın KYK yükünü alacağız” ifadelerini kullandı.

ÖNLERİNİ AÇACAĞIZ

Çalışan gençlere de proje açıklayan Dağ, “Çalışma hayatına atılıp sosyalleşmeye fırsat bulamayan gençlerimiz için Çalışan Gençlik Merkezleri oluşturacağız. Sanayi bölgelerinde çalışan gençlerimizi kişisel gelişim programlarımızla destekleyecek; yabancı dil eğitimleri ve sanat okulları gibi imkanlar yaratacağız. İcra ettikleri meslekte ilerlemek isteyen genç çalışanlarımıza sertifikalı mesleki gelişim programları hazırlayacağız. Sanayi bölgelerimizin her birine spor, kültür ve sanat alanları kazandıracağız. Yoğun çalışma hayatlarından ötürü seyahat etmeye fırsat bulamayan genç kardeşlerimiz için mesleki geziler düzenleyecek, keyifli vakit geçirmelerini sağlayacağız. Sanayi bölgeleriyle imzalayacağımız protokollerle mesleki okullardan mezun olan gençlerimize staj programları hazırlayacak, sürecin sonunda daha kolay meslek sahibi olmalarının önünü açacağız” diye konuştu.

GENÇLİK MERKEZİ KURULACAK

Dağ ayrıca gençlik merkezi açılacağını da duyurarak “Şehrimizin birçok yerinde İzmir Gençlik Merkezlerimizi hayata geçireceğiz. Bu sayede kişisel gelişim programları sunacağız. Yine buralarda da kardeşlerimize sunacağımız kültür, sanat programlarıyla kişisel gelişimlerine katkı sunacağız. Kariyer Planlama Ofislerimizde, tercihlerinde, kararsızlık yaşayan gençlerimize tamamen kendi ilgi alanları ve hedefleri doğrultusunda en uygun yönlendirmeleri sağlayarak İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak yol gösterici olacağız. Sosyal ve Sportif etkinlikler düzenleyerek eğlenceli vakitler geçirmelerini sağlayacağız. İzmirli gençlerin çeşitli kurumlarca yurtiçinde ve yurtdışında başlatılan projelere katılabilmeleri için imkân ve kaynak oluşturacağız. Gerek Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşlarında gerekse de protokolle anlaşma sağlanmış kurum ve firmalarda gençlerimize staj imkanı sunacağız” dedi.
Gençlik Kampları kuracaklarını da belirten Dağ, “Gençlerimiz Eşsiz İzmir’in eşsiz doğasından daha çok faydalansın diye 100 bin metrekarelik alana doğa kampı kuracağız. Bilişim, havacılık, teknoloji, savunma, kültür-sanat gibi tematik kamplarımızda milli teknoloji hamlemize katkı sunacak nice başarılı projeye imza atacaklar” diye konuştu. 

BU ŞEHRİ GENÇLERLE BİRLİKTE İLERİ TAŞIYACAĞIZ

Sanat Akademisi ve bugüne kadar ilk kez hayata geçirilecek olan Sosyal İnovasyon Ajansı bilgisi de veren Dağ, “13 Şubat’taki proje tanıtım toplantımızda şehrimizi yaşayan bir sanat galerisi haline getireceğimizi açıklayarak bazı projelerimizden bahsetmiştik. Her ilçede sanat merkezi kuracağımızı ifade etmiştik.  İşte burada, gençlerimizin ilçe sanat merkezlerimizden aldıkları kurs sonrasında sanatsal gelişimlerini arttırmak amacıyla şehrimizin 3 farklı noktasında sanat akademileri kuracağımızın müjdesini de vermek istiyorum. Bu merkezlerde amatör sanatçılarımıza özel; görsel sanatlar, sahne sanatları, ses sanatları, fotoğrafçılık eğitimleri, senaristlik ve yönetmenlik olmak üzere birçok branşta akademiler yer alacak. Gençlerimizle birlikte toplumsal sorun ve ihtiyaçlara kültürel yapı ile uyumlu, sürdürülebilir ve uygulanabilir çözümler sunmak için sosyal inovasyon ajansını kuracağız.  Yerel kalkınma takibini, şehir kültür ve estetiğine yönelik planlamaları, modellemeyi, etki ve ölçümlemeyi,  ihtiyaç analizleri ve çözüm önerilerini bilişim ve inovasyonun merkezi haline getireceğimiz İzmir’de gençlerimizle birlikte sağlayacağız. Başkan adayı olarak bir kez daha söylüyorum ki bu şehri gençlerle birlikte ileriye taşıyacağız” ifadelerini kullandı.

YENİ NESİL VAAT: ‘KAHVEMİZ’

Son dönemde belediyelerin ağırlık verdiği ‘kahve’ konusunda da vaat açıklayan Dağ, ‘KahvemİZ’ markasını duyurarak “Günümüzde her sokak başında görür olduğumuz 3. nesil kahvecilere alternatif olarak, çok daha uygun fiyatlı KahvemİZ leri şehrimizin dört bir yanında faaliyete geçireceğiz. Dünyanın farklı coğrafyalarına ait kahve aromalarını KahvemİZ gençlerimize sunacağız. Bu cafelerin her birindeki çalışma ortamlarında gençlerimiz sınavlarına hazırlanabilecekler. Buralardaki toplantı odalarında sunumlarını hazırlayabilecekler, grup çalışması gerçekleştirebilecekler, ofis sorunu yaşayan küçük girişimcilerimiz günlük ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabilecekler. Buradaki –İZ’i vurgulamak istiyorum. Hem İz’ler bıraktık. İzmir’imizin de İz’i var. Kahvemizin de İz’i olacak” diye konuştu.

İZMİRİMKART’LA GENÇLERE MADDİ DESTEK

İzmirimkart ve getirileri noktasında art arda maddi vaatler açıklayan Dağ, şunları söyledi; “4. ve son başlığımız… Gençelr için sosyal imkanlar Genç İzmirimkart. Ana lansmanımızda, sadece ulaşım kartı olarak kullanılan İZMİRİM KART’ı İzmirlilere hayatın her alanında kullanabileceği yeni nesil ödeme yöntemi haline getireceğimizden ve bu kart ile hemşehrilerimizin birtakım avantajlardan faydalanacağından bahsetmiştik.  ‘90 dakika’ uygulamasını geri getireceğiz vaadini vermriş, Genç İzmirim Kart sahipleri için bu süreyi 120 dakikaya çıkartacağımızın müjdesini vermiştik. Büyükşehir Belediye Başkanımız, bu dönemde kaldırılan uygulamayı Mart ayı içerisinde geri getireceğini söyleyerek bizim bu vaadimize bir tik atmamızı sağladı. Genç İzmirim Kart sahibi olan kardeşlerimize elbette ekstradan bazı güzelliklerimiz olacak. Genç İzmirim Kart sahibi kardeşlerimiz aylık 200 lira ödeyerek sınırsız bir şekilde toplu ulaşımdan faydalanabilecek.  Gençlerimiz şehir genelinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin etkinliklerinde özel indirimlerden yine Genç İzmirim Kart sayesinde faydalanacaklar. Öğrenci İzmirim Kart sahipleri; Lise son sınıf öğrencilerine özel 5 bin lira teşvik ödülünden faydalanacak. Yılda 4 kez tiyatro ve sinema biletini ücretsiz temin edecek. İzmir dışında okumaya giden üniversite öğrencilerimize yılda 1 kez İzmir gidiş dönüş otobüs biletini İzmir Büyükşehir Belediyesi sağlayacak. Öğrenci evlerindeki 25 metreküpe kadar doğalgaz ücretsiz olacak. İhtiyaç sahibi öğrencilerimize kırtasiye desteği sağlayacağız. Belediyemize ait sosyal tesisler Öğrenci Genç Kart sahiplerine yüzde 20 indirimli olacak.

50 BİN LİRA BAŞARI ÖDÜLÜ VERİLECEK

13 Şubat’ta bir müjdemiz olmuştu. Bu vaadi tekrar sizlerle paylaşmak istiyorum. Şehrimizde üniversite kazanan her gencimize 10 bin lira destek vereceğiz. Buna ek olarak, şimdi yeni bir müjdeyi duyurmak istiyorum; üniversite sınavında ilk 1000’e giren öğrencilerimize 50 bin lira başarı ödülü vereceğiz.   Bunun yanında özel yetenekli öğrencilerimize eğitimleri için gerekli destekleri sağlayacağız. Bilim Spor ve Sanat alanlarında Ulusal ve Uluslararası Yarışmalarda İzmir’i başarıyla  temsil eden tüm gençlerimizin masraflarına destek olacağız.”

İZMİR, GENÇLİK YÜZYILINA ÖNCÜLÜK EDECEK

Sözlerinin sonunda ‘sistem’ vurgusu yapan Dağ, “Bizim amacımız popülist söylemler, geçici çözümler değildir.  Gayemiz, gençlerimizin potansiyelini ortaya çıkarmaktır. Beklentimiz, yapacağınız çalışmalar, üreteceğiniz proje ve fikirler ile kendinize, İzmir'imizin, ülkemizin bugününe, geleceğine katkı sağlamanızdır. Kuracağımız ekosistemle İzmir’de Hamza Dağ’ın desteğini sadece 5 yılda hissetmeyeceksiniz. Bu sistem on yıllar boyunca çeşitli destekler verecektir. 31 Mart'tan sonrası için kollarımızı sıvadık. Sizlerin desteği ile İzmir'imizi, her alanda güçlü, dinamik ve çağı yakalayan bir noktaya taşıyacağız. 1 Nisan’dan itibaren gençlerin meselelerini önce gençler konuşacak. İstikbale gençlerin enerjisi ve fikirleriyle gideceğiz. Biz inanıyoruz. İzmir, gençlik yüzyılına öncülük edecek” dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.