TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Çiğli Atıksu Arıtma Tesisinde revizyon çalışması

İzmir'in atık su arıtma ihtiyacının yüzde 70’ini karşılayan Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi’nin mevcut 3 fazında yürütülen revizyon çalışmalarıyla tesisin arıtma verimi artırıldı

Haber Giriş Tarihi: 14.03.2024 10:29
Haber Güncellenme Tarihi: 14.03.2024 10:29
Kaynak: BÜLTEN
Çiğli Atıksu Arıtma Tesisinde revizyon çalışması

4. Faz çalışmaları bittiğinde kapasitesi yüzde 36 oranında artarak yeniden Türkiye’nin en yüksek kapasiteli atık su arıtma tesisi olacak Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi’nin mevcut 3 fazında yürütülen revizyon çalışmaları tamamlandı. Çalışmalar kapsamında, her 3 fazdaki havuzlar temizlenip, kullanım ömrünü yitiren ekipmanların tamamı yenilendi. Yaşayan Körfez programının en büyük adımlarından olan revizyon projesiyle sıfır ayarlarına geri dönen tesisin atık su arıtma verimi de arttı.

Tepeden tırnağa yenilendi

2000 yılında devreye alındıktan sonra kapsamlı bir revizyon geçirmeyen Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi, hazırlanan projeler doğrultusunda yoğun bir revizyon aşamasından geçti. Tesiste kullanılan 15 ön çökeltim pompası, 12 içsel geri devir pompası, 12 geri devir pompası, 6 son çökeltim fazla çamur pompası, 8 polielektrolit pompası, 90 mikser, 18 manyetik yataklı blower, 4 polielektrolit hazırlama ünitesi, 12 teleskopik vana ve 27 bin difüzör gibi mekanik ekipmanlar değiştirilerek yerine yeni ekipmanların montajı yapıldı. 23 yıl boyunca kullanılan galvaniz ve boyalı karbon çelik hava boruları yerine ise yaklaşık 150 ton ağırlığında paslanmaz çelik boru ve boru bağlantı elemanlarının montajları gerçekleştirildi. İş kapsamında, tesisin otomasyon haberleşme altyapısının modernizasyonu ve uzaktan kumanda panolarının eskiyen bölümlerinin yenilenmesi amacıyla da çalışmalar yapıldı. Havalandırma havuzları ve yürüme yolları betonarme malzemeyle değiştirilirken blower binası çatı kaplamaları da yenilendi.

Tesis, daha yüksek verimle çalışıyor

Çalışmalara ilişkin bilgi veren Makine Mühendisi Ersin Yeksan, "Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi genel revizyon işi kapsamında, 2000 yılında devreye alınmış olan başta pompa, mikser ve blower olmak üzere ekipmanların değişimlerini yaptık. Genel revizyon işinin tamamlanmasıyla birlikte, Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi kentimizde verimli bir şekilde hizmet etmektedir" dedi.

Kaynak: BÜLTEN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.