TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

CHP'li Ednan Arslan: İzmir'de işler pek iyi gitmiyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’ın Kınık için planlanan termik santral vaadini eleştiren CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan,

Haber Giriş Tarihi: 17.03.2024 12:50
Haber Güncellenme Tarihi: 17.03.2024 12:59
Kaynak: BÜLTEN
CHP'li Ednan Arslan: İzmir'de işler pek iyi gitmiyor

Cumhuriyet Hak Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Ednan Arslan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’ın Kınık için planlanan termik santral vaadini eleştirdi. “Bir yandan takiyeci adayları ile tarım projeleri anlatıyorlar bir yandan da İzmir’in önemli tarım havzalarından Kınık’ta Termik santral kuracaklar'' ifadelerini kullanan CHP'li Ednan Arslan, ''Ne yaman çelişki! Kuracakları termik santral, Kınık gibi önemli bir tarım havzasını kirletecek, kanser saçacak. Yenilenebilir enerjiye yönelmek yerine çevreyi kirleteceği kesin olan termik santraller kurmak ancak AK Parti'ye yakışır. Kınıklı, Bergamalı, Bakırçaylı hemşehrilerimiz toprağını suyunu havasını kirletmek projesi olan termik santral sevicilere geçit vermez” dedi.

İZMİR’DE İŞLER PEK İYİ GİTMİYOR

Bakanın asli görevinin seçim kampanyası yürütmek olmadığının altını çizen Arslan, “İktidar açısından İzmir’de işler pek iyi gitmiyor olacak ki, asli görevi ülkenin enerji alanındaki sorunları çözmek olan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, logosuz afişleriyle şirin gözükmeye çalışan, yaşam tarzı üzerinden takiye yapan adayları Hamza Dağ’a destek olmak için İzmir’e geldi.” dedi.

“Bir muhalefet milletvekili gibi kendi iktidarını eleştiren, enerjide dışa bağımlılıktan, İzmir’in çok üretmesine karşın aldığı az paydan, merkezi iktidarın asli görevi olan planlamaların yapılmamasından bahsetmiş. AK Parti iktidarının ülkeyi getirdiği noktayı itiraf edip eleştirdiği için sayın Bakana teşekkür ederiz.” ifadelerine yer veren Arslan, iktidarın kullandığı dili ve siyaset yapma yöntemini de şu sözlerle eleştirdi:

“Ülkemiz öyle günlerden geçiyor ki, bir taraftan 22 yıllık AK Parti iktidarı sonucunda hukuk, ekonomi, enerji, tarım gibi hayatın en önemleri alanlarında yaşanan krizler, diğer taraftan kendi beceriksizliklerini ve yanlış politikalarını bu ülkenin kurucu partisi Cumhuriyet Halk Partisine atmaya çalışan, montaj yapan, takiye yapan, tehdit eden siyasiler. Güzel İzmir’imizin ve İzmirli hemşehrilerimizin AK Parti iktidarına 31 Mart seçimlerinde geçit vermeyeceğinden eminim ancak vatandaşlarımızın aklında soru işareti kalmasın diye ne nedir anlatmak gerek.”

TEREMİK SANTRAL SEVİCİLERE GEÇİT YOK

Termik santral yerine çevreci yenilenebilir enerji ile çevryi korumayı amaçaldıklarını dile getiren Arslan sözlerine şu şekidle devam etti:

“Bir yandan takiyeci adayları ile tarım projeleri anlatıyorlar bir yandan da İzmir’in önemli tarım havzalarından Kınık’ta Termik santral kuracaklar. Ne yaman çelişki! Kuracakları termik santral, Kınık gibi önemli bir tarım havzasını kirletecek, kanser saçacak. Yenilenebilir enerjiye yönelmek yerine çevreyi kirleteceği kesin olan termik santraller kurmak ancak AK Parti’ye yakışır. Kınıklı, Bergamalı, Bakırçaylı hemşehrilerimiz toprağını suyunu havasını kirletmek projesi olan termik santral sevicilere geçit vermez. İktidar tarım projesi termik santral projesi anlatacağına önce kanunda yazan şekliyle çiftçiye ödemeleri gereken yüzde 1’lik desteği yani 1,2 Trilyon TL’yi ödemeli. Biz ise çevreci yenilenebilir enerji ile çevremizi korumayı vaat ediyoruz. Tarımı hayvancılığı dün olduğu gibi yarın da korumayı vaat ediyoruz.''

''YABANCI ÜLKELERE SANTRAL KURUYORLAR''

Yabancı ülkelere santral kurdurup fahiş alım garantisi verdiklerini belirten İzmir Milletvekili Ednan Arslan , ''Ülkemizin artan enerji talebini karşılamaktan ve bunu dışa bağımlılığı azaltarak gerçekleştirmekten bahsediyorlar, yabancı ülkelere santral kurdurup fahiş alım garantisi verip bizi daha dışa bağımlı hale getiriyorlar. Özellikle Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağımlı hale getiriliyoruz. Şu an dış işleri komisyonunda bulunan henüz görüşülmemiş Birleşik Arap Emirlikleri ile yapılan bir uluslararası anlaşma var. Daha evsel atık ile nükleer atığın ayrımını yapamayan, nükleer atıkların yönetimi sorununu çözememiş bir iktidar ile yönetiliyoruz. Bedava santral sahasında, yüksek fiyattan üretip vatandaşın faturasını kabartacak ve 60 yıl sonunda Rus Devlet Şirketine en az 284 milyar dolar kazandıracak Akkuyu santralinin bir benzerini Sinop’ta yine Ruslara kurdurmak istiyorlar. Eğer BAE anlaşması ve Sinop’ta Nükleer Santral kurulumu gerçekleşir ise enerjide dışa bağımlılığımız %35’ten %50’lere çıkacak. Karbon nötr hedeflerinden, yenilenebilir enerjiden bahsediyorlar ancak Paris iklim anlaşmasına önce taraf olmak istemediler. Sonra da kredi amaçlı kullanmak için apar topar imzaladılar. Bir yandan karbon nötr deyip diğer yandan termik santral açma peşindeler. Kısaca ağızlarından ne çıksa ne anlatsalar tam tersini düşünmek gerek.” ifadelerini kullandı.

''İZMİR CEVABINI 31 MART'TA VERECEKTİR''

Arslan sözlerine şu şekilde devam etti:

TÜGVA TÜRGEV gibi vakıf ve cemaatlerle iş birliği içinde olan; Asteğmen Kubilay ve arkadaşlarını şehit eden hainlerin türbelerine okul çağındaki çocukların götürülmesine ses çıkarmayan bu takiyeci zihniyete İzmir hak ettiği cevabı 31 Mart’ta verecektir. Ülkemizde adalet, eşitlik ve gelişim için haydi sandığa, geleceğimize sahip çıkmaya.”

Kaynak: BÜLTEN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.