TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Çam balı da üreticisi de azaldı

Türkiye’de çam balı üretiminin eski seviyesine ulaşması için devlet tarafından uygulanan önlem ve teşviklerin çoğalması gerektiğini vurgulayan Şengül, “Önlemler alınmazsa 20 yıl içinde 10. sıraya kadar düşeriz” dedi

Haber Giriş Tarihi: 14.05.2024 08:44
Haber Güncellenme Tarihi: 14.05.2024 09:16
Kaynak: HABER MERKEZİ
Çam balı da üreticisi de azaldı

AYSELİN UZUN-ÖZEL HABER Dünyadaki çam balı üretiminin yüzde 90'ı Türkiye gerçekleştiriliyor. Ancak son yıllarda bu oranda çeşitli sebeplerle bir düşüş yaşanıyor. Ayrıca üretim alanında görülen bu düşüş, ihracatı da olumsuz yönde etkiliyor. Tüm bunların başlıca nedenleri olarak ise yaz aylarında meydana gelen orman yangınları, kuraklık ve sahte balın piyasaya sürülmesi nedeniyle kazanç elde edemeyip sektörü bırakmak zorunda kalan arıcılar gösteriliyor. Son yıllarda çam balı üretimindeki temel nedenlere değinen İzmir Arıcılar Birliği Başkanı Hüseyin Şengül, orman yangınlarını işaret etti.

ÇAM BALININ YÜZDE 60’I YANDI

Türkiye’de çam balı üretiminde ve ihracatında yaşanan düşüşün nedenlerini sıralayan Şengül, “Türkiye’de ve dünyada 2009-2023 yılları arasında meydana gelen kuraklık sebebiyle çam balı üretiminde düşüş var. Bu yıllarda üretim yüzde 20’lere kadar düştü. Bu da yetmezmiş gibi son yıllarda Akdeniz’de büyük orman yangınları oldu ve ülkemizdeki çam balının yüzde 60’ı yandı. Önümüzdeki 15 yıl boyunca da bu süreç devam edecek. Tekrar eski haline gelmesi biraz zaman alacak. Her ne kadar geçtiğimiz yılın sonbaharında yağan yağmurlar, çıkan yangınlarda yanmayan basralı çamların   nem oranını arttırmasıyla birlikte çam balı üretimini yüzde 40 seviyelerine kadar çıksa bile bu yeterli değil. Zaten bundan sonra ülkemizde 20 yıl boyunca çam balı üretimi yüzde 50’yı geçemez. Bu gayet net bir durum. Ayrıca biliyorsunuz dünya çam balı üretiminin yüzde 90’ı Türkiye tarafından yapılmakta ve geriye kalan yüzde 10’lük kısım da Yunanistan’da üretiliyor. Toplamda sadece 2 ülke dünyanın çam balı ihracatını karşılıyor. Büyük bir çoğunluk bizim ülkemizde ama artık Türkiye’de de eskisi kadar üretilmediği için ihracatımız da bu durumdan kötü etkileniyor. Dünya genelinde yaşanan kuraklık ve orman yangınları, para kazanamayıp sektörü bırakan arıcıları ise bunun başlıca sebeplerinden. Bu konuda alınabilecek önlemlere gelirsek; biliyorsunuz artık orman yangınlarına kısa süre içinde müdahale ediliyor ama biz birlikler olarak, haziran ayından sonraki süreçte arıcılık yapanların kovanlarını yangın üstlerinin uzak yerlere yerleştirmelerini öneriyoruz” ifadelerini kullandı.

ÇOĞU KİŞİ SEKTÖRÜ BIRAKTI

Türkiye’de arıcılık sektörüyle uğraşan insan sayısındaki azalma ile bal üretimindeki düşüşün bir kısır döngü haline geldiğini vurgulayan Şengül, Arıcılık yapan kişilerin, özellikle piyasaya sürülen sahte ballar nedeniyle kendi emeklerinin çöpe gittiğini düşündüğünü belirterek, arıcıların verilen emeğin karşılığı olmayınca bal üretmeyi bıraktığını söyledi. Şengül, “Ayrıca üretimdeki düşüşün bir diğer etkeni sektörü bırakan arıcılar. İnsanlar karnını doyuramadığı işlerde mutlaka alternatif arıyor. Zaten Türkiye Arıcılar Birliğine kayıtlı 100 bin arıcı son 4 yılda yüzde 20’si sektörü bıraktı. Yani çoğu kişi başka işlere yönelmek zorunda kaldı. Biz devletten şunu istiyoruz; ülkemizde 80 bin kayıtlı arıcının sadece 20 bin tanesi 30 yaş altında ve bu rakam çoğaltılmalı. Aksi halde şu an ilk sıralarda olduğumuz bal üretiminde, bu konuda önlemler alınmazsa 20 yıl içinde 10. sıraya kadar düşeriz. O yüzden zaman kaybetmeden devletin bu sektöre teşvik etmesi lazım. En başta ciddi bir seviyeye ulaşan sahte bal üretiminin engellenmesi gerek. Çünkü zor şartlarda üretilen balın ile merdiven altında üretilen bal hem kalite hem de uğraş açısından bir olmuyor. Sahte bal kolay üretildiği için ucuza satılıyor ve böylece gerçek bal üreticileri kazanamıyor. Bakanlığın buna bir dur demesi lazım. Sonrasında ise genç arıcılar için çeşitli destekler uygulanmalı” dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.