TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bozoğlu: Hangi yüzle aday oluyorsunuz

İzmir’in Çernobil’i olarak bilinen Emrez Mahallesinde CHP örgütüyle birlikte açıklamalarda bulunan CHP Parti Meclisi üyesi Baran Bozoğlu, AK Parti hükümetinin 17 yıl önce tespit edilen nükleer sorununa hiçbir çözüm bulmadığını belirtti

Haber Giriş Tarihi: 04.03.2024 12:45
Haber Güncellenme Tarihi: 04.03.2024 13:57
Kaynak: HABER MERKEZİ
Bozoğlu: Hangi yüzle aday oluyorsunuz

KEMAL ÖZKURT- Cumhuriyet Halk Partisi İzmir örgütü, İzmir’in Çernobil’i olarak bilinen Gaziemir Emrez Mahallesinde bulunan eski kurşun fabrikası önünde alana ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi. Düzenlenen basın açıklamasına CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay, Karabağlar Belediye Başkan Adayı Helil Kınay, Gaziemir Belediye Başkan Adayı Ünal Işık ve 2011-2020 yılları arasında, TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanlığı görevinde yürüten CHP Parti Meclisi üyesi Baran Bozoğlu açıklamalarda bulundu. AK Parti hükümetinin 17 yıl önce tespit edilen bir sorun olmasına rağmen herhangi bir çözüm üretmediğini belirterek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum’u ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamza Dağ’ı hedef alan Bozoğlu, “Sayın Kurum, Türkiye’nin hiçbir çevre sorununa çözüm bulmamış bir bakan olarak, yıllardır buradaki atıklar insanlarımızı, toprağımızı, yeraltı sularımızı tehdit ederken en ufak adım atmamış bir bakan olarak hangi yüzle İstanbul’u yönetmeye talip oluyorsunuz. Sayın Hamza Dağ yıllarca İzmir vekilliği yaptınız. Yıllarca İzmir’in AK Parti’nin örgütlerine çalıştınız. Şimdi hangi yüzle Gaziemir’de ki çevre sorunları çözmek için çaba harcamamış bir kişi olarak İzmir Büyükşehir Belediyesine talip oluyorsunuz” diye konuştu.

17 YILDIR ÇÖZÜM BULUNAMADI

AK Parti hükümetinin 17 yıl önce tespit edilen bir sorun olmasına rağmen herhangi bir çözüm üretmediğini belirterek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum’u ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamza Dağ’ı hedef alan Bozoğlu, “200 binden fazla nüfusa sahip olan ve 9 futbol sahası büyüklüğünde bir alanın atık sahasına dönüştüğü bir alandan bahsediyoruz. 17 yıl önce tespit edilmiş ancak 17 yıldır 7 tane bakan değişmesine rağmen çözülmemiş bir sorun. Bu da AK Parti’nin çevre karnesinin ne kadar kırık ve bu konulara ne kadar duyarsız olduklarını görüyoruz. 17 yıldır bu sorun burada duruyor ve bu süreçte 10 yılda 7 çevre bakanı değişti. Bu bakanlar arasında da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olan sayın Murat Kurum AK Parti iktidarının en uzun Çevre Bakanlığını yapan kişisidir. Gaziemir’de tehlikeli atıklar ve radyoaktif atıklar olmasına rağmen bu konuya çözüm bulmamış bir bakandır. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olmak yolunda adım attın sayın Murat Kurum yıllardır Türkiye’nin hiçbir çevre sorununa çözüm bulmamış bir bakan olarak, yıllardır burada atıklar insanlarımızı toprağımızı yeraltı sularımızı tehdit ederken en ufak adım atmamış bir bakan olarak hangi yüzle İstanbul’u yönetmeye talip oluyorsunuz. Bir diğer soruyu İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına aday Sayın Hamza Dağ’ iletmek istiyoruz. Sayın Hamza Dağ yıllarca İzmir vekilliği yaptınız. Yıllarca İzmir’in AK Parti’nin örgütlerine çalıştınız. Şimdi hangi yüzle Gaziemir’de ki çevre sorunları çözmek için çaba harcamamış bir kişi olarak İzmir Büyükşehir Belediyesine talip oluyorsunuz. Sayın Hamza Dağ, sizin iktidarınızda bu sorunlar tespit edildi ve bu sorunların üzerine 10 bin ton toprak döküldü dönemin Çevre Bakanı Erdoğan Bayraktar radyoaktif atıkların tehlikeli atıkların üzerine 10 bin ton toprak döküldüğünü mecliste verilen soru önergesine cevapta ifade etti hangi akılla, hangi bilim dışılıkla bu kenti yönetmeye sahipsiniz. İl ve ilçe örgütlerimiz yıllarca atığın buradan kaldırılması için çaba harcıyor.  Bu yüzden bir an önce onların da emekleriyle çabalarıyla buradan bu atıkların hiç vakit kaybetmeden kaldırılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

ATIĞI KALDIRMAK İÇİN BİZ HAZIRIZ

Gaziemir’deki nükleer atık sorunu dikkat çekerek atığın kaldırılması için üzerine düşen her türlü göreve hazır olduklarını ifade eden CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay, “17 yıl önce tam olarak nerden geldiği belli olmayan radyoaktif atık buraya dökülmüş. Radyoaktif olduğu anlaşılınca üzeri toprakla kapatılmış durumda. Nükleer atık temizlenmesi ve dikkat çekmek için belediyelerimiz pek çok eylem yaptı. Atığın temizlenmesi için görevli bakanlık görevini yapmalı. Sorunu görmezden gelme hali var. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığında, atığın temizlenmesi için atılması gereken imza var. Bu aığın temizlenmesi berterafı için gerekli her şey yapılmalı.  Büyükşehir belediyesinin üzerine düşen bir görev varsa biz hazırız. Nükleer atıkların temizlenmesi Zorda olsa zahmetli de olsa insan sağlığı için bir an önce gereken yapılmalıdır” ifadelerini kullandı.

BU ATIĞI GÜNDEMİMİZDEN ÇIKARMAMIZ GEREKİYOR

Gaziemir Belediye Başkan Adayı Ünal Işık, “Gaziemir, Son yıllarda nükleer atık problemiyle anılan gir ilçe olmaya başladı. Bu atığın bir an önce ilçe sınırlarından uygun şekilde çıkarılıp uygun şekilde imha edilmesini istiyoruz. Buradaki sorunu dikkat çekmek için Duran adam eylemi yapıldı. Artık duran adam değil bu atığı temizleyen adam olarak hatırlanmak istiyoruz. Yıllardır Mahallede ölüm oranları nedir hastalık oranları nedir doğum yapan kadınların düşük oranı nedir bilinmiyor. Bu atık Türkiye gündeminden çıkarıldığı vatandaşın sağlıklı bir şekilde yaşaması gerekiyor” dedi.

HESABIN SORULMASINI İSTİYORUZ

17 yıldır devam eden sorunun bir türlü çözülemediğini ver bu konuda da herhangi bir bilgi verilmediğini belirten CHP Karabağlar ilçe başkan adayı Helil Kınay, “17 yıl boyunca ülkeye girişi yasak olan, nereden geldiği belli olmayan bizim ülkemizde üretilmeyen radyoaktif atıklarla ilgili mücadele ediyoruz. Bu mücadelenin içerisinde TMMOB çevre Mühendisleri Odası olarak İzmir’de ki çevre platformları, Gaziemir belediyemiz, İzmir Büyükşehir Belediyemiz, Cumhuriyet Halk Partimiz tüm örgütüyle, milletvekillerimizle birlikte Türkiye’de ki tüm vekillerimiz ile birlikte bu alana defalarca kez geldik açıklamalar yaptık. Fakat değişmeyen tek gerçek biz hâlâ bu alandayız, bu mücadeleyi sürdürüyoruz. Ama Türkiye'yi, kentlerimizi yöneteceklerini söyleyenler 17 yıldır bu atığın nereden geldiğini bize söylemedikleri gibi yapılan açıklamalar ve çalışmalarla ilgili de bizlere verilen bilgi yok. Bizler burada buranın unutulmaması için buradaki atık ticaretinin ne olduğu, kimlerin buna sebep olduğu, bu alanın nasıl temizleneceği 17 yıldır bildiğimiz tarihi olan ama geçmiş tarihini bilmediğimiz bir süreçte kentimize çevre ve halk sağlığına verilen zararlarla ilgili hesabın sorulmasını istiyoruz. Karabağlar Belediye Başkan Adayı olarak ben, Büyükşehir Belediye Başkanımız Cemil Tugay, Gaziemir Belediye Başkanımıza Ünal Işık ve Cumhuriyet Halk partimiz ile birlikte tüm gücümüzle bu mücadelede sesimizi daha çok büyüteceğiz.  Çünkü biz kentlerimizde de yaşamımıza da haklarımıza sahip çıkıyoruz bu haklara sahip çıkmayanlara da haddini sandık başında hep beraber göstereceğiz” dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.