TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Başkan Yiğit: Hemşerilerimiz ve ümitle çözüm bekliyorlar

Balçova Belediye Başkanı Onur Yiğit, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan ve yargı süreci devam eden İnciraltı imar planlarının yeniden yapılması ya da revize edilmesi gerektiğini söyledi. Bakanlık tarafından hazırlanan planlardaki yoğunluğa dikkat çeken Yiğit, yeşil alanın artırılması gerektiğini, bu sayede bölgeye yapılacak konutların katma değer kazanacağını kaydetti

Haber Giriş Tarihi: 14.05.2024 09:41
Haber Güncellenme Tarihi: 14.05.2024 09:41
Kaynak: BÜLTEN
Başkan Yiğit: Hemşerilerimiz ve ümitle çözüm bekliyorlar

Çevre ve Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 9 Mayıs 2023 tarihinde onaylanan İnciraltı Turizm Merkezi 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ile 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı ile ilgili değerlendirmede bulunan Başkan Yiğit, mutlak surette planlarda değişikliğe gidilmesi gerektiğini söyledi. İnciraltı’nda yaklaşık 5 milyon 300 bin metrekarelik alanın yapılaşmaya açılmasına kesinlikle karşı olmadığını ancak doğru yapılaşma ve planlama olması gerektiğini dile getiren Başkan Yiğit, “Bölgedeki arsa sahipleri Balçovalı hemşerilerimiz ve ümitle çözüm bekliyorlar. Onları çok iyi anlıyorum ve yanlarındayım. Altını çizerek söylüyorum. Ben buranın yapılaşmaya açılmasına karşı değilim. Doğru yapılaşmaya açılmasını destekliyorum” diye konuştu.

YİĞİT: YEŞİL DOKU İLE KATMADEĞER ARTACAK 

Doğru planlamanın katma değeri artıracağını dile getiren Yiğit, şöyle konuştu: “Mevcut plana baktığımızda sosyal alt yapı alanlarının dağınık olduğu, ulaşım hiyerarşisinin bozuk olduğu, yeşil alanın yetersiz olduğu ve bölgenin potansiyeli ile örtüşmeyen bir planlama olduğunu görüyoruz. Ancak yeşil dokuyu ve rekreasyon alanlarını artırıcı düzenleme yapılması lazım. Tabi ki bu düzenleme hak sahiplerinin hakları gözetilerek yapılmalı. Düzenleme sonrası hak sahiplerinin bölgeye yapacağı konutlara da önemli katma değer kazandıracağına inanıyorum. Yani labirent gibi yollara değil park ve yeşil alanlara bakan konutlar inşa edilsin istiyorum. Ayrıca bölgede nefes alınacak yeşil dokunun hakim olduğu yaşam alanları da kazanacağız. Sosyal alanlar, sağlıklı bir yol düzenlemesi, düzgün yapılaşma koşullarının katma değeri artıracağına inanıyorum. Kısacası İnciraltı’nın yeşil bir dokuyla tüm İzmirliye hitap eden bir anlayışla yapılaşmaya açılıp bir katma değer yaratılmasını istiyorum.”

Kaynak: BÜLTEN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.