TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Başkan Faruk Güler: Bu şirketlerin ülke olarak, ülke yönetimi olarak değerini bilmeliyiz

Zenit RS, yeni fabrikasının kapılarını açtı. Açılış töreninde konuşan Güler, “Bu şirketler ihracat yapacak ve ülkemize net döviz kazandıracak. Ülkemizin cari açığının azalmasını sağlayacak” dedi

Haber Giriş Tarihi: 30.05.2024 17:32
Haber Güncellenme Tarihi: 30.05.2024 17:35
Kaynak: HABER MERKEZİ
Başkan Faruk Güler: Bu şirketlerin ülke olarak, ülke yönetimi olarak değerini bilmeliyiz

AYSELİN UZUN- Zenith RS yeni fabrikasının açılışı İzmir Ege Serbest Bölgesinde düzenlenen etkinlikle birlikte gerçekleştirdi.  Bu fabrikanın endüstriyel raf üretimi sektörünün en modern ve yenilikçi üretim tesislerinden biri olma özelliğini taşıyacağı belirtilirken, tesiste hem üretim kapasitesini artırılacağı hem de müşteriye daha hızlı ve kaliteli hizmet sunmaya hazırladıklarını dile getirildi. Öte yandan bu yatırımla birlikte yeni istihdam olanakları yaratarak bölge halkına yeni iş imkanları sunulacağı bildirildi. Ayrıca, sürdürülebilirlik ilkesi doğrultusunda enerji verimliliği yüksek uygulamalarla donatılmış olan fabrikada, çevresel etkileri en aza indirmenin amaçlandığı da aktarıldı. ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı, BASBAŞ CEO'su ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Dr. Faruk Güler, “Türkiye’nin Zenith gibi yatırımcılara ihtiyacı var. Çünkü bu yatırımlar ülkeye yapılan doğrudan yabancı yatırımlar, yani kalıcı yatırımlar. Bu yatırımlar geçici yatırımlar değil. Bu yatırımlar Türk insanına iş ve aş sağlayacak yatırımlar” diye konuştu.

FARUK GÜLER: TÜRK İNSANINA İŞ VE AŞ SAĞLAYACAK YATIRIMLAR

Biz ESBAŞ ve BASBAŞ olarak yıllardır Türkiye’ye yabancı yatırım çekmek için olanca gücümüzle çalışıyoruz diyerek sözlerine başlayan Faruk Güler, “Bu iş bizim işimiz, ama biz bu işi aynı zamanda vatani görev olarak görüyoruz. Bizler Türk yatırımcı ile beraber yabancı yatırımcının da önünü açıyor, yatırım yapması için her türlü çabayı ve özveriyi gösteriyoruz. Türkiye’nin Zenith gibi yatırımcılara ihtiyacı var. Çünkü bu yatırımlar ülkeye yapılan doğrudan yabancı yatırımlar, yani kalıcı yatırımlar. Bu yatırımlar geçici yatırımlar değil. Bu yatırımlar Türk insanına iş ve aş sağlayacak yatırımlar. Bizlerin buna ihtiyacı var mı? Evet hem de çok var. Bu şirketler ihracat yapacak ve ülkemize net döviz kazandıracak. Ülkemizin cari açığının azalmasını sağlayacak, Türkiye olarak buna ihtiyacımız var mı? Hem de çok. Bu şirketler katma değeri yüksek ürünler üretecek, yeni teknolojiler kullanacak, buna ihtiyacımız var mı? Evet,  hem de çok. Bakın size rakamlar vereyim. ESBAŞ’ta 191 şirket var. Bunların 87’si yabancı, 104’ü Türk sermayeli yatırımcı. Bu şirketler 25 bin kişiyi direkt istihdam ediyor. İndirekt istihdam 100 binin çok üzerinde. Bu şirketler yaklaşık 6 milyar dolar tutarında ciro yapıyorlar. Bunun yaklaşık 3 milyar dolarını ihraç ediyorlar. Türkiye’deki tüm şirketlerin ihracatlarının ortalama kg değeri 1.57 dolar iken bu şirketlerin ihracatının değeri ortalamada 8.66 dolar. Almanya’nın 2 katı. Bu şirketlerin İhracatı ithalatının 2 katı. Türkiye’de ise 106 milyar dolar dış ticaret açığı var. Yani burada katma değer üretiliyor. Burası en çok ihracat yapan il olarak sıraya alınsaydı Adana’dan sonra Türkiye’nin 14. ili olacaktı. Bölgemiz, Türkiye’deki 38 ilin toplam ihracatı kadar ihracat yapıyor” şeklinde konuştu.

GÜLER: İŞ ADAMLARI OLARAK DAHA CESARETLİ OLMALIYIZ

Türkiye’de bu ve bu gibi şirketleri çoğaltmak için çalıştıklarını söyleyen Güler, “Bizler bunun için vatani görev yapıyoruz. Bu şirketlerin ülke olarak, ülke yönetimi olarak değerini bilmeliyiz. Bu şirketlere sahip çıkmalıyız. Bir şey daha söylemek istiyorum: Günümüzde her ülke komşuları ile daha çok ticari ve yatırım ilişkileri içinde oluyor. Biz de Türkiye olarak komşu ülkelerle iş yapma, yatırım yapma konusunda hem ülke yönetimi olarak hem de iş adamları olarak daha cesaretli olmalıyız. Ülke olarak Yatırımcının güvenini sarsacak, verdiğimiz sözden cayacak, yatırımcının kafasını karıştıracak uygulamalar içine girmemeliyiz. Bırakın böyle uygulamalar içine girmeyi aklımızdan bile geçirmememiz lazım.Bu düşüncelerle, Zenith şirketini ve yöneticilerini bu yatırım kararını aldıkları için tebrik ediyorum. Başarılar diliyorum. Bizler yanlarındayız, yardımcılarıyız. Katılımlarınız için de sizlere çok teşekkür ediyorum. Burada ve yeni serbest bölgemiz olan Batı Anadolu Serbest Bölgemizdeki yeni yatırımların açılış törenlerinde de görüşmek üzere saygılarımı sunuyorum” açıklamasında bulundu.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.