TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Başkan adaylarına hayvan hakları çağrısı

Mülkiyeliler Birliği İzmir Şubesi, İzmir’de belediye başkanı adayı ve meclis üyesi adayı olan isimlere, sokak hayvanları hakkında hazırladıkları belge ile birlikte çağrıda bulundu

Haber Giriş Tarihi: 04.03.2024 14:09
Haber Güncellenme Tarihi: 04.03.2024 14:09
Kaynak: HABER MERKEZİ
Başkan adaylarına hayvan hakları çağrısı

AYSELİN UZUN- Mülkiyeliler Birliği İzmir Şubesi tarafından gerçekleştirilen basın toplantısında, 31 Mart Yerel Seçimlerinde İzmir belediye başkan adayı olan isimlere, sokak hayvanları konusundaki mevcut yasalar hakkında bilgilendirmek ve seçilmeleri durumunda taahhütlerini almak üzere hazırlanmış bir belge sunuldu. Hayvan hakları alanında çalışan çok sayıda Sivil Toplum Kuruluşu'nun katılımıyla gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Mülkiyeliler Birliği İzmir Şubesi Grup Sözcüsü Emekli Vali Yardımcısı Mustafa Aydın, “ilimizdeki hayvan haklarına ilişkin çalışan STK ve meslek odalarına bunu duyurduk ve bu duyuru sonucunda, pek çok STK ve İnsan hakları teşkilatları taaddüt metnine imza verdi.  Bizler de bu metni basın yoluyla kamuoyuna duyurmak istiyoruz. Daha sonra ise belediye başkanı adayı olan isimleri buraya davet ederek, bu metni ve hayvan hakları konusunda yapılmasını istediklerimizi bildireceğiz ve metni imzalatarak seçildikleri taktirde bu konuda yapacakları çalışmaları da duyurmuş olacağız” dedi.

HAYVAN HAKLARINA İLİŞKİN TAHADÜTNEME

Mustafa Aydın, hayvan haklarına ilişkin hazırlanan taaddüt metnini, belediye başkan adaylarına imzalatarak, özellikle sokak hayvanları konusundaki taleplerini kendilerine ileteceklerini belirtti. Aydın, “Bizler, yaşamda insan ve hayvan birlikteliğini temel alıp, sokak hayvanların da yaşam hakkı olduğunu ve bu hakkın korunması gerektiği inancıyla birtakım çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmalardan bir tanesi de yaklaşan yerel seçimlerde belediye başkanı adayı ve meclis üyesi adayı olan isimlerin imzalamaları ve bilgilenmeleri için hazırlanan bir taaddüt metni. Grup olarak ilimizdeki hayvan haklarına ilişkin çalışan STK ve meslek odalarına bunu duyurduk ve bu duyuru sonucunda, pek çok STK ve İnsan hakları teşkilatları taaddüt metnine imza verdi.  Bizler de bu metni basın yoluyla kamuoyuna duyurmak istiyoruz. Daha sonra ise belediye başkanı adayı olan isimleri buraya davet ederek, bu metni ve hayvan hakları konusunda yapılmasını istediklerimizi bildireceğiz ve metni imzalatarak seçildikleri taktirde bu konuda yapacakları çalışmaları da duyurmuş olacağız. Bu metin onlar için de bir yol haritası olacaktır.” açıklamasında bulundu.

ADAYLARDAN TALEP EDİLENLER…

Hazırlanan taaddüt metninde geçen maddeleri ve isteklerini sıralayan Aydın, “ Metinde yer alan maddeler şu şekildedir: hayvan hakları hakkında yasanın tanımladığı görevleri yerine getirmelerini, bakımevi olanların kısırlaştırma ünitelerini kuracaklarını, bakımevi olmayanların bakımevlerini ve bünyelerinde kısırlaştırma ünitelerini kurarak hayvanların kısırlaştırma ve bakım hizmetlerini yapacaklarını, daha sonra yaşadıkları ortama bırakacaklarını ve öncelikli görevin mutlak kısırlaştırma olacağını isteyeceğiz. Ayrıca, hayvanlara uygulanan tedavi hizmetlerini yerine getireceklerini, Yerel Hayvan Koruma Görevlilerinden ve diğer gönüllülerden destek alabileceklerini, onları destekleyeceklerini, Veteriner Hekimleri Odası, Baro ve STK’lar ile iş birliği yapacaklarını, sokaktaki kedi ve köpeklere bakacaklarını, mama desteği vereceklerin dair adaylardan söz isteyeceğiz. Bunun dışında ise

sokaktaki kedi ve köpekleri başka yerlere taşımayacaklarını, orman ve benzeri alanlara atmayacaklarını, vatandaşlarımıza, kamuoyuna açıklamaları ve taahhüt etmelerini, söz vermelerini de isteyeceğiz” dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.