TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bakanlıktan 50 bin liraya denize sıfır ‘otel’ tahsisleri

Kültür ve Turizm Bakanlığı, aralarında İzmir’in de yer aldığı kamuya ait 32 turizm amaçlı yatırım yapılması için araziyi yerli ve yabancı girişimcilere tahsise çıkardı. Tahsis şartnamesinde dikkat çeken husus ise 50 bin lira detayı oldu.

Haber Giriş Tarihi: 02.04.2024 10:20
Haber Güncellenme Tarihi: 02.04.2024 10:24
Kaynak: TENZİLE AŞÇI
Bakanlıktan 50 bin liraya denize sıfır ‘otel’ tahsisleri

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Turizmi Teşvik Kanunu ile Kamu Taşınmazlarının Turizm Yatırımlarına Tahsisi Hakkında Yönetmelik hükümleri uyarınca aralarında İzmir’in de yer aldığı kamuya ait 32 turizm amaçlı yatırım yapılması için araziyi yerli ve yabancı girişimcilere tahsise çıkardı.

Tahsis edilecek taşınmazların aralarında İzmir’in son dönemde öne çıkan yazlık beldeleri de yer alıyor. Karar kapsamında Seferihisar, Menderes ve Selçuk’ta toplamda 3 arazi otel yapımı için girişimcilere tahsis edilecek. Tamamı denize sıfır parsellere 4 veya 5 yıldızlı oteller yapılabilecek.

Yerli ve yabancı girişimciler ilk etapta 50 bin lira tahsis talep ücreti ödeyecek

Tahsis şartnamesinde dikkat çeken husus ise tahsis bedeli oldu. Şartnamede yer alan bilgilere göre; yatırım yapmak isteyen yerli ve yabancı girişimciler ilk etapta 50 bin lira tahsis talep ücreti ödeyecek. Bu taşınmazların hangi yatırımcılar tahsis edileceğine Kültür ve Turizm Bakanlığı karar verecek. Bakanlık şirketleri mali yeterlilik açısından değerlendirecek.

MENDERES

Tahsislerden biri Menderes ilçesinin özellikle son dönemde jeotermal kaynak ve otel faaliyetlerinin arttığı turistik beldesi Özdere’de yer alıyor. 33 bin 287 metrekare büyüklüğündeki taşınmaza 300 yatak kapasiteli 4 veya 5 yıldızlı otel yapılabilecek. Bu parselin çevresinde çok sayıda lüks otel bulunuyor.

SEFERİHİSAR

Tahsise çıkarılan arazilerden biri Seferihisar Ürkmez bölgesinde Bengiler Mahallesi sınırlarında yer alırken taşınmazın büyüklüğü ise 11 bin 336 metrekare. Taşınmaz üzerine 200 yatak kapasiteli 4 veya 5 yıldızlı otel yapılabilecek.

SELÇUK

Bakanlık tarafından tahsise açılan arazilerden bir diğer olan Selçuk’taki taşınmaz da denize sıfır konumunda bulunuyor. Pamucak sahilinde yer alan 42 bin 907 metrekare büyüklüğündeki taşınmazda 770 yataklı 5 yıldızlı otel yapılabilecek

Kaynak: TENZİLE AŞÇI

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.