TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bağımsız aday başkanı zorlamıştı: Dikili ilçesinde seçim sallantıda mı?

31 Mart yerel seçimleri geride kalırken seçim sonuçlarına ilk itiraz Dikili’den geldi. Dikili’de yeniden belediye başkanı seçilen Adil Kırgöz’ün en büyük rakibi Kemal Doyuran’ın seçimde ve oy sayımında usulsüzlüklerin tespit edilmesinin ardından ilçe seçim kuruluna itiraz ettiği ifade edildi

Haber Giriş Tarihi: 01.04.2024 15:50
Haber Güncellenme Tarihi: 01.04.2024 16:29
Kaynak: TENZİLE AŞÇI
Bağımsız aday başkanı zorlamıştı: Dikili ilçesinde seçim sallantıda mı?

31 Mart yerel seçimleri resmi olmayan verilere göre hem İzmir hem de Türkiye’de CHP’nin üstünlüğüyle sona ererken sandık sonuçlarına ilişkin tartışmalar da başladı.

İzmir’de CHP’, 24 olan belediye sayısını 28’e çıkarırken Dikili ve Selçuk’ta bağımsız adayların ağırlığı seçim sonuçlarında kendini gösterdi.

Dikili’de CHP’nin adayı mevcut belediye başkanı Adil Kırgöz olurken Kırgöz’ün en dişli rakiplerinden biri de CHP’den istifa ederek bağımsız aday olan Kemal Doyuran oldu.

Yarışta Kırgöz, 11 bin 867 oy alarak yüzde 38.75 oy oranı ile seçimi kazanırken rakibi Doyuran ise 11 bin 154 oy alarak yüzde 36,42 oy oranında aldı.

İTİRAZ GELDİ

Öte yandan; edinilen bilgilere göre seçimde, oy sayımında ve oyların ilçe seçim kuruluna götürülmesi aşamasında meydana gelen birtakım usulsüzlüklerin ardından Doyuran, sonuçlara itiraz etti.

Dün akşam sandıkların yüzde 100’e yakınından sonuçların alınmasının ardından usulsüzlükleri tespit ettiklerini belirten Doyuran, yaptığı konuşmada “Islak imzalı tutanaklar elimizde. Birbirini tutmayan veriler var. Güçlü olduğumuz yerlerde sıfır çektiğimiz sandıklar var ama öyle olmaması gerekiyor. İtiraz edeceğiz. Asla kaybetmedik. Oyların tekrar sayılmasını talep edeceğiz” dedi. 

Doyuran’ın itirazının temelinde ise bazı sandıklardan mühürsüz oyların gelmesi, Doyuran’a oy çıkmasına garanti gözüyle bakılan bazı sandıklardan Kemal Doyuran’a hiç oyun çıkmaması yatarken bazı sandıkların oy çuvallarının taşınmasında da usulsüklerin olduğu ifade edildi.

Seçim sonrasında bazı sandık başkanlarının sayılarak oy çuvallarına koyulan oyları, polis-jandarma ve müşahit eşliğinde ilçe seçim kuruluna götürmesi gerekirken kendi özel araçlarıyla seçim kuruluna götürdükleri ileri sürüldü.

Yaşanan durumunda bazı seçmenler tarafından kameraya kaydedildiği ifade edildi.

Yapılan itirazların ardından usulsüzlüğün tespit edildiği sandıkların iptal edilmesi ya da birçok sandıkta usulsüzlük tespit edilmesi durumunda seçimin iptal edilerek yenilenmesi bekleniyor.

BİR İTİRAZ DAHA

Edinilen bilgilere göre; seçim sonuçlarına bir itiraz da Selçuk’tan geldi. Selçuk’ta ise CHP mevcut belediye başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel yeniden aday gösterirken Sengel 8 bin 419 oy alarak yüzde 34,92 oy aldı.

Sengel’in en büyük rakibi olan Selçuk Belediyesi eski Başkanı ve Bağımsız aday Hüseyin Vefa Ülgür ise 8 bin 52 oy alarak yüzde 33,40 oy oranında kaldı. Ülgür’ün seçim sonuçlarına itiraz ettiği öğrenildi.

Kaynak: TENZİLE AŞÇI

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.