TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Anneler günü arifesinde Gazze raporu: 9 bin kadın İsrail saldırılarında can verdi

AK Parti İzmir Kadın Kolları, anneler günü arifesinde Gazze’de İsrail saldırıları altında yaşayan anneler için basın açıklaması düzenledi. Açıklamada konuşan AK Parti İzmir İl Kadın Kolları Başkanı Emel Dalkıran, “Gazzeli anneler cesetleri teşhis edilebilsin diye çocuklarının kollarına isim yazıyor. İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda Gazze’de 9 bin kadın öldü” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 10.05.2024 11:35
Haber Güncellenme Tarihi: 10.05.2024 11:45
Kaynak: TENZİLE AŞÇI
Anneler günü arifesinde Gazze raporu: 9 bin kadın İsrail saldırılarında can verdi

Tüm dünyada Mayıs ayının ikinci Pazar’ında kutlanan Anneler Günü’ne iki gün kala AK Parti İzmir Kadın Kolları, aylardır İsrail saldırıları ve savaşın gölgesinde hayatta kalmaya çalışan anneler için "Gazze'de yaşam hakları elinden alınan anneler için" sloganıyla basın açıklaması düzenlendi.

AK Parti Kadın Kolları'nın 81 ilde, eş zamanlı olarak, Gazze’de yaşanan trajedide Anneler Gününü kutlayamayan, yaşam hakları ellerinden alınan anneler için basın açıklaması, İzmir'de; AK Parti MKYK Üyesi Dilek Yıldız Büyükadağ, AK Parti İzmir Kadın Kolları Başkanı Emel Dalkıran, AK Parti İzmir İl Başkanı Bilal Saygılı'nın annesi Emine Saygılı ile eşi Şahika Saygılı, AK Parti İl ve İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri, İl ve İlçe Kadın Kolları Yönetimi katıldı.

Açıklamada konuşan Dalkıran, İsrail saldırılarında hayatını veren kadınlara ilişkin rakamsal verileri paylaşırken “Gazzeli anneler için susmuyoruz” ifadelerini kullandı.

GAZZELİ ANNELER CESETLERİ TEŞHİS EDİLEBİLSİN DİYE ÇOCUKLARININ KOLLARINA İSİM YAZIYOR

Gazze’de yaşanan insanlık dramının anneler ve kadınlar açısından ne kadar ciddi boyutlarda olduğunu belirten Dalkıran,  "Pazar günü anneler günü. Günlerdir her yerde tatlı bir telaş yaşanıyor. Anneler günü öksüzlerin ve evladını kaybeden annelerin de ağır imtihanı… Fakat bir yandan da dünyanın orta yerinde, yanı başımızda Filistin’de, Gazze’de, Refah’ta yaşanan soykırım nedeniyle anne olmak hiç bu kadar zor olmamıştı…  Biz bugün okuldan gelecek çocuklarımızı, Gazzeli anneler ise çocuklarına verecek bir lokma ekmeği bekliyor. Bizler karışmasın diye çocuklarımızın defterlerine, kitaplarına isim yazarken, Gazzeli anneler ise cesetleri teşhis edilebilsin diye çocuklarının kollarına isim yazıyor. Bir kadın, bir anne olarak çok net ifade ediyorum… Her can tek, her can biricik ve 'bir cana kıyan tüm insanlığa kıymış gibidir'. Filistin Sağlık Bakanlığının 5 Mayıs’ta yaptığı açıklamaya göre; İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 34 bin 683 kişi öldü ve 78 bin 18 kişi yaralandı. Birleşmiş Milletler Kadın Biriminin raporuna göre; Gazze’de 9 bin kadın öldü. Günde ortalama 63 kadın hâlâ ölüyor ve bunların 37’si ise anne. Kayıp ve akıbeti bilinmeyen kadınların sayısı 2 bin 100. Peki ya sağ kalan ve yaşam savaşını sürdürmeye, çocukları için hayata tutunmaya çalışan kadınlar, anneler! Filistin’de sağlık sisteminin çökmesi nedeniyle yaklaşık 60 bin hamile kadın risk altında. Her gün 180 anne ölümle burun buruna doğum yapıyor. Ne diyordu Gazzeli anne? 'Ben 6 çocuk doğurmakla yükümlüyüm. Çünkü ikisini İsrail öldürecek, ikisi eve ekmek getirmek için çalışacak, ikisi de okusun ki ülke için işe yarasın.' Ya anne olduğunu göremeden, karnında bebeği ile ölen kadınlar, ölen annesinin bedeninden ameliyatla alınan bebekler… Zor şartlar, ölümle burun buruna yaşamak ve yetersiz beslenme nedeniyle erken doğum yapan, sütü kesilen anneler… Gazze’deki her 5 kadından 4’ü, aile bireylerinden en az birinin üst üste iki öğün yiyemediğini ifade ediyor. Çocuklar, annelerinin gözü önünde eriyor” dedi.

ANNELER OLARAK İSRAİLE’E BİR KEZ DAHA ÇAĞRIDA BULUNUYORUZ

İsrail’e saldırıları sonlandırma ve ateşkes yapma çağrısında bulunan Dalkıran, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler ve pek çok uluslararası platformda haykırdığı gibi 'Savaşın da bir ahlakı, hukuku vardır. Sivillerin hedef alındığı saldırıyı haklı gösterecek tek bir neden dahi olamaz.' Sayın Cumhurbaşkanımız ve Hanımefendi’nin çocuk ve kadınlar başta olmak üzere sivilleri korumak için yaptığı pek çok girişim tüm dünyaya örnek oluyor. Hamas’ın ateşkes masasına oturmayı kabul etmesi gelecek için bir umuttur. Ancak çağrıya rağmen özellikle Gazze ve Refah’ta artarak devam eden saldırılar İsrail’in niyetini ortaya koymuştur. Biz anneler olarak yine de İsrail’e bir kez daha çağrıda bulunuyoruz; ateşkes için bir adım bekliyoruz. İsrailli yetkililere soruyorum: Vaat edilmiş topraklar hedefinizi, hayattan kopardığınız annelerin ve çocukların bedenleri üzerine mi inşa edeceksiniz” diye konuştu.

GAZZELİ ANNELER İÇİN SUSMUYORUZ

Dalkıran, Gazze’de yaşanan insanlık ayıbına karşı seslerini yükselteceklerini belirterek şunları söyledi;  "2 çocuğu şehit edilen Gazzeli kadın soruyor ya 'Hasan ve Bera’nın suçları neydi? Ne günah işlediler?' İşte o anneler için soruyoruz. Yaşamayacağını bile bile çocuk doğuran Gazzeli anneler için susmuyoruz!  Yaşanan tüm zulme, acıya rağmen… Eşini, evladını, ailesini kaybetmesine rağmen çocukları için, ülkesi için dimdik ayakta duran Filistinli anneler, er ya da geç kazanacak. Anneler bitmeden bu direniş bitmez. Ve kalbi Gazzeli anneler için çarpan kadınlar olarak haykırıyoruz:  Bu zulüm daha ne kadar sürecek? Yeter artık İsrail, kanlı ellerini sivillerin, annelerin, çocukların üzerinden çek!"

Kaynak: TENZİLE AŞÇI

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.