TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Aliağa’ya dikkat çekildi: İzmir’e utandıran ikincilik

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), Ocak ayı iş cinayetleri raporunu yayımladı. Raporda göre; İzmir en çok işçi ölümünün yaşandığı ikinci il olurken Aliağa bölgesine dikkat çekildi.

Haber Giriş Tarihi: 11.02.2024 15:59
Haber Güncellenme Tarihi: 11.02.2024 15:59
Kaynak: TENZİLE AŞÇI
Aliağa’ya dikkat çekildi: İzmir’e utandıran ikincilik

Türkiye’de özellikle yaşanan katliamlar ve büyük kazalarla gündeme gelen işçi ölümleri sorunu ciddiyetini korumaya devam ediyor.

Her ay yüzlerce işçi iş güvenliğinin sağlanmaması ya da özensiz çalışma koşulları nedeniyle mesaileri sırasında hayatını kaybederken İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), Ocak ayı iş cinayetleri raporunu yayımladı.

Rapora göre; Ocak ayında en az 158, her gün en az 5 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti.

EN ÇOK ÖLÜM İNŞAAT SEKTÖRÜNDE

İSİG verilerine göre; en çok ölüm inşaat işkolunda meydana gelirken inşaat sektörünü taşımacılık takip etti.

İş kollarına göre işçi cinayetlerinde İSİG raporunda, “İnşaat, Yol işkolunda 45 işçi; Taşımacılık işkolunda 22 işçi; Tarım, Orman işkolunda 16 emekçi (10 işçi ve 6 çiftçi); Ticaret, Büro, Eğitim, Sinema işkolunda 11 işçi; Metal işkolunda 9 işçi; Konaklama, Eğlence işkolunda 9 işçi; Belediye, Genel İşler işkolunda 9 işçi; Petro-Kimya, Lastik işkolunda 6 işçi; Madencilik işkolunda 5 işçi; Ağaç, Kağıt işkolunda 5 işçi; Gemi, Tersane, Deniz, Liman işkolunda 5 işçi; Sağlık, Sosyal Hizmetler işkolunda 4 işçi; Gıda, Şeker işkolunda 2 işçi; Tekstil, Deri işkolunda 2 işçi; Enerji işkolunda 2 işçi; Savunma, Güvenlik işkolunda 1 işçi; elimizdeki veriler ışığında çalıştığı işkolunu belirleyemediğimiz 5 işçi hayatını kaybetti” ifadelerine yer verildi.

En çok ölümün inşaat işkolunda meydana gelmesinde ise 6 Şubat deprem felaketi ve 11 ilde başlayan inşaat faaliyetlerine dikkat çekildi. 11 deprem şehrindeki inşaatların başlaması ile işçi ölümleri haberleri gelmeye başladığı belirtilirken 17 inşaat işçisinin ölümünün bu şehirlerde meydana geldiği ifade edildi.

Raporda dikkat çeken bir diğer husus ise zorlu ve güvenlikten yoksun çalışma koşullarıyla sıklıkla gündeme gelen motokuryeler oldu. Ocak ayında en az 5 motokuryenin çalışma koşulları nedeniyle hayatını kaybettiği bilgisine yer verildi.

Ocak ayındaki iş cinayetlerine sektörel açıdan bakıldığında ise 59 sanayi sektörü işçisi, 45 inşaat sektörü işçisi, 38 hizmet sektörü işçisi ve 16 tarım sektörü işçisi hayatını kaybetti.

İZMİR’DE İYİLEŞME YOK

İşçi cinayetlerinin en çok yaşandığı illerin sıralamasında ise İstanbul ilk sırada yer alırken, İzmir ikinci sırada yer aldı.

Rapor verilerine göre; Ocak ayında işçi cinayetlerinde 24 ölüm İstanbul’da; 17 ölüm İzmir’de meydana geldi.

İzmir’deki işçi ölümlerinde Aliağa bölgesine dikkat çekilirken “İzmir ise ölümlerde her ay ilk sıralarda. Sanayi, hizmet sektörü ve ek olarak Aliağa bölgesi ve yine tarımsal üretimin yoğunluğu göze çarpıyor” ifadelerine yer verildi.

7 ÇOCUK İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ

Raporda ayrıca çocuk işçi ölümlerine de dikkat çekildi.

Rapor verilerine göre; Ocak ayında 14 yaş ve altı 3 çocuk işçi, 15-17 yaş arası 4 çocuk/genç işçi hayatını kaybetti.

İşçi cinayetlerinde diğer yaş gruplarına göre dağılım ise; 18-29 yaş arası 32 işçi, 30-49 yaş arası 62 işçi, 50-64 yaş arası 43 işçi, 65 yaş ve üstü 5 işçi, yaşını bilmediğimiz 9 işçi oldu.

Kaynak: TENZİLE AŞÇI

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.