TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Oktay Tabur kimdir?

Silahlı fotoğrafı ve lüks aracı gündem olan İzmir Adalet Komisyonu Başkanı Oktay Tabur hakkında soruşturma başlatıldı. Konunun ardından Oktay Tabur’un kim olduğu vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Peki, Oktay Tabur kimdir?

Haber Giriş Tarihi: 30.05.2024 13:43
Haber Güncellenme Tarihi: 30.05.2024 13:43
Kaynak: HABER MERKEZİ
Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Oktay Tabur kimdir?

İzmir Adalet Komisyonu Başkanı Oktay Tabur'un makamının yanındaki dinlenme odasında ruhsatlı silahlarını sergilediği fotoğrafın gün yüzüne çıkmasının ardından soruşturma başlatıldı. Oktay Tabur'un kim olduğu merak konusu olurken, yaşananlar gündemde geniş yankı uyandırdı. Oktay Tabur kimdir, kariyeri ve geçmişi hakkında detaylı bilgiler araştırılmaya başlandı. İşte Oktay Tabur hakkında merak edilen detaylar…

Oktay Tabur kimdir?

Elazığ'da 10 Ekim 1971 tarihinde doğan Oktay Tabur, ilkokulu Elazığ İsmet Paşa İlkokulu'nda tamamladıktan sonra ortaokul ve lise eğitimini Elazığ Anadolu Lisesi'nde aldı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne 1991 yılında başladı ve 1995 yılında mezun oldu. Mezuniyetinin ardından Elazığ Barosu'nda avukatlık stajını tamamlayarak avukatlık ruhsatını aldı. 1996 yılında girdiği sınavı kazanarak 1996-1998 yıllarında Hakimlik Savcılık Stajını tamamladı ve 1998 yılında hakim olarak atandı. Konya-Ereğli (1998-2001), Muş-Varto (2002-2004), Diyarbakır-Çınar (2004-2006), Denizli-Çardak (2006-2008) ve Manisa (2008-2016) gibi farklı illerde hakimlik görevlerinde bulundu. 2016 Haziran ayında İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'na atanarak görevine devam etti. 2019-2021 yıllarında İzmir İlk Derece Adli Yargı Komisyon Üyesi olarak çalıştıktan sonra, 2021 yılında HSK tarafından İzmir İlk Derece Adli Yargı Komisyon Başkanlığı görevine getirildi.

Aile Hukuku alanında Dokuz Eylül Üniversitesi Özel Hukuk Ana Bilim Dalında Yüksek Lisans yapan Tabur, "İş Yerinde Psikolojik Taciz- Mobbing" konulu tez çalışması ile öne çıktı. İngilizce bilgisi oldukça iyi seviyede olan Tabur, HSK ve Adalet Bakanlığının katıldığı uluslararası çalışmalarda Türkiye'yi temsilen yer aldı. Avrupa Hukuk Akademisinin (ERA) davetlisi olarak birçok Avrupa ülkesinde çeşitli projelere katıldı. Ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri Kongresinin organik bir kuruluşu olan Open World Leadership Center'ın davetlisi olarak Amerikan Hukuk Sistemi konusunda incelemelerde bulundu. Evli olan Oktay Tabur’un bir kız ve bir erkek çocuğu bulunmaktadır.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.