TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

900 milyonluk krediye Meclis’ten vize!

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında İller Bankası’ndan İzmir büyükşehir Belediyesi için 500 milyon ve İZSU A.Ş. için 400 milyonluk gayri nakdi kredi talebine meclisten oybirliğiyle vize geldi.

Haber Giriş Tarihi: 15.05.2024 19:01
Haber Güncellenme Tarihi: 15.05.2024 19:01
Kaynak: TENZİLE AŞÇI
900 milyonluk krediye Meclis’ten vize!

İzmir Büyükşehir Belediyesi Mayıs ayı Olağan Meclis Toplantısı ikinci bileşimi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay idaresinde gerçekleştirildi. Toplantı, Torbalı’da bulunan Metropolis Antik Kenti’nde yapıldı.

Oturumda, Büyükşehir’in ve İZSU’nun İller Bankası’ndan talep edeceği gayri nakdi kredi talebine ilişkin önergeler de gündeme geldi.

Önergeler kapsamında, yatırım ve kamulaştırma harcamaları ile diğer harcamaları için Büyükşehir adına 500 milyon ve İZSU için 400 milyonluk gayri nakdi kredi talebi meclise geldi.

Plan ve Bütçe Komisyonu’nundan oybirliğiyle gelen önergeler Mecliste de tüm grupların ‘evet’ oyuyla oybirliği ile kabul edildi.

Kredi ödemelerinin karşılanmaması durumunda, İller Bankası’nın talep etmesi durumunda bu krediyle elde edilen tesis, inşaat ve her nevi gayrimenkul ile araç, gereç ve malzeme, aynı şartlarda ve talep tarihinde İller Bankası A.Ş. adına ipotek veya rehin edilecek. Ayrıca İller Bankası’nın talep etmesi durumunda belediye mülkiyetinde bulunan kamu yararına tahsis edilmemiş, İller Bankası A.Ş tarafından uygun görülecek gayrimenkuller İller Bankası’na ipotek verilecek.

İlgili gündem maddelerinde şu ifadelere yer verildi;

 “Yatırım ve kamulaştırma harcamaları için İller Bankası A.Ş.'den 500.000.000,00-TL (Faiz hariç) gayri nakdi kredi kullanılmasına, krediden kaynaklanacak anapara, faiz, denetim giderleri, komisyon, vergi, resim, harç, ücret vs. ödemelerin, İller Bankası A.Ş.'ce teminat olarak alınacak Belediyemiz gelirlerinden ve İller Bankası A.Ş. ve Hazine ve Maliye Bakanlığınca dağıtılan yasal paylarımızın mevzuattan kaynaklanan herhangi bir kesinti oranına bağlı kalmaksızın tamamından (%40'ın dışında ve 0'üne kadar) karşılanmasına, kredi teminatına konu gelirlerden krediye ilişkin ödemelerin karşılanamaması halinde; İller Bankası A.Ş’ce talep edildiği takdirde bu krediyle elde edilen tesis, inşaat ve her nevi gayrimenkul ile araç, gereç ve malzemenin, aynı şartlarda ve talep tarihinde İller Bankası A.Ş. adına ipotek veya rehin edilmesine, İller Bankası A.Ş.'ce talep edildiği takdirde Belediyemiz mülkiyetinde bulunan kamu yararına tahsis edilmemiş, meclisimizce belirlenecek ve İller Bankası A.Ş tarafından uygun görülecek gayrimenkulleri İller Bankası A.Ş.'ye ipotek vermeye, Belediyemizin her türlü gelir, hak ve alacaklarını İller Bankası A.Ş.'ye terhin ve temlik etmeye, Belediyemize ait her türlü ticari işletmeyi İller Bankası A.Ş.'ye rehin vermeye, İller Bankası A.Ş.'ce Belediyemize kullandırılacak krediye ilişkin olarak her türlü sözleşmeyi ve evrakı imzalamaya ve kredi ile ilgili devam eden işlemleri yürütmeye, İller Bankası A.Ş'nin mevcut mevzuatı ve bunda meydana gelebilecek her türlü değişiklik çerçevesinde, 5393 Sayılı Belediye Kanununun 68. maddesinde yer alan koşulların yerine getirilmesi kaydıyla krediye konu işle ilgili her türlü işlemi yapmaya İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil TUGAY'ın yetkilendirilmesi hususlarının oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu.

Belediyemizin bağlı kuruluşu olan İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi (İZSU) Genel Müdürlüğünün İller Bankası A.Ş’den kullanacağı yatırım ve diğer harcamalar işi için olmak üzere toplam 400.000.000,00-TL (faiz hariç) gayri nakdi kredi kullanılmasına, krediye ilişkin düzenlenen kredi sözleşmelerinden kaynaklanan her türlü ödeme yükümlülüğünü sözleşme hükümleri çerçevesinde yerine getirememesi ve/veya kredi teminatlarının yetersiz kalması halinde Büyükşehir Belediyemizin Hazine ve Maliye Bakanlığınca ve/veya Banka tarafından dağıtılan yasal paylarının mevzuattan kaynaklanan herhangi bir kesinti oranına bağlı kalmaksızın tamamının garanti olarak gösterilmesi ve konuya ilişkin her türlü iş ve işlemlerin yürütülmesi için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil TUGAY'ın yetkilendirilmesi hususlarının oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu.”

Kaynak: TENZİLE AŞÇI

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.