Konak Meydanı’nda yıllardır yerini koruyan, İzmir’in en önemli sembollerinden biri olan ‘Saat Kulesi’ 1901 yılında, Osmanlı Padişahı Sultan II. Abdülhamid’in tahta çıkışının 25. yılını kutlamak için İzmir Valisi Kıbrıslı Kamil Paşa, Bahriye Mirlivası Said Paşa ve Belediye Reisi Eşref Paşa tarafından oluşan bir komisyon tarafından yaptırıldı.  

indir (Küçük)

SAAT KULESİ’NİN MİMARİ ÜSLUBU 

 İzmirli mimar Raymond Charles Pere tarafından inşa edilen yapının boyu 25. yıl şerefine olması sebebiyle 25 metredir. Dört katlı ve sekizgen planlıdır. Kolonlar Kuzey Afrika temasıdır. Kule’nin saati Alman İmparatoru II. Wilhelm tarafından hediye edilmiştir. Dış cephesinde baklava dilimi şeklinde kabartmalar vardır ve dört farklı cepheye bakan 75 cm çapında saatler bulunur.  

 Kule’yle aynı tarihlerde, yine padişahın 25. yılı olması sebebiyle 25 musluklu sekizgen bir havuz da inşa edilmiştir ancak günümüze ulaşamamıştır.  

izmir-saat-kulesi-eski-2 (Küçük)

KULE’NİN ALDIĞI HASARLAR  

Doğal müshil etkisi gösteren Sinameki otunun faydaları! Doğal müshil etkisi gösteren Sinameki otunun faydaları!

 1908 yılındaki meşruiyet kutlamalarında kule üzerindeki saatler zarar görmüştür. 1928’de ise  6,5’lik Torbalı depremi kuleye en büyük hasarlardan birini vermiştir. Bu deprem sonrasında Mustafa Kemal Atatürk, İzmir’e on bin liralık yardımda bulunmuştur.  

1974 yılında 5,2 şiddetinde gerçekleşen depremde hasar almıştır ve kulenin saati depremin gerçekleştiği saatte durmuştur. İki yıl içinde tekrar onarılmıştır. O tarihten sonra 2016’ya kadar saati kusursuz çalışmıştır. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında meydanda gösteri yapılırken kalabalık dolayısıyla tekrar zarara uğramıştır.  

2019’da ise kule restorasyona girerek ve tekrar açılmıştır.