Ülkelerindeki iç karışıklıklardan kaçıp Yunan adaları üzerinden Avrupa'ya geçmek isterken denizde hayatlarını kaybeden isimsiz ve sahipsiz kaçakların defnedildiği İzmir Doğançay Mezarlığı'ndaki 412 numaralı ada belediye tarafından düzenlenip çimlendirildi

Savaştan kaçıp Yunan adalarına geçmek isteyen yüzlerce sığınmacı, Ege Denizi'nin soğuk sularında hayatlarını kaybetti.

Cesedi bulunan ancak kimlikleri tespit edilemeyenler, yasa gereği otopsilerinden sonra İzmir Adli Tıp Kurumu morgunda 15 gün bekletilip, ardından Karşıyaka Doğançay Mezarlığı içindeki ‘kimsesizler' bölümüne gömüldü. Gömülen her cenazeden, daha sonra yakınlarının ortaya çıkabileceği ihtimaline karşı DNA örneği alındı, kayda geçirildi.

KOCAOĞLU TALİMAT VERDİ

Mezarlıklar Müdürlüğü yetkilileri gömünün üzerinden 10 yıl da geçse hangi mezarın kime ait olduğunun, DNA kayıtlarının bile tek tek belli olacağını ifade etti. Doğançay Mezarlığı'nda kimsesizler için ayrılan 412 numaralı adada, şimdiye kadar çoğunluğu Suriye uyruklu 53 erkek, 41 kadın, 22 kız, 30 erkek çocuk olmak üzere toplam 146 sığınmacı gömüldü. Mezarlığa gelenler değişimi şaşkınlıkla izlerken bu konuda, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun talimat verdiği belirtildi.

ŞEHİTLİK GİBİ OLDU

Sahipsiz mezarların zaman içinde yok olmaması için Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 412 adanın yeniden düzenlenmesi için bir süre önce talimatı verdi. Mezarların çevreleri özel yapım kırmızı tuğlayla örülüp, tabelaları yenilendi. 146 kimsesize ait mezarın yenilenmesinden sonra 412 adanın tamamı özel olarak çimlendirildi. Şehitlikler gibi özenle düzenlenen ve bakımı yapılan 412 adayı görenler gözlerine inanamadı.

KİMLİĞİ BELLİ OLAN TEK SIĞINMACI

Kimsesiz sığınmacıların toprağa verildiği 412 numaralı adadaki 146 isimsiz mezardan sadece birisinin kime ait olduğu belirlendi. Bu kişinin, Suriyeli 4 çocuk annesi 40 yaşındaki Souad Salah Farran olduğu ortaya çıktı. Farran, babasını Suriye-İsrail savaşında kaybetti, akrabalarının yanında büyüdü, evliliğinde şiddet gördüğü için eşinden boşanınca hukuk fakültesini bitirip avukat oldu. İç savaş çıkınca askere alınmasın diye Almanya'ya gönderdiği oğlunun isteği üzerine umut yolculuğuna çıktı, geçen 5 Ocak'ta Dikili'den, insan kaçakçılarının tehditleriyle fırtınalı havada çıktığı umut yolculuğunda, 31 kişiyle birlikte can verdi, cesedi sahile vurdu. Farran'ın adının bulunduğu mezar yazısını, Dubai'den gelen kuzeni Monther Abou, geçen ay başucuna dikti. (DHA/İZMİR)