30 Ekim 2020'deki 6.9 büyüklüğündeki depremde yaşamını yitirenlerin yakınları için İzmir iş dünyasının başlattığı 'Birlikten İzmir Doğar' projesinde alınan 84 konut, hak sahiplerine teslim edildi

NURETTİN BAKİ

'Birlikten İzmir Doğar' projesi kapsamında 30 Ekim 2020'deki 6.9 büyüklüğündeki İzmir depreminde yaşamını yitirenlerin yakınları için 55 milyon TL'ye TOKİ'den alınan 84 konut, çekilen kura ile hak sahiplerine teslim edildi. Aynı haneden birden fazla vefat edenlerin varislerine 3+1 konut verilirken 22 haneye de 2+1 konut teslim edildi. İzmir Ticaret Odası'nda (İZTO) düzenlenen kura çekimine İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger'in yanı sıra yardım kampanyasını koordine eden İZTO Başkanı Mahmut Özgener, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir Ticaret Borsası (İTB) Başkanı Işınsu Kestelli, Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Başkanı Jak Eskinazi, Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Başkan Yardımcısı Mihri Çelik, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu, Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD) Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer, Ege Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (ESİAD) Başkanı Sibel Zorlu, İzmir Sanayiciler ve İş İnsanları Derneği (İZSİAD) Başkanı Hasan Küçükkurt ile depremde yaşamını yitirenlerin yakınları katıldı. 

GÖNÜL İSTERKİ DEPREM OLMADAN TEDBİR ALINSIN

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir Ticaret Odası'nda noter huzurunda yapılan kura çekimi öncesi açıklamada bulundu. Köşger, "117 canımızı kaybettik, deprem gerçek, bundan kaçınmamız mümkün değil, depreme yönelik tedbirler almalıyız. Depremin akabinde aslında biz ne kadar büyük bir millet ve devletiz bu ortaya çıktı. Gönül ister ki deprem olmadan önce tedbir alınsın, deprem olduktan sonra devletimizin ve milletimizin ne kadar büyük olduğuna tanık olduk. Hem depreme maruz kalan insanlarımız sükûnetli, sağ duyuluydu. Bizim o sırada almamız gereken tedbirleri, yardımları yaparken bize sağladıkları kolaylıklar her türlü takdire şayan. İzmirli hemşerilerimiz vakur bir duruş sergilediler. Depremin ertesinde ülkemiz kenetlendi ve yarayı sarmak için seferber olduk. İş adamlarımız 'Neyapabiliriz?' diye bize geldiler. Bugünkü icra edeceğimiz noter çekimi o dayanışma ruhundan ortaya çıktı. Bize müracaat ettiklerinde bu yarayı sarma teşebbüsüyle depremde canlarını kaybeden hemşerilerimize birer ev alınması noktasında seferber olundu. Yarayı sarma gayretiyle ortaklaşa verdiğimiz bir karar. Allah'tan rahmet diliyoruz 117 canımıza, onlara dua etmekten başka yapabileceğimiz bir şey yok. Bu hemşerilerimiz ayı zamanda mal mağduriyeti de yaşadılar. En azından birer evlerinin olması noktasında gayret gösterildi. Bugünkü tablo ortaya çıktı. Ben bu dayanışmayı sergileyen bütün STK'larımıza devletim adına teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE YAŞANMIYOR

Köşger, kentin depreme dayanıklı hale gelmesi gerektiğini kaydederek, "Temennimiz bir daha buna benzer afet yaşamaması, yaşanacaksa da tedbirlerin alınması. 21. yüzyıldayız, deprem gerçeğimiz, depreme yönelik tedbiri önceden almamız lazım, kentsel dönüşüm, kentsel yenileme, kentsel altyapıyı depreme hazır hale getirmemiz lazım. Deprem olduğunda insanlarımız kendini 5. kattan, 7. kattan aşağıya atma tehlikesiyle karşı karşıya kalmasınlar. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey yaşanmıyor. Vatandaş içinde bulunduğu binaya güvenemediği için kendini balkondan aşağıya atıyor. Biz 7. sınıflara afetlerde nasıl davranılması gerektiği eğitimini veriyoruz ama asıl vatandaşın içinde bulunduğu binaya güvenmesi gerekiyor. 9 şiddetinde 10 şiddetinde depreme dayanıklı bina ve altyapıyı gerçekleştirmemiz lazım. Kimin üstüne bu konuda ne düşüyorsa yapması lazım" dedi

YERİNDE KENTSEL DÖNÜŞÜM VURGUSU

Törende iş dünyası adına sözcü seçilen İTB Başkan Işınsu Kestelli, “Deprem, maalesef ülkemizin gerçeği. Salı gecesi Düzce’de yaşanan 5.9 şiddetindeki deprem, bu gerçeği bir kez daha tüm şiddetiyle yüzümüze vurdu. Ama bu ikinci Düzce depremiyle şunu da gördük: Yerinde kentsel dönüşüm, hem canı hem malı koruyor. İzmir olarak 30 Ekim 2020’de yaşadığımız ve 117 canımızı kaybettiğimiz depremin üzerinden iki yıl geçti. Acımız hala taze, canımız hala çok yanıyor. Yaşadığımız bu acıyı paylaşarak azaltmak için bundan iki yıl önce kentin önde gelen iş dünyası kurumları olarak, Sayın Valimizin himayelerinde ‘Birlikten İzmir doğar’ dedik ve bir kampanya başlattık. Hedefimiz, can kaybına uğrayanların ailelerini en kısa sürede güvenle yaşayacakları birer sıcak yuvaya kavuşturmaktı. İzmir sivil toplumu bu çabaya canı gönülden destek verdi. İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Borsası, Ege İhracatçı Birlikleri, İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi, İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Ege Genç İş İnsanları Derneği, Ege Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği ve İzmir Sanayiciler ve İş İnsanları Derneği koordinasyonunda başlattığımız kampanyada hedef rakama kısa sürede ulaştık” diye konuştu.

EVLER TOKİ’DEN ALINDI

Depremzedeleri bekletmemek için evleri TOKİ’den aldıklarını da belirten Başkan Kestelli, “Konutların, sosyal ve eğitim alanlarının inşası için gereken her şeyi yapmışken yaşadığımız öngörülmeyen ekonomik süreç zorlukları bizi yavaşlatınca daha fazla mağduriyete yol açmamak için depremzede vatandaşlarımıza TOKİ’nin hazır evlerinden almaya karar verdik. TOKİ de bu konuda bize sürecin başından itibaren çok destek oldu, kendilerine teşekkür ediyoruz. Bugün, tüm hak sahiplerini adil bir şekilde kapsayan 84 konutu depremzede kardeşlerimize teslim etmek üzere bir aradayız. Bu uzun süren çabayı, geride kimseyi bırakmama duyarlılığı olarak görmenizi ve öyle değerlendirmenizi rica ediyorum” dedi.

İZMİR, TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLDU

Olaylı maçta ele geçirilen fişek ve maytaplar sergilendi Olaylı maçta ele geçirilen fişek ve maytaplar sergilendi

İzmir’in acıyı paylaşarak azaltma noktasında Türkiye’ye örnek olduğunu dile getiren Başkan Kestelli, “Türkiye, afet riski sıralamasında 191 ülke arasında 45’inci sırada. Depremle mücadeleyi topyekun sürdürmek zorundayız. Bu kapsamda az önce saydığım kurumların gösterdiği birlik ve beraberlik örneğinin çok kıymetli olduğunun altını çizmek ve tüm başkanlarımıza bir kez daha teşekkür etmek isterim. Çünkü sivil toplum, özel sektör ve yurttaşların katılımlarının ve bilinçlenmelerinin, afet yönetimi ve risk azaltma açısından ileriye doğru atılmış çok büyük bir adım olduğuna inanıyorum. İzmir’in, acıyı paylaşarak azaltma konusunda da Türkiye için örnek bir resim verdiğini düşünüyorum. Depremde canla başla çalışan tüm kurumlara ve çalışanlarına, gönüllü vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

NE OLMUŞTU?

İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, 30 Ekim 2020’de meydana gelen İzmir depremi sonrası İZTO, EBSO, İTB ve EİB öncülüğünde ‘Birlikten İzmir Doğar’ kampanyasını başlatmıştı. Kampanyanın hedefi, depremde yaşamını yitirenlerin ailelerini ev sahibi yapmaktı. Vatandaşların ve iş insanlarının destekleriyle kampanyada 52 milyon TL toplandı. Fakat inşaat maliyetinin daha fazla tutacağının hesaplanması üzerine yeni bina yapmak yerine TOKİ'nin yapacağı binalardan satın almaya karar verildi. Toplanan paraya 3 milyon daha eklenerek 55 milyon TL'ye 84 adet konut TOKİ'den alındı.