İzmir Halkapınar İZBAN'da yürüyen merdiven çöktü. Olay yerinde yaralıların olduğu bilgisi alındı. Kargaşa ve panik yaşanan istasyona müdahale için sağlık ekipleri geldi.

izmir halkapınar

Olay saat 16.30 sıralarında İZBAN Halkapınar istasyonunda bulunan yürüyen merdivende meydana geldi.

Edinilen bilgiye göre, yürüyen merdivende yukarı çıkan bir kadının dengesini kaybetmesi sonucu arkasında bulunan vatandaşlar da dengesini kaybetti.

merdiven kaza

FAZLA YÜK BİNDİĞİ İDDİASI

Fazla yük bindiği iddia edilen yürüyen merdivenler bir anda ters istikamette geri salınırken, merdivende bulunan vatandaşlar yere düştü. Durumum bildirilmesi üzerine olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi.

izmir izbann

7 YARALI

Olay yerine gelen polis ekipleri güvenlik önlemlerini sağladı. Meydana gelen olayda 7 kişinin yaralandığı öğrenilirken, durumlarının hafif olduğu öğrenilen yaralılar sağlık ekipleri tarafından ambulansla hastaneye kaldırıldı.

YÜRÜYEN MERDİVEN KULLANIMA KAPATILDI

Olayın ardından yürüyen merdiven kullanıma kapatıldı. Olayın ardından meydana gelen panik anları ise bir vatandaş tarafından cep telefonu kamerasıyla kaydedildi.

metro 1 merdiven

BUCA METROSU NE ZAMAN AÇILACAK?

İzmir’in en büyük raylı sistemi olan Buca-Üçyol Metro hattında çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kendi kaynaklarıyla inşa edeceği ve kent tarihinin en büyük raylı sistem yatırımı olarak kabul edilen Buca Metrosu'nun temeli, 14 Şubat 2022 Pazartesi günü gerçekleşen bir törenle atılmıştı. Temel atma törenine, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katılmıştı. 13,5 kilometrelik hatta 11 istasyonla verecek olan Üçyol-Buca Metrosu’nda tünelleri kazak olan ilk tünel açma makinesi (TBM) kuruldu. Buca Metrosu’nun inşa edilmesi, İzmir’in ulaşım altyapısını güçlendirmeyi, halka daha etkili bir toplu taşıma seçeneği ve şehir içi ulaşımın rahatlatılması için trafik sorunlarının azaltılması gibi unsurlar hedeflendi.

11 istasyonluk hatta, Üçyol’dan başlayan hat Zafertepe, Bozyaka, General Asım Gündüz, Şirinyer, Buca Belediyesi, Kasaplar Meydanı, Hasanağa Bahçesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Buca Koop ve Çamlıkule olacak. Buca Metrosu, Fahrettin Altay-Bornova arasında çalışan mevcut metro hattı ile Üçyol İstasyonu’nda, İZBAN hattı ile Şirinyer’de eşleşecek. Bu hat üzerinde tren setleri sürücüsüz olarak hizmet verecek. Yaklaşık 305 milyon Euro değerinde araç alımı yapılacak ve Dokuz Eylül Üniversitesi istasyonunda 240 araçlık otopark yapılacak.

ÜÇYOL-BUCA METRO DURAKLARI

Buca – Üçyol istasyonu arasında toplam 11 istasyon bulunacak. 13,5 kilometrelik hatta bulunan 11 istasyon…

Üçyol

Zafertepe

Bozyaka

General Asım Gündüz

Şirinyer

Bayraklı yarınlar için harekete geçti… Portekiz ile el ele verdi Bayraklı yarınlar için harekete geçti… Portekiz ile el ele verdi

Buca Belediyesi

Kasaplar

Hasanağa Bahçesi

Dokuz Eylül Üniversitesi

Buca Koop

Çamlıkule duraklarından geçecek.

NARLIDERE METROSU NE ZAMAN AÇILACAK?

Fahrettin Altay-Narlıdere metro hattı projesinde kullanılmak üzere İzmir Büyükşehir Belediyesi, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile 30 milyon Euro tutarında Yetkilendirme Mektubu imzaladı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, alınan bütçe ile projenin ağustos ayı sonunda tamamlanacağını ve bunun mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Cumhuriyet’in 100. Yılında İzmir’e Narlıdere Metrosu’nu hediye edeceğini dile getiren İZBB Başkanı Soyer, “Ülkedeki ekonomik gelişmelerden dolayı zorluklar yaşanıyor. Bu zorlu süreçte gösterdiğiniz anlayış ve verdiğiniz destek için teşekkür ediyorum.  Projeyi tamamlama fırsatı bulduk. Cumhuriyet’in 100. yılında İzmir’e Narlıdere Metrosu’nu hediye edeceğiz. Bu finansmanla birlikte Narlıdere Metrosu 30 Ağustos 2023’te tamamlanacak” dedi.

NARLIDERE METROSU’NDA 7 İSTASYON

Cumhuriyet’in 100.yılında İzmir’e hediye edilen Narlıdere Metrosu’nda Fahrettin Altay’dan sonra 7 istasyon bulunacak. Evka-3'ten başlayan ve Fahrettin Altay'da sona eren mevcut hattın devamı olacak hat üzerinde sırasıyla; Balçova, Çağdaş, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Narlıdere, Şehitlik ve Kaymakamlık istasyonları yer alacak. Tünel çalışmaları ile ray döşeme işleri tamamlandı. Toplam 14,5 kilometre tünel açıldı. Hat içinde ve istasyonlarda elektromekanik işler sürüyor. Hat işletmeye açıldığında, günlük yolcu sayısının ortalama 170 bin olması öngörülüyor. Balçova ve Kaymakamlık istasyonlarında 219 araç kapasiteli iki ayrı otopark da yapılıyor.

Kaynak: İHA