Türkiye’nin en çok gecekondu barındıran şehrinin İzmir olduğunu söyleyen Başkan Yıldırım, “Limontepe, Cennetçeşme, Cumhuriyet Mahallesi, Ballıkuyu, Çimentepe, Kadifekale, Gültepe her taraf gecekondu dolu” dedi

YUSUF ÇAĞIRTEKİN

İzmir Müteahhitler Derneği (İMDER) Yönetim Kurulu Başkanı İslam Yıldırım, Sultan Gümüş Kaya İle Birinci Sayfa programına konuk oldu. İzmir’in kanayan yarası haline gelen ve yıllardır çözüme kavuşturulmayan kentsel dönüşüme değinen Başkan Yıldırım, “Türkiye’nin en çok gecekondu olan şehrinden bahsediyoruz. Limontepe, Cennetçeşme, Cumhuriyet Mahallesi, Ballıkuyu, Çimentepe, Kadifekale, Gültepe her taraf gecekondu dolu” bilgisini paylaştı.

Macaristan İstanbul Başkonsolosu Başkan Soyer'i ziyaret etti Macaristan İstanbul Başkonsolosu Başkan Soyer'i ziyaret etti

ELİMİZİ, KOLUMUZU BAĞLIYOR

Arz ve talep dengesindeki bozulmanın da konut fiyatlarını etkilediğini dile getiren Yıldırım, “İnşallah ilerleyen süreçte inşaat maliyetlerinde düşüş olur ve konut yapımı hızlanır. Biz maliyet hesabı yapabilmek istiyoruz. Fiyatlar sürekli değişkenlik gösterdiği için maliyet hesabı yapmakta zorlanıyoruz. Verdiğimiz teklif ancak bir hafta geçerli olabiliyor. Bugün verdiğimiz fiyatın bir hafta sonra ne olacağını bilemiyoruz. Bu durumda bizim elimizi, kolumuzu bağlıyor” ifadelerini kullandı.

ÖLMÜŞ VAZİYETTE

Başkan Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti: “Devletimizin ilk konut alacak olanlara bir faiz indirimi yapması söz konusu ve BDDK'nın yaptığı son düzenleme mevcut. Şunu açık yüreklilikle söyleyebilirim ki konut piyasasına, inşaat sektörüne aman aman bir etkisi olacağını düşünmüyorum. Çünkü maliyetler ciddi manada yüksek. Bundan 3-5 yıl önce 300 bin lira ve 500 bin lira arasında konut fiyatlarını konuşurken bugün o konutların tanesi 2 milyon lira oldu. Vatandaşlarımızın gelir düzeyine baktığımızda ise memura, emekliye yüzde 40 zam yapılacağı belirtiliyor ama inşaat maliyetlerine yüzde 400 zam geldi. Vatandaşımızın geliri inşaat maliyetleri oranında kesinlikle artmadı. Türkiye'de düşük ve orta kesim dediğimiz karı - koca çalışan kesime önceden biz rahatlıkla daire satabilirken bugün ölmüş vaziyette.”

HER YIL 1 MİLYON KONUT

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı, dar gelirli vatandaşlar için üretilecek 150 bin TOKİ sosyal konut projesi hakkında da açıklamalarda bulunan Yıldırım, “Sosyal devlet olma ilkesi gereği projeyi doğru buluyorum ama ‘inşaat sektörünü, konut sektörünü, ev piyasasını rahatlatır, sorun çözülür’ demek işi biraz hafife almak ve hayalcilik olur. Çünkü yine TÜİK’in rakamlarıyla her yıl Türkiye’de 550 bin evlenme, 150 bin de boşanma var. Bunlar ayrı evlere çıkıyorlar her yıl. Ortalama olarak baktığınızda Türkiye’de yıllık konut ihtiyacı 700 bin. Yani Cumhurbaşkanı’nın açıkladığı o 150 bin konutu her yıl yaptığımızı düşünelim. Yine bir yıllık açığı kapatmıyor ki. Özel sektör işin içine girmeden, konut arzındaki bu açık farkının kapanması imkansız. Bizim her yıl 1 milyon konut üretmemiz lazım. Pandemiye kadar konut üretimimiz normaldi. Pandemiden sonra biz konut üretmedik, üretmiyoruz. Ben, özel sektörün içinde olmadığı, özel sektörün konut üretmediği hiçbir planın başarılı olacağını düşünmüyorum” şeklinde konuştu. 

HER TARAF GECEKONDU OLDU

Kentteki gecekondu problemini de ele alan Başkan Yıldırım, şunları ekledi: “Cennetçeşme’de, belki de 10 yıldır gecekondu ve kentsel dönüşüm konuşuluyor. Bir işe başlamadan önce planlama yapılmalı. Hemen kazmayı vurup, başlayamazsınız. Daha ortada hiçbir planlama yok. Gültepe’de lokal bir düzenleme oldu. Eski gecekondular yıkılıp yerine yeni binalar yapıldığında orasının silueti değişecek. Türkiye’nin en çok gecekondu olan şehrinden bahsediyoruz. Limontepe, Cennetçeşme, Cumhuriyet Mahallesi, Ballıkuyu, Çimentepe, Kadifekale, Gültepe her taraf gecekondu dolu.”