Türkiye’de basın özgürlüğüne ilişkin endişeler gün geçtikçe artarken tutuklanan gazeteci sayısı da aynı oranda artmaya devam ediyor.

20 yılda 848 gazetecinin tutuklandığı Türkiye’de son verilere göre yaklaşık 25 gazeteci yaptıkları haberler nedeniyle cezaevinde.

Son olarak Ajans Muhbir isimli sosyal medya hesabının yöneticileri gazeteci Serkan Kafkas, Süha Çardaklı ve ile Aykırı Genel Yayın Yönetmeni Batuhan Çolak, sığınmacılarla ilgili yaptığı haberler nedeniyle geçtiğimiz hafta tutuklanarak cezaevine gönderilmişlerdi.

Öte yandan; İYİ Parti tutuklamalara karşı 81 ilde ortak basın açıklaması düzenledi. İzmir İl Başkanlığı tarafından düzenlenen açıklama Konak Meydan’da gerçekleştirilen açıklamayı teşkilat adına İYİ Parti İzmir İl Başkanı Sinan Bezircilioğlu yaptı.

Gazetecilerin dava dosyasında yer alan ‘pankart’ detayı üzerinden ‘milliyetçilik’ konusuna dikkat çeken Bezircilioğlu, iktidara seslendi.

iyi-parti-tutuklu-gazeteciler-icin-alana-indi (3)

HALKI BİLİNÇLENDİRMEK İSTEYEN GAZETECİLER HEDEF ALINDI

Baskıların gazetecileri hedef aldığını ifade eden Bezircilioğlu, “Cumhuriyetimizin ana unsuru olan Türk milliyetçiliği düşüncesine sahip gazetecilere yönelik yeni bir baskı politikası geçtiğimiz günlerde ifşa olmuştur. 1944’te tabutluklarda, 1980’de Mamak’ta zincirlenmek istenen Türk milliyetçiliği, 2023’te siyasi iktidarın yol açtığı sığınmacı dalgasına karşı Türk milletini bilinçlendirmek isteyen genç gazeteciler üzerinden hedef alınmıştır. Oysa bu topraklarda gazetecilik, milletin derdini dert edinmek ve bunların çözümü için cesaretle doğruları yazıp konuşabilmektir. Gözaltına alınan ve tutuklanan genç gazeteciler de işte bu sorumluluğun bir parçasıdır” dedi.

DP’li Uysal’dan Büyükşehir adayı sorusuna yanıt DP’li Uysal’dan Büyükşehir adayı sorusuna yanıt

TÜRK MİLLİYETEÇİLİĞİ SUÇ DEĞİLDİR

Gazetecilerin tutuklama dosyasında yer alan ‘pankart’ unsuruna dikkat çeken Bezircilioğlu, “Kulak verilecekleri yerde gözaltına alınmış ve tutuklanmış, bunlar yetmemiş gibi genel sağlık hakları görmezden gelinmiştir. Bu kasıtlı ve art niyetli tutum sonucunda, söylemekten utanç duyulması gereken; ‘Gönderilerinde milliyetçi paylaşımda bulundukları tespit edilmiştir’ ifadesi dava dosyasına girmiştir. Dosyada delil diye yer alan; ‘Şehitler ölmez, vatan bölünmez!’ pankartının fotoğrafı ise sanki bir suç unsuru gibi sunulmuştur. Türk milliyetçisi olmak, Türk milletinin geleceği için paylaşımlarda bulunmak ‘Şehitler ölmez, vatan bölünmez!’ pankartını taşımak asla bir suç olmadığı gibi Türk milletinin her bir ferdinin görev ve sorumluluğundadır. Sözde çözümü Oslo’da, Habur’da, Kandil’de arayan; posta güvercinleriyle terör örgütü elebaşına mesajlar gönderen iktidar hem sığınmacı gündemini bastırmak hem de sözde ‘Çözüm Süreci’ garabetinde yaptığı gibi Türk milliyetçiliğini yeniden mahkûm etmeye çalışacaksa buradan duyuruyoruz ki; bu tutumun karşısında dimdik bir İYİ Parti olacaktır” diye konuştu.

iyi-parti-tutuklu-gazeteciler-icin-alana-indi (6)

MİLLİYETÇİLİĞİN MAHKUM EDİLMESİNE GEÇİT VERMEYECEĞİZ

Milliyetçiliğin savunulmasının vatandaşların görev ve sorumluluğu olduğunu hatırlatan Bezircilioğlu, şunları söyledi; “Bu toprakların mayasıyla yoğrulan, 5 bin yıllık mazisiyle insanlık tarihini belirleyen Türk milletinin milliyetçiliğini yapmak da bu ülkenin her bir vatandaşına düşen vazgeçilmez bir haktır.  Ulu Önderimiz olmasından her zaman övündüğümüz Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere; Ziya Gökalplerden Erol Güngörlere kadar tertemiz Türk münevverlerinin, devlet adamlarının yeşerttiği ve büyüttüğü Türk milliyetçiliği düşüncesini İYİ Parti olarak savunmayı ve korumayı sürdüreceğiz. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında, Türk milliyetçiliğinin mahkûm edilmesine geçit vermeyeceğiz.”

BU HABER DE DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: İyi Partili Turhan Çömez: Türkiye kendi Hamas'ını mı yaratacak?

Kaynak: TENZİLE AŞÇI