ŞÜKRAN ŞEYMANUR ARSLAN

Yüksek Seçim Kurulu(YSK)’nın milletvekili kesin aday listeleri için siyasi partilere tanıdığı başvurusu süresinin dolmasına saatler kala partilerin vekil aday listeleri belli oldu.

İzmir’de CHP’nin vekil listesinin ardından İYİ Parti’nin milletvekili kesin listesi de belli oldu. İYİ Parti’nin tüm illerinin vekil listeleri Genel Merkez tarafından onaylanırken YSK’ya teslim edildi.

İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray’ın vekil adaylığından çekildiğini açıklamasının ardından listede dikkat çeken değişiklikler yaşandı. Temayül yoklamasında 1. Bölgeden ilk sırada çıkan İYİ Parti TBMM Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, kesin aday listesinde ilk sırada yer alırken Genel Merkez kontenjanından listeye alınan İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Ümit Özlale’nin 2. sırada yer alması dikkat çekti.

Vekil adaylığı için İl Başkanı görevinden istifa eden Hüsmen Kırkpınar da temayül yoklamasında 2. Bölgeden ilk sırada çıkarken kesin aday listesinde de 2. Bölgeden yazılan ilk isim oldu. 28 ismin yazıldığı kesin aday listesinde il başkanlığı yarışında ismi geçen Öztürk Keskin ve Ülkü Doğan da yer aldı. 28 adaydan yalnızca 8 ismin kadın olması da listede dikkat çeken detaylar arasında yer aldı.

Hazırlanan listeye göre İYİ Parti İzmir’in vekil adayları şu şekilde:

1.      BÖLGE

1-DURSUN MÜSAVAT DERVİŞOĞLU

2-ÜMİT ÖZLALE

3-ÖZTÜRK KESKİN

4-ÜLKÜ DOĞAN

5-ALİ TOPÇU

6-FİGEN YILDIRIM

7-LÜTFİ İLTERİŞ ÖNEY

8-İSMAİL AYBARS AKSOY

9-ASLAN SEZGİN

CHP’li Yücel’den RTÜK kararlarına tepki CHP’li Yücel’den RTÜK kararlarına tepki

10-GİZEM ALBAŞ

11-KAAN ALTINDAĞ

12-MURAT ÇAKAR

13-HASAN YILDIZ

14-GÜLŞAH SAKAR

2.      BÖLGE

1-HÜSMEN KIRKPINAR

2-YİĞİT KARAKIŞ

3-ARZU YILDIRIM

4-TAMER CÜCÜ

5-DİNÇER IŞIKTAŞ

6-MÜJDE HARPUT APAK

7-MÜMİN YALÇINKAYA

8-YELİZ ÇULHA

9-BÜLENT UYGUR

10-MİRAN BACGEROĞLU

11-MUSTAFA NURİ DENİZ

12-NAZLI BUKET KARASU

13-MEHMET HALİS KÖSE

14-MEHMET EMİN CANTÜRK