Karaduman: “Daha da yaşanabilir bir kent için yola çıktım” Karaduman: “Daha da yaşanabilir bir kent için yola çıktım”

ÇAĞLA GENİŞ

İYİ Parti İzmir İl Teşkilatı, yeni başkanını seçmek için sandık başına gidiyor. Kültürpark'taki Celal Atik Spor Salonu'nda gerçekleşen kongrenin, Av. Ülkü Doğan ile Sinan Bezircilioğlu arasında büyük bir yarışa sahne olması bekleniyor. Partililerin salonu doldurduğu kongreye İYİ Parti Genel Başkan Yardımcıları Rıdvan Uz ile Mehmet Tolga Akalın, İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, TBMM Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan, İl Eski Başkanı Hüsmen Kırkpınar,  il başkan adayları Ülkü Doğan ve Sinan Bezircilioğlu ile delegeler katıldı. Öte yandan kongreye 6'lı masa partilerinin temsilcilerinde de katılım sağlandı. Eski Çalışma Bakanı Yaşar Okuyan ve CHP İl Başkanı Şenol Aslanoğlu'nun yanı sıra Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şerafettin Kılıç, Gelecek Partisi İzmir İl Başkanı Onur Sivaslı, CHP İzmir İl Sekreteri Ahmet Yıldız da İYİ Parti İzmir İl Kongresi'ni yerinde takip etti.SALONA BİRLİKTE GİRİŞ YAPTILAR
İYİ Parti İzmir İl Kongresi'nde Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray ile TBMM Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu'nun salona birlikte ve partilileri selamlayarak giriş yapması dikkat çekti. Kongreyi slogan ve tezahüratlarla renklendiren Bezircilioğlu ve Doğan destekçilerinin aksesuar detayları da dikkat çekti. Doğan destekçileri sarı atkı takarken, Bezircilioğlu destekçileri de salonda mavi fularlarla yer aldı. 

KAZANAN İYİ PARTİ OLACAK
Kongrede il başkanlığı koltuğunda yaklaşık 4.5 yıl görev yaptıktan sonra milletvekilliği aday adaylığı için istifa eden Hüsmen Kırkpınar da bir konuşma yaptı. Kırkpınar konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "Bugün üye sayımızı an itibariyle 30 bine taşıdık. Bugün sizlerle vedalaşacağım. İl yönetim kurulu içimizden Ülkü Doğan ve Sinan Bezircilioğlu kardeşim birazdan konuşmaları bittikten sonra sandıklar kurulacak, bu tatlı rekabetin sonucunda bir kardeşimiz benim terk ettiğim koltuğa oturacak, kazanan İYİ Parti olacak, kimsenin şüphesi olmasın! Genel başkanımızın ilçe ilçe gezerek il il gezerek sonucunda millet bizi çağırıyor sesini duyduk 2023’ün hangi tarihinde olsun, ağaların paşaların dediği gibi olacaksa 14 Mayıs da olsun, biz İYİ Parti olarak İzmir’de de Türkiye’de birinci parti olacağız Allah’ın izniyle."NİFAKÇILAR BİRLİĞİMİZİ BOZAMAZ! 
Kırkpınar'ın ardından kürsüye Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, "İzmir İl Başkanlığı olağan kongresi çok medeni bir yarışma süreci olduğunu izledim. İnşallah kongremizde başladığı gibi medeni bir yarışla sona erecektir. Bu çok adaylı rekabet aslında partimizin iktidara yürüyüşünün müjdecisidir. Nedenle kırıcı olmamak partimize zarar vermek şartıyla tartışmalar olamasın doğal kabul ederim. Kongrelerimiz demokrasi aynalarıdır. Burada herkes söyleyeceğini söyler ama son sözü en son söz tabi ki siz teşkilatlarımız ve delegelerimiz söyler. İYİ Partililer kararınız ne olursa olsun saygıdeğerdir ve kimi seçerseniz seçin onunla çalışmaktan şeref duyacağız" diye konuştu.

Kongre sürecinde karşı karşıya geldiği ileri sürülen Dervişoğlu hakkında da mesajlar veren Çıray, "Bir diğer konuda nifakçılar bizim birliğimizi bozamazlar. 5 yıla yakın süredir İzmir Milletvekilim Dervişoğlu ile birlikte çalışıyoruz. Ban verdiği memnuniyeti ifade etmek isterim. Kendisiyle ile birlikte kamuoyu önünde partimizin sorunlarını tartışmadık. Bundan emin olun bugüne kadar böyle oldu bundan sonra da böyle olacak. Eğer İYİ Parti diye bir olmasaydı, Meral Akşener olmasaydı biz bu seçimleri kazanıp kazanacağımızı konuşamazdık. Hepinizi ayağa kalkarak Sayın Genel Gaşkanımız Meral Akşener’e bir selam göndermenizi rica ediyorum. Kongremiz hayırlı uğurlu olsun" dedi. 

DERVİŞOĞLU'NDAN MANİPÜLE ÇIKIŞI! 
Çıray'ın ardından kürsüye çıkan TBMM Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu'ndan da çarpıcı mesajlar geldi. Sözlerine, "’Yeni Asır gazetesi burada mı? Niye sordum biliyor musunuz ‘Aytun Bey çıkmasın sizle kavga edeceğim’ diyecektim. Kongre sürecine girdiğimiz andan itibaren sanki burada çok büyük çekişmeler var izlenimi yaratma suretiyle sonuçları etkilemeye gayret sarf etti. Kongreler netameli süreçlerdir. Taraflaşma olur. Gruplar birbirlerine karşı destek açıklamalarında bulunur. Sosyal medya devreye girer olmayan tartışmalar varmış gibi güncellenir. İzmir 30 ilçeden müteşekkildir. İzmir hem Türkiye için birlik ve beraberliğin sembolü haline dönüşmüş bir kenttir. Burada o ilçe, bu parti ayrımı yaşanmaz İzmir birdir İzmir bir bütündür. Basın mensupları istiyor diye kavga edeceğimiz bekleniyorsa bu abesle iştigalin ötesinde bir durumdur. İYİ Parti’nin kuruluş gerekçesine aykırıdır. İYİ Parti’nin siyasette hakim olan şey kulisler değil önceliğimiz her zaman olduğu gibi samimiyettir" diyerek başladı.

Dervişoğlu, "Süreci, eğlence gibi gören arkadaşlarımız olur. Diğer siyasi partilerden farklı yanımız o rekabeti gülerek ve konuşarak yaparız. Bu güzel duyguların arasına zaman zaman farklı şeylerin girdiği de olmuştur. Doğrusunu isterseniz ben onu da yadırgamıyorum. İzmir’de o ilçe bu ilçe yok, İzmir’de birlik ve beraberlik yok. Bugün kongre bitecek seçilecek olan ile başkanımız da 30 ilçenin birden il başkanı olacak. Süreci manipüle etmek amacıyla yanlış bir iş yapıldı. Destek açıklamaları yapıldı. Ne olup bitiğini araştırdım arkasından başka bir şey çıktı. İlçe başkanı arkadaşımızı konu ile ilgili mesul tutmuyorum, almış oldukları kararlara sonuna kadar saygılıyım. Manipüle etmeye yönelik adımların atılmış olmasını da yadırgadığımı söylemek istiyorum" diye konuştu. 

DEMOKRATİK BIR YARIŞ OLACAK
Dervişoğlu, sözlerine şöyle devam etti: "İYİ Parti içerisinde önemli bir mesele gündeme geldiğinde yetkili kurullarımızı toplayıp konuşuyoruz. Ve bir ortak karar veriyoruz. İYİ Parti’nin içinde bir kişinin tek başına alacağı tek bir karar yoktur. Hiç kimsenin tek başına dayatacağı bir karar yoktur. Yetkili kurullar yoktur ve karar verilir. Hepimiz ona uyarız. Şimdi niye kurulduk biz niye? Tek adamlar karar veriyor, memleket felakete gidiyor diye kurulduk. Hiçbir şeyi konuşmadan tartışmadan yapamayız, halının altına süpüremeyiz. İl başkan adayı kardeşlerimden birisini başka yerde görmedim, salonda gördüm. Bu da olabilir ama bunun doğru yönetilmesi gerek bir süreç olmasını gerektiğini düşünüyorum. Bana kimse ben şu ilçede de belediye meclisi üyesi adayıydım demesin. Senin tanıman lazımdı demeye getirmesin bana... Urla’da seçim çalışması yaparken bu kardeşimi görmedim. O kardeşimi de seviyorum, takip ediyorum, ben bir sürecin yanlış yönetildiğini ve başka sıkıntıları da beraberinde getireceğini söylüyorum. Ben gelenek muhafızı değilim. Bugün o sebeple iş birliği içinde demokratik bir yarış olacak. Bu kongre birilerini ayrıştırdığı bir kongre değil. Ben gelenekleri tanımlamak adın söylüyorum bizim bu olumsuzlukların farklı yerlere sürükleme ihtimaline işaret etmek bakımından söylüyorum. Demokrasi aşığı olarak konuşuyorum. 12 ilçemiz Sinan Bey’e destek açıklaması yaptı saygı duyuyorum..."

"SALONDA GÖRDÜM" GERGİNLİĞİ
Dervişoğlu'nun "İl başkan adayı kardeşimizi başkan yerde görmedim, salonda gördüm" mesajı kongrede kısa süreli bir gerginliğe neden oldu. Bezircilioğlu destekçileri Dervişoğlu'na tepki gösterdi. Gerginliğe Kırkpınar müdahale etti. Kısa süreli bağırışma ve atışmaların ardından adayların konuşmalarına geçildi. 

HEDEF BÜYÜKŞEHİR VE 9 MİLLETVEKİLİ 
Adaylardan kürsüye ilk çıkan isim ise Bezircilioğlu oldu. Bezircilioğlu, "Mayıs ayı geldiğinde ülkemizde İYİ’lik güneş doğacak artık ampulün hiçbir değeri kalmayacak. Ülkemizi iktidardan kurtarmak en büyük hedefimizdir. Bunu gerçekleştirmek için partimizi İzmir’de 1. Parti yapma hedefimi ortaya koyacağız. İzmir’e İYİ Parti yakışır. 30 ilçemizi de kucaklayacak ayrım yapmayacak bir yönetim anlayışı ile samimiyet ile tevazu ile teşkilatlarımızla çalışacağız. Teşkilatlarımızın emrinde olacağız. Biliyorum ki İYİ Parti’miz teşkilatlarımızın omuzlarında yükselecek. Bu kutlu mücadele ancak sahada kazanılır. Partimizde sade ve sadece iki kişinin emrinde olacağım. Birincisi tüzel kişilik. İkincisi ise çok çok özel bir kişilik teşkilatlarımız ve genel başkanımızın Meral Akşener’in emrinde olacağım başka da kimsenin emrinde olmayacağım. Gayretimiz partimizi iktidara taşıma yarışıdır. İzmir’de partimiz adına koyduğumuz hedeflerimiz, mahalle mahalle, sokak sokak çalışarak genel seçimlerde toplam en az 9 milletvekili çıkarmaktır akabinde 2024 yılındaki yerel seçimlerde de başta büyükşehir olmak üzere en az 20 belediyemizi İYİ belediyecilik ile tanıştırmak başlıca hedefimizdir" mesajını verdi. 

AMACIMIZ AYRIŞTIRMAK DEĞİL BİRLEŞTİRMEK
Bezircilioğlu'nun ardından kürsüye çıkan Av. Ülkü Doğan ise, "İYİ Parti milliyetçi ve kalkınmacı ve demokratik bir partidir ve bu çizgideyiz. İYİ Parti içerisinde gruplar yok. İleride de olmayacak ama ben ismi Ülkü olan asker bir babanın kızıyım. Hem ismimle hem geçmişimle İYİ Parti ile gurur duyuyorum. Ayrıştırmak kolay birleştirmek çok zordur amacımız birleştirmek. 30 ilçe başkanımla birlikte omuz omuza devam edeceğiz farklı adayları desteklemiş olabilirler ama bugünden sonra birlikte olmak zorundayız. Biz 30 ilçe başkanımızla büyük kurultaya birlikte gideceğiz. Amacımız birleştirmek" mesajını verdi sözlerini, "Biz İYİ Parti’yiz birlikte bir bütünüz. İki aday da İYİ Parti’nin evladı. Sayın Bezircilioğlu’na başarılar diliyorum. Ayrıca 5 yıldır omuz omuza mücadele ettiğim yol arkadaşlarım ve Şakir Genç ve Oğuzhan Yar’a da teşekkür ediyorum. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Arkamızdaki yegane güç teşkilat ve Meral Akşener’dir" açıklamasını yaptı.

Kongrede yapılan konuşmaların ardından listeler belli olduktan sonra 672 delege yeni il başkanını seçmek için sandık başına gidecek.