E. ÇAĞLA GENİŞ
CHP ve İYİ Parti’nin oluşturduğu Millet İttifakı’nın 31 Mart Yerel Seçimleri’nde İzmir’den aday gösterdiği Tunç Soyer, seçim kampanyası kapsamında çalışmalarını sürdürüyor. Aday gösterilmesinin ardından nezaket ziyaretlerine devam eden Soyer, İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar’ı makamında ziyaret etti. Gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Soyer,  yerel seçimlerde kurulan ittifakın, 31 Mart akşamından sonra da sürmesini istediklerini belirtti. AK Parti’nin İzmir adayı Nihat Zeybekci’nin projeleri ‘masa başında hazırlanmış projeler’ şeklinde eleştiren Soyer, “Bizim de projelerimizi dillendireceğimiz gün gelecek ama biz 10 yıldır projeleri hazırlıyoruz. Bir masa başında hazırlanan projelerle karşılaşıyor İzmirli, bir de hayatına dokunan projelerle. Arada büyük fark olacak. Bizim projelerimiz çılgın değil biz esnafımıza, gencimize çocuğumuza, kadınımıza, işsizimize dokunan projeler hayata geçiriyoruz. İzmir’de işsiz genç, aşsız ev bırakmayacağız diyoruz. Bunları birlikte çeşitlendireceğiz, çünkü bu ekonomik krize rağmen biz bunu başaracağız. İzmir’in buna yetecek gücü vardır. Bundan daha çılgın proje varsa söylesinler” dedi.BU SALONLAR HEP DOLSUN
İl binasında partilileri selamlayan Millet İttifakı’nın İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Tunç Soyer, “Bu salonlar hep böyle dolsun taşsın. Hiç sığmayalım hep böyle devam etsin. Başkanımız ve çalışma arkadaşlarının gösterdiği misafirperverlik için teşekkür ediyorum. Bugün bu buluşmanın 40-50 günlük bir ittifak olmadığını düşünüyorum. Uzun vadeye taşıyacağımız yol arkadaşlığının ilk günü. 1 Nisan’dan itibaren birlikte ele ele İzmir’e çok daha faydalı olacağımız platformlar yaratacağız. Kol kola, omuz omuza olacağız. Büyük heyecan taşıyorum bugün. Sizlerin gülen yüzünü görmek heyecan ve ümit verici. Türk siyasetinin buna. Çok ihtiyacı var. İnsanlar ayrıştırılırken İzmir’de yerelde bu kadar canlı samimi işbirliği kurulması Türkiye’ye örnek olacak. Buna katkı veren il başkanlarımız ve çalışma arkadaşlarına teşekküre diyorum. Yolumuz açık olsun. El birliği ile İzmir’i çok daha hak ettiği yerlere taşıyacağız” diye konuştu.
BİRLİKTELİK 31 MART’TA BİTMEYECEK
Bugün çok güzel bir mücadelenin ilk günü olduğunu söyleyen İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, “Bu salondaki heyecanın 31 Mart akşamı bitmesini istemeyen bir il başkanıyım. Bu mücadele 31 Mart akşamı bitmeyecek bu ülke kaybettiklerini kazanana kadar mücadelemiz devam edecek. Cumhuriyetimizin temel değerlerinin hiçbirinden vazgeçmeyeceğiz, vazgeçenlere hatırlatarak yeniden tesis edeceğiz. Kutlu bir günün başlangıcı olması dileğiyle yola çıkan herkesin mücadelesini yürekten tebrik ediyorum. Bu mücadelenin sonuna kadar takipçisi olalım. 31 Mart akşamı yeni ufuklara yeni aydınlık günlere ulaşmanın işaret fişeği olmasını temenni ediyorum. 10 numara İzmir, bugün 6 liralık soğanın altında kalmıştır. Ayağı yere basmayan, ütopik ve aklın almayacağı projelerle İzmirlinin huzuruna çıkmak kendi hakları ve iddialarıdır. Şundan emin olun ki 25 yıldan beri İstanbul’u yönetenler 25. yılın sonunda affedin bizi diyorsa bu İzmir’in bu belediye başkan adayına yetki vermesi demek 5 yıl sonra bizi affedin sözünü duymak demektir. Biz hizmeti millete taşıyan bir idealin peşindeyiz. CHP ile İYİ Parti’nin birlikte hareket ettiği 25 ilçede desteğimiz, 3 ilçede kendi adaylarımızın yarışı olacak. 2 ilçede de ittifakın adayları iyi partililer olacak. İlk günden beri il başkanımız Deniz Yücel ile şunu paylaşıyorum. Biz eğer İYİ Parti ile CHP olarak Türkiye genelinde 7-8 büyükşehiri aldığımız gün 1 Nisan sabahı tartışma başlayacaktır. İzmir’de 17 yıllık iktidarın bir tek belediyenin bile alamadığı bir gündem maddesi olacaktır. Bu bizim idealimiz. Bugünden o güne 30-0 gerçekleştiğinde, inanın Türkiye, İzmir’den bahsedecektir” ifadelerini kullandı.
DAHA ÇILGIN PROJE VARSA SÖYLESİNLER
AK Parti’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci’nin projeleri hakkında düşünceleri sorulan Soyer, “Bizim de projelerimizi dillendireceğimiz gün gelecek ama biz 10 yıldır projeleri hazırlıyoruz. Bir masa başında hazırlanan projelerle karşılaşıyor İzmirli, bir de hayatına dokunan projelerle. Arada büyük fark olacak. Bizim projelerimiz çılgın değil biz esnafımıza, gencimize çocuğumuza, kadınımıza, işsizimize dokunan projeler hayata geçiriyoruz. İzmir’de işsiz genç aşsız ev bırakmayacağız diyoruz. Bunları birlikte çeşitlendireceğiz, çünkü bu ekonomik krize rağmen biz bunu başaracağız. İzmir’in buna yetecek gücü vardır. Bundan daha çılgın proje varsa söylesinler” diye konuştu.
Tepki çeken, “İzmir uyuyan bir güzel. Öperek uyandıracağız” sözlerine ilişkin konuşan Soyer,  “Ben söylemedim.  Victor Hugo söylemiş, prens söylemiş.  Ben sadece onu hatırlattım. Buradan tartışma çıkartılmak istenirse yapacak bir şey yok” yanıtını verdi.
HDP MEŞRU BİR PARTİDİR
HDP ve Sur Belediyesi ile ilgili tartışmalara da değinen Soyer, şunları söyledi: “HDP yasal meşru bir siyasi partidir. Bunun üzerine söylenecek bir şey yok. Sur Belediyesinin eylemlerine destek olmak için gitmedik. Türk hukuk sisteminde bir belediye başkanı istifa eder görevden alınıp koltuğu boşalırsa meclis üyeleri seçilerek gelir. Bu hukuk sistemimizin dayanak noktasıdır. Demokrasiye sandığa itibar eden ülkede böyle olmalıdır. Fakat bir kanunla kayyum başlatıldı. Bu Türk hukuk sisteminin tamamen dışında bir kanundur. Biz bir belediye başkanıyız böyle bir adım atıldığında buna tepki göstermek en demokratik tavırdır. Hangi siyasi partinin belediyenin olduğu önemli değildir. Demokrat bir belediye başkanının yapması gereken budur. Burada kast edilen şey tamamen hukuku demokrasiyi ve hukuki gelenekleri savunmaktır.”
BİZİMKİSİ BİR TESPİTTİ
Soyer’in adaylığının açıklanmasının ardından parti tabanında tepki olduğuna yönelik yaptığı açıklama sorulan Kırkpınar, “Onun bir sonraki gününde genel başkanımızın açıklaması oldu. Bizimkisi bir tespit. Demokratik işleyiş çok az partide vardır. Ben bir tespiti dile getirdim. Tunç Soyer ile ilgili bir kanaat yok. Bir iki ilçemizde arkadaşlarımız istifa etti. Seçime giderken bir oya bile ihtiyacımız varken istifalar değerlendirmedir. Bunun dışında bir şey aramak doğru değil” dedi. Soyer’in babası üzerinden yürütülen tartışmalar hakkında ise, “Bir sorun varsa halledilir ama ortada sorun diye bir şey yok” ifadelerini kullandı. Zeybekci’ye yaptığı yemek daveti sorulan Soyer, “Restoran tercihi nedeniyle mi kabul etmedi bilmiyorum. Belki balık sevmiyordur, bilmiyorum” dedi.