İsrail, Gazze’de kara harekatına başlamak niyetinde. Ancak bu harekat bölgesel bir savaşı tetikleyebilir...

İsrail, Gazze’de kara harekatına başlamak niyetinde. Ancak bu harekat bölgesel bir savaşı tetikleyebilir. İsrail yönetimi ülkesindeki tepkiyi azaltmak için güç gösterisi yapmaya hazırlanıyor. Ancak bu, dönüşü olmayan bir felaketin habercisi.

İsrail algı operasyonları da yapıyor. Hastanenin vurulmasını birilerine yıkmaya çalışıyor. ABD Başkanı Joe Biden da bunu ima eden açıklamalar yapıyor. Dünya kamuoyunu yanıltacak algılar yaratma peşindeler. Bir de yaptıklarını dünya görünce bu kez gazetecilere sardılar. Başta yazmıştım, gazetecilere baskı yapılacak, görüntü almaları engellenecek diye. Şimdi Özellikle Türkiye’den giden gazetecilere engellemeler ve tehditler başladı. İsrail önce gövde gösterisi yaparken gazetecilere göz yumdu. Ancak şimdi artık gayri insani saldırılarının görülmemesi gerektiğini düşündüğü için engellemelere başladı.

İsrail’in Gazze ile ilgili planını da yazmıştım daha önce. Amacı, Gazze’yi tamamen ele geçirmek. Önceden Filistin’in diğer bölgelerinden  yaklaşık 1,5 milyon Filistinliyi Gazze’ye sürmüştü zaten. Sürdükten sonra boşalttığı o topraklara yerleşmişti. Gazze’nin eski nüfusu 900 bin civarındaydı. Yani asıl orada yerleşik olanların sayısı buydu. Gelenlerle birlikte yaklaşık 2,5 milyon nüfus var Gazze’de. Şimdi hepsini oradan sürüp, daha sonra “Sadece Gazzeliler dönebilir” diyecek. Ya da hiç kimse artık Gazze’ye dönemeyecek. Zaten Refah Kapısı da bu nedenle açıldı. Bunun nedeni de apaçık belli. Akdeniz’de 40 yıl boyunca İsrail’e yetecek kadar doğalgaz ve petrol olması. İsrail Filistin’in Akdeniz ile ilgili bağlantısını tamamıyla koparmak istiyor.

İsrail’in uzun sürecek kapsamlı bir harekat yapabileceğine ihtimal vermiyorum aslında. Uzun sürecek bir kara harekatı İsrail’in Filistinli diğer gruplarla ayrı cephelerde savaşması anlamına gelir. Lübnan’da Hizbullah, Batı Şeria’da da İslami Cihad faktörleri var. Gazze’de de Hamas’ın silahlı gücü Kassam Tugayları bulunuyor. Bu 3 grup kara harekatı ile birlikte ne yapacaklarını planlamışlardır. Kara Harekatı İsrail için çok zorlu olacaktır.  Çok güçlü bildiğimiz İsrail, öyle güçlü olmadığını görüyoruz artık. İsrail’in 3 ayrı cephede Filistinli gruplarla mücadele edecek gücü yok. Ve İsrail bu durumdan korkuyor.  Çok kayıp vermekten korkuyor.