Meksika’da Türkiye’nin deprem bağışları marketten çıktı iddiası Meksika’da Türkiye’nin deprem bağışları marketten çıktı iddiası

SULTAN GÜMÜŞ KAYA

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG Meclisi) aylık olarak raporlaştırdığı iş cinayetlerinin Mart bilançosunu paylaştı. Buna göre Mart’ta en az 130 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. 2023’ün ilk üç ayında ölen işçi sayısı en az 463 oldu. Yılbaşından bu güne her gün en az 5 iş cinayeti yaşandı. İş cinayetlerinde ölen işçilerin 29’u sendikalı (yüzde 6,26) 434’ü sendikasız (yüzde 93,76). İSİG Meclisi verileri paylaşırken kullandığı ‘en az’ ifadesi işin “Tespit ettiklerimiz basına yansıyanlar ya da bize bildirilenler” bilgilendirmesi yaptı.

BASINA YANSIMASI AZALDI

Öte yandan rapora, “Bir yandan deprem bölgesinde kaybettiğimiz işçi arkadaşlarımızın bilgisine ulaşmak neredeyse imkansız. Diğer yandan deprem gündemi nedeniyle diğer şehirlerdeki iş cinayetlerinin de basına yansıması azaldı” notu düştü. İSİG Meclisi raporda 6 Şubat Maraş depremleri sonrası açığa çıkan asbest konusunda bir de uyarı yaptı. Bununla ilgili de “İşçi-halk sağlığı sorunu olarak karşımızda duran ve üzeri örtülen bir konu” dedi. Asbest kullanımının 2010’da yasaklandığını hatırlatan İSİG Meclisi, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) verilerini paylaşarak her yıl 100 bin işçinin çalışma ortamında asbeste maruz kaldığı için bağlı hastalıklar nedeniyle öldüğünü ifade etti.”

RAPORDAN ÖNE ÇIKANLAR…

Rapordan öne çıkanlar şöyle: “Depremde Hatay İskenderun Devlet Hastanesi binasının A bloğu yıkıldı. Enkaz altında tespit edebildiğimiz kadarıyla 18 sağlık emekçisi ve 80 hasta hayatını kaybetti. Yine depremde yıkılan Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ek Hizmet Binası’nda enkaz altında tespit edebildiğimiz kadarıyla 7 sağlık emekçisi hayatını kaybetti. Depremde yıkılan Adıyaman Arsemas Hotel’de geçici görevlendirme ya da eğitim için bulunan 32 kimya işçisi, uygulama ve eğitim gezisi nedeniyle Adıyaman İsias Otel’de bulunan 32 rehber ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin kulüp binasında kalan 8 güreşçi enkaz altında kalarak hayatlarını kaybettiler.”

BİR HALK SAĞLIĞI SORUNU

Raporda yer alan bilgiler şu şekilde devam ediyor: “Uzun çalışma saatleri, yoğun çalışma, sigortasız çalışma ve her türlü kuralsızlığın hakim olduğu ve sendikal örgütlenmenin yok gibi ya da zayıf olduğu bir meslek moto kuryelik. Bu yıl da ölümlerin arttığı bir meslek olarak moto kuryelik raporlarımızda öne çıkıyor. Şu ana kadar 18 moto kurye iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. İş cinayetlerinin önemli bir nedeni trafik, servis kazaları. Ancak bu ölümler iş cinayeti olarak değil trafik kazası olarak görülüyor. Oysa tır, kamyon, otobüs, servis minibüsü, taksi şoförleri uzun çalışma saatlerinde ve neredeyse dönüşümsüz çalışmaktalar. Diğer yandan araçların yeterli bakımı yapılmıyor ve eski araçlar kullanılıyor, yol aydınlatması veya düzenlemelerinde sorunlar var vb. Şoför ölümleri bir iş cinayetidir, yine servislerde birçok işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetmektedir. Ayrıca trafik kazaları birçok yurttaşında ölümüne neden olduğu için bir halk sağlığı sorunudur.”

KADIN İŞÇİ ÖLÜMLERİ…

“SGK iş kazası istatistiklerinde kadın işçi ölümleri toplam ölümlerin yüzde 2’sidir” ifadelerinin yer aldığı raporda, “Oysa biz kısıtlı olanaklarımızla 2023 yılının ilk üç ayında kadın işçi ölüm oranını yüzde 8 olarak tespit ettik. Bu ölümler esas olarak tarımda yoğunlaştığı (sigortasız olduğu) için kayda alınmıyor. Sayısı 7-8 milyona ulaşan ve büyük bir çoğunluğunun ‘ücretli çalışan’ olduğu göçmen işçilerin iş cinayeti sonucu ölümleri de artıyor. Bu yılın ilk üç ayında en az 24 göçmen iş cinayeti tespit ettik. Bu işçilerin yüzde 54’ü ise Suriyeli ve Afganistanlı. Bu durum Türkiye’de göçmen işçiliğin mültecilik temelinde hayata geçtiği gerçeğini ortaya koyuyor. İş cinayetleri, deprem bölgeleri dışında esas olarak sanayileşmiş büyükşehirlerde yoğunlaşıyor. Diğer yandan tarımsal bölgelere ve her şehirdeki inşaat faaliyetlerine dikkat çekmek gerekiyor. Yine Anadolu şehirlerinin neredeyse tamamına yayılan OSGB gerçekliği var. 2023 yılının ilk üç ayında 60 şehirde iş cinayeti tespit etmiş durumdayız” bilgisi de paylaşıldı.