Çalışanların alım gücünün korunması için enflasyonla mücadelenin kaçınılmaz olduğunu ifade eden Mahmut Özgener, “Asgari ücret artışıyla birlikte, vergi dilimlerinin de enflasyona paralel olarak güncellenmesini gerekli görüyoruz” dedi

NURETTİN BAKİ

İzmir Ticaret Odası(İZTO) Meclisi aralık ayı olağan toplantısı Meclis Başkanı Selami Özpoyraz idaresinde oda binasında gerçekleştirildi. Yılın son toplantısında İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, enflasyon ve seçim sonrası ekonomi politikalarına dikkat çekti.

KALICI TEDBİRLER ŞART

2022 yılında gıda ve enerji güvenliği, arz-talep dengesizlikleri, tedarik zincirlerindeki bozulmalar, enflasyon ve gelir adaletsizliği gibi sorunlar yaşandığını kaydeden Özgener, “1 yılı aşkın bir süredir devamlı vurguladığımız gibi, enflasyonu tek haneye indirmenin ekonomide birinci öncelik olmalı. Enflasyonda baz etkisiyle önümüzdeki 2 ayda 30 puanlık düşüş olabileceğini öngörüyoruz. Enflasyon, önümüzdeki Aralık ve Ocak aylarında düşük çıkarsa, Aralık 2022 sonunda yüzde 70, Ocak 2023 sonunda yüzde 55 seviyesine düşme ihtimali bulunuyor. Ancak enflasyonla mücadeleyi sadece baz etkisine ve söylemlere bağlamanın doğru olmadığını da tekrar ifade etmek istiyorum. Mutlaka bir programın veya paketin ortaya konması gerekiyor. Enflasyonu aşağı çekmeye yönelik kalıcı tedbirler ortaya koyamazsak ekonomide daha ciddi problemler yaşama olasılığımız da halen var.  Enerji fiyatları ve kurlardaki artış ile, kredi politikası, EYT düzenlemesi ve asgari ücrette yapılan güncellemenin de enflasyondaki baz etkisini azaltacağını ve enflasyona ivme kazandıracağını unutmamak gerekiyor” dedi.

İSTİHDAM DESTEKLENMELİ

Çalışanların alım gücünün korunması için enflasyonla mücadelenin kaçınılmaz olduğunu ifade eden Özgener, “İstihdam maliyetlerinin yanı sıra enerji ve hammaddede yaşanan artışlara bağlı olarak işletme sermayeleri küçülen, finansmana erişimde zorlanan işverenin üzerindeki yük her geçen gün daha da artıyor.  Asgari ücret artışıyla birlikte, vergi dilimlerinin de enflasyona paralel olarak güncellenmesini gerekli görüyoruz. Öte yandan Sayın Cumhurbaşkanımızın kabine toplantısı sonrasında açıkladığı üzere mevcut asgari ücrete yönelik desteğin 100 Tl’den 250 TL’ye artırılmasını olumlu karşılıyoruz. İşverenin de enflasyona karşı korunabilmesi için OECD ülkeleri arasında en yüksek istihdam maliyetlerine sahip ülkemizde bu konuda vergi, istihdam kolaylıkları gibi desteklerin açıklanmasını da faydalı buluyoruz” diye konuştu.

SÇİM SONRASI MEREAK EDİLİYOR

2023 yılında önemli belirsizliklerden birisinin de seçim sonrası ekonomi politikaları olacağını kaydeden Özgener, “Mevcut durumun iyileşmesine yardımcı olabilecek en önemli yerel unsurlardan bir tanesi ise seçim sonrası ekonomi politikaları ile ilgili netlik olacaktır. Seçimden sonraki ekonomi politikalarının bilinmesine ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Seçim sonrası ilk hafta, ilk ay, 3-6 ay, 12-18 ay gibi dönemlerde icraatların detaylı bir şekilde iş dünyamızla paylaşılması çok önemli. Orta ve uzun vadeli olarak da, özellikle cari dengenin nasıl düzeltileceği ile ilgili reform programının detaylarının bilinmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

İZMİR’DE KONUT SATIŞLARI AZALDI

MEB ihtiyaç duyulan her hastaneye "hastane sınıfı" kuracak MEB ihtiyaç duyulan her hastaneye "hastane sınıfı" kuracak

Türkiye’de konut satışlarında da geçen yıla göre yüzde 34’lük bir düşüş söz konusu olduğunu dikkat çeken Özgener, İzmir’de ise konut satışlarının yüzde 43 oranında azaldığını belirtti. Konut fiyat endeksinde yaklaşık 1,5 yıl sonra küçük bir gerileme var olduğunu dile getiren Özgener, ama hala artış hızlarının yüzde 190 seviyelerinde olduğunu söyledi.

BERBER, KUAFÖRLERE MECBURİ TATİLE ERTELEME

Ağustos ayında Ticaret Bakanlığı ülke genelinde 122 meslek odasını ve yaklaşık 83 bin meslek mensubunu temsil eden Türkiye Berberler, Kuaförler ve Güzellik Salonu İşletmecileri Federasyonunun talebi üzerine, esnaf ve tacirlerin tamamını temsil eden Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu(TESK) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin(TOBB) uygun görüşlerini de alarak 1 Ekim 2022 tarihinden itibaren uygulanmak üzere, ülke genelinde tüm berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftanın bir günü kapalı olmasına karar vermişti. Berber, kuaför ve güzellik salonlarına mecburi tatil olarak da yorumlanan karar sektörde tepkilere neden olurken berber, kuaför ve güzellik salonlarının 1 Ekim'den itibaren haftanın bir günü kapalı olması uygulaması 1 Ocak 2023'e ertelemişti.  İzmir Ticaret Odası(İZTO) Meclisi aralık ayı toplantısında ise İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, yeni yılda yürürlüğe girmesi beklenen uygulamanın Ticaret Bakanlığı tarafından 1 Temmuz 2023’e kadar ertelendiğini açıkladı.