TENZİLE AŞÇI

14 Mayıs seçimlerine sayılı günler kala cumhurbaşkanı adayı ve Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce hakkında ‘kaset’ iddialarının gündeme gelmesiyle birlikte siyasi arenada tansiyon yükselmişti.

Kaset iddialarının ardından İnce’nin cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilip çekilmeyeceği merak konusu olurken bugün gerçekleştirilen Memleket Partisi MYK toplantısı ardından basın açıklaması yapan İnce, “45 gündür direniyorum zaten. Adaylıktan çekiliyorum, bunu memleketim için yapıyorum” ifadelerini kullanarak cumhurbaşkanlığı adaylığından çekildiğini açıkladı.

İnce, kararının ardından parti olarak cumhurbaşkanlığı seçiminde kimi destekleyeceklerini açıklamazken Memleket Partisi’nin desteğinin hangi adaya gideceği ve seçimin birinci turda bitip bitmeyeceği merak konusu oldu.

GEÇ KALMIŞ BİR KARAR

Cumhurbaşkanlığı yeni kabinesi Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanlığı yeni kabinesi Resmi Gazete'de

Öte yandan; CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, İnce’nin çekilme kararını yorumlarken seçimler için ilk tur mesajı verdi.

Adaylıktan çekilme kararının geç kalınmış bir karar olduğunu belirten Aslanoğlu, “Memleket için hayırlısı oldu. Muharrem İnce’nin çok daha önce yapması gereken bir şeydi. Adaylıktan çekilmesinin de herkes için hayırlı olduğunu düşünüyorum. Kendisi için hayırlısı olsun” dedi.

Son anketlere göre Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun oy oranı 50.2 olurken İnce’nin çekilme kararının seçimin ilk turda bitmesine etki edip etmeyeceği konusunu da değerlendiren Aslanoğlu, “Biz hep söylüyoruz bu işin birinci turda bitmesi gerekiyor. Erdoğan’ın gitmesini isteyenler de Sayın Kılıçdaroğlu’na oy verecektir. Umarım ilk turda biter” diye konuştu.