İzmir ve çevre illerde mültecilere yönelik dayanışma faaliyetleri yürüten İmece İnisiyatifi Derneği, gönüllü çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Gençlere yönelik örnek bir çalışmaya imza atan İmece İnisiyatifi Derneği, Alsancak’taki merkez ofisini çok kültürlü kütüphane vizyonu ile öğrenim, bilgi ve kültür zemininde kullanıma sundu. Proje hakkında detaylı bilgi veren İmece İnisiyatifi Derneği’nden Eyüp Fatih Şimşek, kütüphanelerin çok kültürlü yapıyı oluşturan, destekleyen, geliştiren konumlarıyla farklı kültürlerden gelen insanların kültürel gereksinimlerine cevap verme noktasında kritik öneme sahip olduğunu vurguladı. Şimşek, “Alsancak merkez ofisimizi gençlerin güvenle kullanabileceği ‘üçüncü mekan’ olarak kullanıma açıyoruz. Amacımız üçüncü mekan olarak başlattığımız bu projeyi zamanla IFLA/UNESCO Çok Kültürlü Kütüphane Bildirisi’ne uygun hizmet veren ‘İmece Çok Kültürlü Kütüphanesine’ dönüştürmektir” ifadelerini kullandı.

kütüphane_ilkses11 (3)

KAMU HİZMETLERİ YETERSİZ KALIYOR

Başta hassas ve dezavantajlı gruplar olmak üzere tüm insanların sosyal, politik, kültürel ve ekonomik yaşama; eşit, sürdürülebilir, sağlıklı ve en önemlisi özgür bir çevrede katılabilmelerini önemsediklerini belirten İmece İnisiyatifi Derneği’nden Eyüp Fatih Şimşek, “Zira tüm bireylerin potansiyellerini gerçekleştirebilmesinin ve yaratıcılıklarını ortaya çıkarabilmesinin yolunun, kamusal eğitim ve bilgi kaynaklarına eşit koşullarda erişimlerinin sağlanmasından geçtiği görüşündeyiz. Bu noktada kütüphaneler; çok kültürlü yapıyı oluşturan, destekleyen, geliştiren konumlarıyla farklı kültürlerden gelen insanların kültürel gereksinimlerine cevap verme noktasında kritik öneme sahipler. Türkiye güncel mülteci krizinden en çok etkilenen ülkelerin başında geliyor. Bu yüzden zaten çok kültürlü olan Türkiye, şimdi artık tam bir mozaik diyebiliriz. Bu gelişmelerle beraber, kamu hizmetlerinin bu çok-kültürlü yapıya cevap verme noktasında yetersiz kaldıklarını üzüntüyle gözlemledik. Devam eden bu kriz ortasında kütüphaneler, dünyanın pek çok yerinde bulunduğu bölgenin demografik yapısıyla uyumlu olabilmek için çeşitli programlar ve hizmetler sunmaktadır. Kütüphanelerin kaynak merkezli kurumlar olmak yerine kullanım merkezli kurumlar olmalarını ve yaşam boyu öğrenme merkezleri haline gelmesini desteklemeliyiz” dedi.

‘ÜÇÜNCÜ MEKAN’ VURGUSU

Kent sakini gençlerin İzmir’in merkezinde kültürel hayata katılımlarını güçlendirecek bir proje hazırladıklarını dile getiren Şimşek, “Alsancak merkez ofisimizi gençlerin güvenle kullanabileceği ‘üçüncü mekan’ olarak kullanıma açıyoruz. Amacımız üçüncü mekan olarak başlattığımız bu projeyi zamanla IFLA/UNESCO Çok Kültürlü Kütüphane Bildirisi’ne uygun hizmet veren ‘İmece Çok Kültürlü Kütüphanesine’ dönüştürmektir. İmece Çok Kültürlü Kütüphanesi, ilk etapta sınırlı kullanım senaryoları uygulayarak ihtiyaçların belirlenmesine ve doğru adımların atılmasına olanak sağlanması için kayıt formu ile misafir kabul edecektir. İlk etap süresince çalışma saatleri 09.30-17.00, çalışma günleri ise hafta içi her gün olacaktır. İlk etap süresince sadece 13-24 yaş arası gençlerin kullanımına sunulacaktır. Kütüphane hizmetlerine ve üçüncü mekan olanaklarına erişimde sorun yaşayan, bireysel olarak kendine alan/mekan yaratmakta güçlük çeken gençlere öncelik vereceğiz. İmece Çok Kültürlü Kütüphanesi, mekansal olarak; sesli ve sessiz çalışma odaları, ortak alan kullanımlı bahçe, ortak kullanımlı mutfak ve tuvalet imkanları sunuyor. Kullanıcılarına ayrımcılık, ırkçılık, cinsiyetçilik gibi şiddet içerikli hiçbir materyalın olmadığı güvenli ve konforlu bir mekan tasarımı sunuyor” diye konuştu.

kütüphane_ilkses11 (2) 

ÇOK KÜLTÜRLÜ KÜTÜPHANENİN İMKANLARI NELER?

- Çok kültürlü fiziki ve dijital kütüphane hizmeti

- İnternet ve ortak kullanımlı bilgisayar hizmeti

Atatürk’ün fotoğrafına uygunsuz hareketler yapan şahısa dava! Atatürk’ün fotoğrafına uygunsuz hareketler yapan şahısa dava!

- Ücretsiz sıcak, soğuk içecek çeşitleri.

- Kent yaşamıyla ilgili bilgilendirme

- Yabancı dil konuşma kulüpleri

- Kişisel gelişim seminerleri

BU HABER DE DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: Ege Üniversitesi’nin dijital kütüphanesi 

Kaynak: ÇAĞLA GENİŞ-ÖZEL HABER