Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz daha önce yapmış olduğu açıklamada ilk kez ev alacaklara düşük faiz oranıyla kredi imkanın sunulacağının müjdesini vermişti. Yapılan açıklama sonrasında düşük faizli konut kredisi ile ilgili ayrıntılar İlk kez ev alacak kişiler tarafından merak konusu oldu. Merak konusu olan düşük faizli konut kredisi ile ilgili ayrıntılar işte sizlerle...

İlk kez ev alacaklara düşük faizli konut kredisi netlik kazandı mı?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz tarafından daha önce müjdesi verilen İlk Kez Ev Alacaklara Düşük Faizli Konut Kredisi kampanyası ile ilgili ayrıntılar ilk kez ev alacak kişiler tarafından merak konusu olurken, Söz konusu kredinin önümüzdeki aylarda netlik kazanılması bekleniliyor.

İlk evim konut kredisi ile ilgili her detay merak konusu olurken, Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, görüşlerini paylaşarak şu ifadeleri kullandı.

Daha önce yapılan aynı kampanyalara doğrultusunda, kredi vade oranında da bir uzatma beklenildiğini ve özellikle kalıcı mortgage sistemi üzerinden, 120 ay dışında 15 yıl yani 180 aya kadar bir vadenin söz konusu olduğunu dile getirdi. Ayrıca yeni yapılacak düzenleme ile birlikte kredi limit tutarın güncellenme ihtimalinin olduğunu vurguladı. Bir diğer husus ise söz konusu kredinin vade oranı, kredi faiz oranı henüz netlik kazanmış olsa da, 1.20 ila 1.50 aylık faiz oranı gibi bir kampanya sektör tarafından talep edilebilir.

Düşük faizli konut kredisi ile ilgili detaylar belli oldu mu?

Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı ilk evim projesi kampanyası kapsamında talep edilecek şartlar ile ilgili şu tahminde bulundu;

Özelmacıklı, “daha önce hayata geçirilen aynı projeler dahilinde, İlk evim projesi ile ilgili şartların neler olacağını tahmin etmek mümkün. Mesela söz konusu kampanya dahilinde satın alınacak, taşınmazın alınacağı şehirde yakın zamanda ikamet etmesi şartı getirilebilir. Ayrıca, ilk defa konut alacak kişilerin belli bir süredir o şehirde bulunma şartının talep edilmesi dışında, satın alınacak konutta belli bir süre dahilinde oturma şartı gibi şartlar gündeme getirilebilir.” Diyerek söz konusu proje dahilinde gerçekleşecek kampanya şartları ile ilgili düşüncelerini aktarmış oldu.

Kısa süre sonra söz konusu kredinin netlik kazanılması beklentiler arasında olduğu bilgisini ifade eden Özelmacıklı, bu durumun özellikle gerek kentsel dönüşüm gerek sınırlı arz ile yükselmeye devam eden konut kiraları satışlarına bir nebze de olsa gevşeme yaşayabilme umudu doğurduğuna dikkat çekti.

Trabzon’da turist sayısında artış Trabzon’da turist sayısında artış

BU İÇERİK DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR-Kentsel dönüşüm için düşük faizli kredi desteği

Kaynak: HABER MERKEZİ