Kasım ayında 8 ülkeden 40 sporcunun katıldığı Kow Kingdom Of The War Championship’u organize eden antrenör Halim Macun, “İlçemizin adını tüm dünyaya duyurduk” dedi.

YUSUF ÇAĞIRTEKİN-ÖZEL HABER

Buca Belediyesi öncülüğünde 26 Kasım 2022 tarihinde gerçekleştirilen Kow Kingdom Of The War Championship turnuvası, 8 ülkeden 40 sporcuyu ağırlamış, organizasyon uluslararası medya kuruluşları tarafından yoğun bir ilgiyle takip edilmişti. Ringde temponun bir an bile düşmediği şampiyonanın organizatörü Altaylar Spor Kulübü Başkanı, Buca Belediyesi sporcusu, kick boks antrenörü ve KOW kurucusu Halim Macun, şampiyonayı ve Buca’da dövüş sanatlarının gelişimini anlattı. Macun, “Buca’da dövüş sanatlarının yaygınlaşması için, gençlerin spora yönelmesi için yoğun mesai harcıyoruz” ifadelerini kullandı.

KOW’UN KURUCUSUYUM

Depremzedeler için yeni konaklama çözümleri yolda Depremzedeler için yeni konaklama çözümleri yolda

İlk olarak kendini tanıtan Macun, “Yaklaşık 21 yıldır dövüş sanatlarıyla ilgileniyorum. Amatör kariyerime boks ile başladım. Boksta 3 maçlık bir profesyonel kariyerim var. Üçünden de galip ayrıldım. Kick boksta yaklaşık 15 senedir aktifim. Milli sporcu oldum. 6-7 ülkede uluslararası başarılara imza attım. Özbekistan’da dünya dördüncülüğü, Sırbistan’da dünya ikinciliği, 4 kez Türkiye Şampiyonluğu, iki kez Avrupa ikinciliğim var. Şu anda hem organizatörlük yapıyorum hem de Altaylar Spor Kulübünün başkanlığını yapıyorum, aynı zamanda Buca Belediye Gençlik ve Spor Kulübü antrenörlüğünü yapıyorum ve KOW’un kurucusuyum” açıklamasında bulundu.

DIŞ BASINDA ÇOKÇA YER BULDUK

Organizasyonu değerlendiren Macun, “Uluslararası bir organizasyona ev sahipliği yaptık. 8 ülkeden 40 sporcu yer aldı. Kazananlara şampiyonluk kemeri verildi. Kemerler yurt dışında özel basımla hazırlandı. Üç büyük federasyonun temsilcileri aramızdaydı. Güzel bir etkinlik oldu. Buca için önemi; farklı ülkelerden şampiyonları ağırlamış olduk. Aynı zamanda dış basında Buca’nın tanıtımı için önemli bir etkinlik oldu. Şampiyon olan sporcular Buca’nın adını bolca dış basında zikretmiş oldu. Bu da ilçemizin tüm dünyada tanıtılmasında büyük rol oynadı” şeklinde konuştu.

HEPSİNİNİN BİR KOORDİNASYONU VAR

Dövüş sanatlarının belli kurallar çerçevesinde oluştuğunu dile getiren Macun, “Bu aslında bir sanat. Çünkü vuruşlarımızın, kendimizi savunma sistemlerimizin hepsinin bir koordinasyonu var. Belli çizgilerden oluşuyor. Zarar vermek adına değil, kendini savunmak adına, etkisiz saldırı sistemlerini kullanıyoruz. Kişiyi komple pasifize etmek değil, kendimizi korumak adına yapıyoruz. Öğrencilerimize de böyle aşılıyoruz. Güzel uygulandığı zaman seyir zevki yüksek müsabakalar oluyor. Tüm dünyada yoğun talep görüyor. Bizim kendini savunmak adına verdiğimiz eğitimleri farklı yönlerde kullananlar oluyor elbet ama öfke kontrolü ile alakalı bir durum bu. Bu her spor dalında olan bir durum. Futbolcusu da basketbolcusu da ya da diğer spor dallarıyla uğraşanlar da yaşıyor bu durumları. Psikolojik yeterlilik testleri uygulanıyor ama amatör branşlarda bazen gözden kaçırılıyor. Ama biz kulüpçe bunu uyguluyoruz” ifadelerini kullandı.

İLÇEMİZDE DÜZENLEMEYE ÇALIŞIYORUZ

“Buca’da dövüş sanatlarının yaygınlaşması için, gençlerin spora yönelmesi için yoğun mesai harcıyoruz” diyen Macun, “Gençlerimizi çekmek için reklam çalışmaları yapıyoruz, etkinlikler düzenliyoruz. 19 Mayıs’ta okullarda etkinlikler yapmaya özen gösteriyoruz. Düzenlediğimiz büyük çaplı organizasyonları özellikle Buca’mızda gerçekleştirmeye çalışıyoruz ki insanların ulaşabilmesi kolay olsun” dedi.

AMACIMIZ GENÇLERİ SPORA YÖNLENDİRMEK

Buca Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Doğukan Kurt ise “Buca’mızda gençlerimizin doğru kanallar vasıtasıyla ilgi duyduğu spor dalına yönelebilmesi için yürütme kurulu arkadaşlarımızla birlikte çalışıyoruz. Halim Macun Buca’mızın önemli bir değeri. Geçtiğimiz aylarda uluslararası bir organizasyona imza atarak Buca’mızın ismini tüm dünyaya duyurdu. Kendisi ile sürekli istişarelerde bulunarak; dövüş sporuna veyahut ilgisi ve yeteneği olduğunu düşündüğü diğer spor dallarına yönelmek isteyen genç kardeşlerimize destek olmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.